Wpis z mikrobloga

#prawo #budujzwykopem

Mireczki, powiedzcie mi czy ja jestem jakiś jebnięty czy ustawa prawo wodne? xD

art. 394

1. Zgłoszenia wodnoprawnego wymaga:

13) wykonanie urządzeń wodnych służących do wprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych w przydomowej oczyszczalni ścieków na potrzeby zwykłego korzystania z wód;


Czyli że na spuszczanie oczyszczonych ścieków trzeba mieć zgłoszenie wodnoprawne - logiczne, trzeba znać źródła zanieczyszczeń.

A potem:

Art. 395. [Wyłączenia z obowiązku wydania pozwolenia wodnoprawnego lub przyjęcia zgłoszenia wodnoprawnego]

Pozwolenia wodnoprawnego albo zgłoszenia wodnoprawnego nie wymaga:

7) pobór wód powierzchniowych lub wód podziemnych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę oraz

wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej łącznie 5 m3 na dobę, na potrzeby zwykłego korzystania z wód;


Rozumiem to tak, że na spuszczanie nieoczyszczonych ścieków do ziemi w ilości poniżej 5 m^3 na dobę nie trzeba już nawet zgłoszenia wodnoprawnego.

Czyli ekologiczniejsze rozwiązanie jest regulowane i kontrolowane, a zwykłe spuszczanie szamba do gruntu już jest ok o ile będzie to poniżej 5000L na dobę? O co tu chodzi xd
  • 9
  • Odpowiedz
@MakaronowyStwor:
Mówisz że ścieki są niedopuszczalne, a jednak ustawa w jednym punkcie mówi o ściekach oczyszczonych w przydomowej oczyszczalni, a w drugim mówi o zrzucaniu ścieków (bez precyzowania ich stanu oczyszczenia). No i też mam wrażenie że mieszasz pojęcie pozwolenia wodnoprawnego i zgłoszenia wodnoprawnego. Oczyszczone ścieki nie wymagają pozwolenia ale wymagają zgłoszenia, a "ścieki" nie wymagają pozwolenia ani zgłoszenia.

No i to dalej jest głupie w tych dwóch punktach.

1) budowa
  • Odpowiedz
@MakaronowyStwor:

Ok, znalazłem:

Art. 78. [Obowiązek oczyszczenia ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi]

Ścieki wprowadzane do wód lub do ziemi w ramach zwykłego korzystania z wód albo usług wodnych powinny być oczyszczone w stopniu wymaganym przepisami ustawy i nie mogą:


1) zawierać:

a) odpadów w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach oraz zanieczyszczeń pływających,

b) substancji priorytetowych określonych w przepisach
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer:
Musisz mieć zgłoszenie wodnoprawne dt. budowy przydomowej oczyszczalni.

Natomiast ozwolenie wodnoprawne na zrzut ścieków powyżej 5m^3 to zupełnie inna sprawa, to dotyczy raczej podmiotów na większą skale, przedsiębiorców, rolników. Tam się jeszcze robi operat wodnoprawny, analizy itd... ale Ciebie to nie dotyczy.

Mówisz że ścieki są niedopuszczalne, a jednak ustawa w jednym punkcie mówi o ściekach oczyszczonych w przydomowej oczyszczalni, a w drugim mówi o zrzucaniu ścieków (bez precyzowania ich
  • Odpowiedz