Wpis z mikrobloga

wipler po słynnej pijackiej akcji z 2013r. został skazany prawomocnym wyrokiem za znieważenie i naruszenie nietykalności policjantów na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, 10 tys. zł grzywny, publikację pisemnych przeprosin w miesięczniku wydawanym przez Komendę Główną oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości. dlaczego więc mógł zostać posłem, skoro osoby karane nie mogą kandydować do sejmu? czy chodzi o to, że nie mogą zostać posłem osoby, które odsiedziały wyrok w więzieniu i zawiasy się nie liczą?
#polityka #sejm #konfederacja #wipler
  • 8
  • Odpowiedz
@qhdsfd: art.99 ust. 3 konstytucji, chodzi o karę pozbawienia wolności, czyli z tego wnioskuję ze to ma być bezwzględne pozbawienie wolności a nie w zawieszeniu
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@yhbgrobdoivbvwamsv na gov.pl znalazłem:

Możliwość kandydowania we wszystkich sytuacjach wyłącza skazanie osoby prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z urzędu lub umyślne przestępstwo skarbowe, jak również orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności.

Stąd moje pytanie
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@yhbgrobdoivbvwamsv czyli masz racje, chodzi o ściganie z urzędu, na to bym nie wpadł ¯_(ツ)_/¯
swoją drogą dziwne, że znieważenie i naruszenie nietykalności funkcjonariusza nie jest ścigane z urzędu...
  • Odpowiedz
dlaczego więc mógł zostać posłem, skoro osoby karane nie mogą kandydować do sejmu?


@qhdsfd:W świetle prawa Wipler jest osobą niekaraną, w sierpniu 2016r był prawomocny wyrok, zawieszenia miał 3 lata, czyli w 2019r. skończył mu się okres próby, zatarcie z mocy prawa następuje 6msc. po zakończeniu okresu zawieszenia, także jakoś od lutego 2020 jest osobą niekaraną
z fartem
  • Odpowiedz
@qhdsfd: @Cyprok Mniej więcej to, tylko że nie jest to spowodowane bezpośrednio samym faktem, że wyrok był w zawieszeniu, bo to nic nie zmienia - Wipler był osobą prawomocnie skazaną za przestępstwo umyślne.

I szczerze, w mediach znalazłem informacje o 6msc pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. I ta druga część wyroku ma o tyle więcej sensu, że za przestępstwo umyślne dłuższego okresu zawieszenia dać się nie da.

Ale do
  • Odpowiedz
@yhbgrobdoivbvwamsv: Został skazany za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza, oba przestępstwa art. 222 KK i art. 226 KK są przestępstwami ściganymi z urzędu.

Być może pomyliło ci się z przestępstwem znieważenia tj. art. 216 KK, które też nie jest ścigane na wniosek, a jest przestępstwem prywatnoskargowym.
  • Odpowiedz
Być może pomyliło ci się z przestępstwem znieważenia tj. art. 216 KK, które też nie jest ścigane na wniosek, a jest przestępstwem prywatnoskargowym.


@Vasnak: a moze, bylem przekonany ze 222 KK tez nie jest z urzedu. Dzieki za sprostowanie
  • Odpowiedz