Wpis z mikrobloga

Frederic Bastiat - Co widać i czego nie widać (najsłynniejszy esej genialnego francuskiego pisarza i ekonomisty podzielony na 7 części w sumie 34 strony, format pdf lub tekst na stronie)

I Rozbita szyba

II Podatki

III Czy państwo powinno dotować sztukę?

IV Roboty publiczne

VI Pośrednicy

VI Restrykcja

VII Maszny

Wykład dr Mateusza Machaja pt. Bastiat jako teoretyk ekonomii

(około 43 minut w 5 częściach)

Tutaj znajdziecie tekst w pdfie po angielsku

Frederic Bastiat - That Which Is Seen, and That Which Is Not Seen

Tutaj wersja audio po angielsku

http://mises.org/media/4059/That-Which-Is-Seen-and-That-Which-Is-Not-Seen

A na koniec artykuł po polsku: "Riggenbach: Bastiat ciągle aktualny!"

#ekonomia #szkolaaustriacka #libertarianizm #liberalizm #korwin #4konserwy #bastiat #entarotassadar
T.....r - Frederic Bastiat - Co widać i czego nie widać (najsłynniejszy esej genialne...

źródło: comment_Hr2mUV5UOV09Lqt2scAxVCQhiqOD14XJ.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@Tassadar: Czytałem w wakacje i myślę w dzisiejszych czasach można dopisać jeszcze jeden rozdział.

O edukacji. Jak komukolwiek powiesz, żeby sprywatyzować szkolnictwo, to zaraz wyskakuje z tekstem: "Jezu, a co jak biedny geniusz nie będzie miał na edukację...". Natomiast nie widać ilu młodych nie wyjdzie na ludzi (przejdzie przez cały tok szkolnictwa nie ucząc się prawi nic), gdyż trafiło w złe towarzystwo w publicznej szkole (w które nie trudno trafić).
  • Odpowiedz
@Tassadar: czytałem bardzo niedawno, świetna lektura. Do pary z tego wydawnictwa posiadam jeszcze "Prawo". Wpadły mi w ręce w trakcie porządków świątecznych, autora kojarzyłem ze słyszenia więc zajrzałem, przeczytałem świetny wstęp Michalkiewicza i przerwałem porządki na ponad dwie godziny;).
  • Odpowiedz
@jimmyvan: Publikacja masz bardziej namyśli książki, czy artykuły / eseje? Książek w języku polskim darmowych to za wiele nie ma, Hayeka akurat nie mam, ale w języku angielskim dużo znajdziesz na stronie mises.org. Jeżeli chodzi o wszelakie tekstu krótsze, czy nawet poszczególne rozdziały z książek bardzo dużo znajdziesz na stronie mises.pl i liberalis.pl.

Co do wolnego rynku też trzeba pamiętać, że są różne podejścia do tego tematu, Smith to ekonomia klasyczna,
  • Odpowiedz