Wpis z mikrobloga

@n0c0Mpr3h3nD ale prawo nie jest i nie może być zerojedynkowe. Zawsze masz jakieś otwarte katalogi. Wykladnia prawa nie polega tylko na wykladni jezykowej itp itd. Te studia naprawde trwają 5 lat z kolejnymi kilkoma aplikacji.
Czy ludziom sie naprawde wydaje, ze tam sie uczy ustaw na pamięć? xDˣᴰ To jest dosc obszerna nauka społeczna. Obawiam się że Twoj pomysł nie wypali. Demokracja bezposrednia super. Tworzenie prawa - profesjonaliści (a tu jest ich
@jerzy_s zaciekawilo mnie, zbaczajac z tematu ustawodastwa; nie do konca rozumiem. Znalazlem cos takiego na przykladzie zaworów wody https://iautomatyka.pl/regulator-logiki-rozmytej-przyklad-zastosowania/. czy autor naduzywa tego terminu? Bo dla mnie to dalej proste if tylko z wieksza kloscia warunków ktore sa prawdziwe w powiązaniu z innymi (np. woda jest za goraca w temp X jesli plynie szybko, ale jesli powoli to X jest ok). A wydaje mi sie troche uproszczenie tego co na wiki
czy autor naduzywa tego terminu? Bo dla mnie to dalej proste if tylko z wieksza kloscia warunków ktore sa prawdziwe w powiązaniu z innymi


@bialegomisa: to jest uproszczenie całej sztucznej inteligencji ;)

Metody logiki rozmytej wraz z algorytmami ewolucyjnymi i sieciami neuronowymi stanowią nowoczesne narzędzia do budowy inteligentnych systemów mających zdolności uogólniania wiedzy.


Wszystko się sprowadza do probabilistyki i tego że pewne wydarzenia mogą wystąpić z danym prawdopodobieństwem. Dałoby radę przestawić
@jerzy_s jestem po prawie, pracuje w it, ale zupelnie tego nie widze. Moj ulubiony przykład w takich rozmowach to prawo karne. Inaczej karzemy za przygotowanie do czegoś, inaczej za próbę zrobienia czegoś.
Nie jestes w stanie zapisać w prawie, kazuistycznie wszystkich przypadków z życia zeby przyporzadkować do jednej z tych dwóch kategorii. Przykład: ostrzenie noża - łatwe, dźgnięcie kogoś - łatwe. Czekanie w krzakach pod czyimś domem? Doktrynalne mabo jambo.

Inne: zapis
Bo dla mnie to dalej proste if tylko z wieksza kloscia warunków ktore sa prawdziwe w powiązaniu z innymi


@bialegomisa: bo tak jest. Tak samo możesz powiedzieć np. o algebrze Boolowskiej, że każdy debil mógłby to wymyśleć. George Boole miał szczęście, że stworzył całą teorię, która okazała się przydatna wraz z nadejściem komputerów.

Sama logika rozmyta nie ma za bardzo sensu, ale to co jest wartościowe to dostarczenie całej teorii, która
@bialegomisa: dlatego najpierw niech prawo będzie łatwo interpretowalne przez komputer, a potem pomyśli się nad sądownictwem AI. Jak na razie prawo jest pisane z wieloma konflitkami. Komputer w takich przypadkach nie pomoże.
@Yelonek: ale przynajmniej nie byłoby czegoś takiego że czytasz ustawę, a po poblikacji tekstu jednolitego było do niej jeszcze 10 nowelizacji w których jest zmiana artykułu X ustęp Ybpinkt 3a itd. A następna publikacja tekstu jednolitego za 3 lata. Zawsze byś miał najbardziej aktualny tekst jednolity żey wszystkimi nowelizacjami. Wiesz jakby to uprościło czytanie ustaw?
@MarianJanusz: Nie przejdzie. Żeby to działało jak należy trzebaby podzielić Polskę na testową i produkcyjną. Niby można to zrobić ale kto w takim wypadku chciałby mieszkać w produkcyjnej? ( ͡° ͜ʖ ͡°)