Wpis z mikrobloga

Co jak co, ale największą zaletą Androida jest otwarty ekosystem aplikacji, gdzie każdy może stworzyć aplikację i ją udostępnić, dzięki czemu ekosystem Androida ma znacznie większy katalog unikalnych i praktycznych aplikacji.

Na ten przykład niektóre aplikacje z których korzystam:
KISS Launcher - Prosty i lekki launcher który bazuje na wyszukiwaniu z klawiatury. Bardzo fajny i sprawny. Przeniosłem się na niego z Nova Launcher i nie żałuję. Ma "niepełne" wyszukiwanie, czyli np. wyszukanie "YouTube" po wpisaniu "yt", oraz możliwość wyszukiwania i bezpośredniego dzwonienia do kontaktów.
Unexpected Keyboard - Lekka klawiatura, która może i nie ma podpowiedzi lub pisania mazaniem, za to ma pełen zestaw wirtualnych klawiszy jak na typowej pecetowej klawiaturze, wbijanie dodatkowych znaków poprzez przesunięcie palcem na wciśniętym klawiszu w jeden z czterech rogów i wsparcie dla pecetowych skrótów klawiszowych jak Ctrl+A czy Ctrl+C. Po przyzwyczajeniu do takiego układu pisze się na niej bardzo szybko i instynktownie, a dodatkowe funkcje pomagają w bardziej technicznych aplikacjach.
OsmAnd~ - Pełna wersja aplikacji OsmAnd+, ale darmowa, bo skompilowana z otwartych źródeł aplikacji przez wolontariuszy. Mapy i nawigacja OpenStreetMap w trybie offline, bardzo dobra apka.
Iconify - Dla osób z rootem i ROMem bazującym na AOSP, świetna opcja do dostosowania interfejsu. Można pod Androidem 13 ustawić 12 widoczych szybkich opcji zamiast systemoych 4.
URLCheck - Przechwytuje wszystkie linki, dzięki czemu można je podejrzeć, usunąć elementy śledzące, odpowiednio je przekierować do innych aplikacji i wiele innych fajnych funkcji.
Yet Another Call Blocker - Apka do blokowania numerów spamerskich. Aktualizuje bazę danych numerów z zewnętrznych serwerów i zezwala na ręczne filtrowanie poprzez podobieństwo numerów.
Scrambled Exif - Apka do kasowania danych EXIF przed udostępnieniem ich do innych aplikacji.
Fossify Gallery i Fossify Calendar - Świetne aplikacje do galerii i kalendarza. Z darmowych lepszych nie znalazłem.
KeepOn - Jest w stanie utrzymywać ekran wybudzony cały czas w dowolnym miejscu. Ma też wsparcie automatyzacji Taskerem.
K-9 Mail - Aplikacja do zarządzania e-mailami. Obecnie zmierza ku wyrównaniu funkcjonalności z Mozilla Thunderbird, po czym zostanie przemianowana jako Thunderbird for Android.
Binary Eye - Czytnik kodów QR, kodów kreskowych i innych kodów optycznych z możliwością ich tworzenia, czego żadna apka aparatu nie potrafi.
NewPipe x SponsorBlock - NewPipe, czyli YouTube bez reklam, z pomijaniem fragmentów sponsorowanych. Więcej mówić nie trzeba.
RxDroid - Przypominajka dla leków, witamin czy innych suplementów diety.
KDE Connect - Synchronizacja funkcji smartfona z komputerem. Taki Windows My Phone, ale otwarty, na każdą platformę, i bez dzwonienia, za to z wieloma innymi funkcjami które nie zżerają baterii tak jak My Phone.
Loyalty Card Keychain - Apka do zarządzania kartami lojalnościowymi, pod warunkiem że działają na zwykły kod kreskowy.
Neo Store - Lepszy klient F-Droid z możliwością instalowania bez potwierdzenia przy posiadaniu dostępu do roota.
OBS Blade - Pilot zdalnego sterowania OBS Studio.
Macro Deck - Darmowa alternatywa dla Stream Decka od Elgato.

Jak widać można znaleźć wiele ciekawych i unikatowych aplikacji których na próżno szukać po Google Play. Także namawiam każdego z Androidem do zainstalowania F-Droida, najlepiej od razu Neo Store, włączenia dodatkowych repozytoriów jak choćby IzzySoft, i odkrywania nowego świata aplikacji. :)

#android #smartfon #opensource #technologia #informatyka #komputery
  • 12
  • 1
@vulcanitu: Może są jakieś apki z tą samą nazwą pakietu do przekierowania do dowolnej apki, nie wiem.

Jeszcze z tych apek z F-Droid co mam wspomnę tylko o Audio Recorder, AVNC, ConnectBot, DarQ, DAVx5, Joplin, KeePassDX, KineticE Speedometer, Let Me Downgrade (Xposed), openScale, Port Authority, SAI, Syncthing-Fork, SystemUI Tuner, Termux, WiFi Analyzer i YTDLnis. To już tak do wyszukania samemu. Są tam też inne fajne moduły Xposed do zainstalowania.

Mam jeszcze
@supra107: Neo Store ma chyba za duże uprawnienia. Natomiast to co lubię to to, iż mamy teraz telefony z opcją przekazywania obrazu po kabelku (USB-DP), a to oznacza, że można zrobić z telefonu pełnoprawnego PCta (Termux). Sam mam lapdocka (12.5"), podłączam telefon i korzystam jak z małego laptopa na wyjazdach.
@supra107: Widać napracowanko, leci plusik.

Dawniej mając mniej obowiązków i wincyj czasu miałem fazę na rozwiązania open source i próbowałem odciąć się od big techu zarówno na smartfonie jak i PC.Niestety ostatecznie zwyciężyły wygoda i lenistwo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na każdym kolejnym smartfonie mam F-Droida, lubię czasem zerknąć co tam ciekawego stworzyła społeczność.
  • 1
@vulcanitu: Termux + Shizuku, można odpalać komendy adb z poziomu smartfona nawet bez roota.
@fervi: Bo ja wiem, oficjalna apka F-Droid ma więcej uprawnień.
@Czarnoksieznik_z_Angmaru: Takie napracowanko że opisałem część tego to co mam na liście zainstalowanych aplikacji w Neo Store. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A tak to nie mam fazy na odcinanie się od własnościowego softu, tylko na szukanie fajnych i lepszych rozwiązań. Takiego