Wpis z mikrobloga

#kredyt2procent #kredythipoteczny

Kredyt w bece jest kredytem z ratą malejącą, więc co do zasady każda kolejna rata (zarówno ta przed dopłatą jak i po dopłacie) powinna być niższa. Kto mi wyjaśni, dlaczego wg. harmonogramu spłat rata nr 13 jest większa od 2 skoro w rok spłacę 20k kapitału, a odsetki są liczone od pozostałego do spłaty kapitału ? Nagły spadek raty nr 12 tłumaczę sobie tym, że wypada to chyba jako luty, więc dni będzie -3, ale nie rozumiem, czemu te raty tak falują skoro to 1 dzień różnicy na dany miesiąc (30 vs 31), a kapitał ciągle spada, a tu są sytuacje, że miesiąc później jest drożej niż miesiąc wcześniej.

Beka po same kukle ( ͡° ͜ʖ ͡°)
arturovidal - #kredyt2procent #kredythipoteczny

Kredyt w bece jest kredytem z ratą m...

źródło: harmonogram

Pobierz
  • 3
@arturovidal: Odsetki są naliczane na podstawie rzeczywistej liczby dni, stąd wynikają różnice w wysokości raty. Jest to liczba dni między datą pobrania raty między dwoma miesiącami.
@arturovidal: Prawodpodobnie to jakiś efekty typu, luty który ma mniej dni a dodatkowo np. dzien pobrania raty wypada 10 dnia miesiaca a miesiac wczesinej z uwagi na weekend wypadął 12. Tak jak napisał marcpol odsetki liczy sie od rzeczywistej liczby dni, nikt cię nie dyma.
@arturovidal tak jak napisane wyżej - odsetki są liczone od liczby dni w danym miesiącu. Sam początkowo nie wierzyłem, że rozbieżności są tak duże, ale zrobiłem prostego Excela i wyniki obliczeń się pokrywają.