Wpis z mikrobloga

Co daje "ogień z rury" w aucie? Widziałem właśni filmik z jakiegoś rajdu, gdzie z jakiegoś gruza ciągle leciały "marchewy". Czy ogień z wydechu nie oznacza, że paliwo nie jest spalane w pełni i traci na tym moc? Jaka fizyka za tym stoi? Spodziewałbym sie, że w aucie rajdowym każdy ułamek konia mechanicznego będzie dopracowany, więc pewnie jestem w błędzie - stąd też moje pytanie.
#samochody #motoryzacja
Ranger - Co daje "ogień z rury" w aucie? Widziałem właśni filmik z jakiegoś rajdu, gd...

źródło: The-old-cars-vice-versa-are-more-easily-made-to-make-it-spit-fire-especially-the-car-from-the-1980s

Pobierz
  • 14
@Ranger przesunięcie fazy zapłonu tak aby paliwo dopalało się w wydechu. Nie jest to najlepsze dla generowania momentu ale bardzo szybko rozkręca turbo. No i raczej nie jest to na stałe a chwilowo. Fabrycznie wychodził z taką opcją np. Veloster N
@Ranger: To są pokłosia bardzo wczesnych rozwiązań anti-lag dla turbosprężarek stosowanych w WRC we wczesnych latach 90. Dzisiaj wymysł bananowych Oskarów terroryzujących osiedla swoimi zmodyfikowanymi ECU. Nie ma to najmniejszego sensu w pojazdach cywilnych, generuje tylko zbędny hałas.

" What anti lag does is fire the injectors and the spark plugs on the exhaust stroke of each cylinder. The very rich fuel mixture is ignited however instead of producing power it
Co daje "ogień z rury" w aucie?


@Ranger: efekt wizualno-dźwiękowy, na tym kończą się plusy. Z minusów to np. wypalone zawory, pęknięte korpusy turbo i inne kwiatki.

Czy ogień z wydechu nie oznacza, że paliwo nie jest spalane w pełni i traci na tym moc? Jaka fizyka za tym stoi?


@Ranger: i tak, i nie. Marchewy to pokłosie nadlania paliwa i opóźnienia zapłonu.
w profesjonalnych sportach wyścigowych to przeczytaj o antylagu


@dzakub63: wiem co to jest ALS i Tobie radzę o tym poczytać. Jest to główna przyczyna widowiskowego wybuchu turbiny.
@Iskaryota: no ok, ale napisałeś tak jak gdyby w motorsporcie już całkiem od tego odeszli i zostało to "tylko" na ulicy u bananów w postaci popcornu, a OP wyraźnie pisał że oglądał film z rajdu i pytał skąd ogień w rajdówkach
@Djelon pewnie tak - nie strzela ogniem. Ale system działa i pierdzi ( ͡° ͜ʖ ͡°). To samo jest w i30 i i20 N ale Veloster był pierwszy z tego co kojarzę