Wpis z mikrobloga

Właśnie zakończyłem szukanie pracy jak Senior klepacz CRUD developer z pozytywnym skutkiem i mam trochę przemyśleń na ten temat może innym to pomoże. Trochę #chwalesie bo dołączam do grona #programista20k
Cos o mnie: Javovy backend, z małym doświadczeniem w cloudzie, w sumie 5 lat doświadczenia (z tego część na pół etatu), po studiach magisterskich.
Aplikowałem na stanowiska seniora bo większość wymaga 5 lat doświadczenia a mi akurat tyle niedawno minęło. Interesowało mnie UoP i B2B z naciskiem na to drugie.
Wysłałem w sumie gdzieś z 50 CV zajęło to gdzieś 3 miesiące, z czego:

- od około firm 40 nie dostałem żadnej odpowiedzi (xD).
- Z tych kilku które mi odpisały 5 mnie odrzuciło ze względu na 3 miesiące okresu wypowiedzenia.
- z pozostałych, 2 wymagały zrobienia ode mnie codility (nie było trudne), pozostałe od razu chciały się umówić na rozmowę
- wszystkie rozmowy były długie techniczne i z live codingiem
- po rozmowie tylko od jednej firmy dostałem odmowę (ze względu na brak znajomości technologii poszukiwanych przez klientów), reszta złożyła mi ofertę akceptując propozycję stawki.

Co do samych rozmów to pytania były raczej takie same jak przy rekrutacji na juniora które przerabiałem parę lat temu, nikt nie poruszał żadnych problemów architektonicznych albo skomplikowanych algorytmów. Szczegółowe pytania o samą Javę, ogólne zapytania w jakich technologiach pracowałem i mój ulubiony must have -

Jaki jest twój ulubiony wzorzec projektowy?


Tylko jeden rekruter spytał czy pracowałem na część etatu (daty studiów i pracy w CV wyraźnie mi się pokrywają), mimo że wszyscy się zarzekali że przyjrzeli się dokładnie.
Nikt nie zapytał o link do prywatnego repo, jak startowałem na juniora to pamiętam że to był najważniejszy punkt
Wszystkie firmy mające biura w mieście wymagają co najmniej 2 dni w tygodniu pracy z biura

Wygląda na to że eldorado się kończy albo rekruterki przebijają nowe poziomy niekompetencji. W moim obecnym korpo od kilu miesięcy rekrutacja nie jest w stanie zatrudnić żadnego seniora ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#pracait #it #programista15k #rekrutacja #programowanie #korposwiat
  • 14
  • Odpowiedz
W moim obecnym korpo od kilu miesięcy rekrutacja nie jest w stanie zatrudnić żadnego seniora ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@N00bsferatu: Niech dalej wymyslaja 3x w biurze nie zausadnionego niczym poza gówno 'polityka' firmy, zwłąszcza po kilku latach perma home office covidowego - gdzie jak sie okazało wszystko działa i mozna w takim trybie pracowac.
  • Odpowiedz
@N00bsferatu: siema
1. jakie znasz technologie? Java, Spring, SQL, Hibernate czy coś więcej? Czy miałeś w CV angular/react/JS? Czy miałeś chmurę (AWS, GCP, Azure), mikroserwisy, event storming, CQRS, docker, k8s? Jakieś Rabbity, Kafki, no-SQL, elasticsearch?
2. czy ta stawka to 20k netto b2b czy 20k na rękę netto?
pozdro

Nikt nie zapytał o link do prywatnego repo, jak startowałem na juniora to pamiętam że to był najważniejszy punkt


A to źle?
  • Odpowiedz
1.

Aplikowałem na stanowiska seniora bo większość wymaga 5 lat doświadczenia a mi akurat tyle niedawno minęło.


2.

Wysłałem w sumie gdzieś z 50 CV zajęło to gdzieś 3 miesiące, z czego:


3.

- od około firm 40 nie dostałem żadnej odpowiedzi (xD).


@N00bsferatu:
Widzę, że w Javie teraz nawet na stanowiskach Seniorskich się #!$%@?ło...Aż mi się w to wierzyć nie chce i mam lekką załamkę, że tak się dzieje, a
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: nie zgadzam się z Twoją argumentacją, tzn., o tym, że tylko autystycy piszą coś swojego poza pracę. Ale sam argument jest sensowny. Wymaganie od seniora pisania na prywatnego githuba, do pokazania w CV jest absurdem. No chyba, że chcesz startować do FANG.
  • Odpowiedz
@N00bsferatu: Nie wychwyciłem. Czyli będziesz pracował 100% zdalnie? Plus 50 cv w 3 miesiące, to twoja decyzja? Nie siedzę w Twoim stacku, ale podejrzewam, że przez 3 msc było znacznie więcej ofert. Czy nie było?
  • Odpowiedz
@N00bsferatu: dorzucę coś od siebie, .net prawie 5 lat expa bardzo dużo chmury z certami, na 15 wysłanych CV do polskich firm zero odpowiedzi. Mieszkałem jeszcze niedawno w Holandii i tam zupełnie inny świat, to samo CV, co nie napisał rekruter to dostałem zaproszenie na rozmowę. Rynek pracy dla programistów w PL jest obecnie bardzo słaby i dzięki temu moim następnym pracodawcą jest firmą holenderska 100% zdalnie xD
  • Odpowiedz
@szmichal: Życzę wam wszystkim seniorom pracy zdalnej w zagranicznych firmach. Niech nasze Polskie oddziały korpo i Polskie firmy krew zaleje gdy gospodarka znowu ruszy z kopyta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@nad__czlowiek Standardowy stack Javovy + Sql, w microserwisach, żadnego frontendu. Z rzeczy devopsowych w samym CV tylko Azure mam wpisane. Na jednej rozmowie spytano mnie z jakich narzedzi do konreneryzacji korzystalem ale bez wchodzenia w szczegóły.

Co do stawki to wolałbym o tym nie pisać
  • Odpowiedz
@N00bsferatu: ja szukałem 3 miesiące w innej technologi, tez 5 lat doświadczenia. Odzew był duży, ale nie przeszedłem żadnej rekrutacji, oprócz jednej, gdzie feedback był negatywny, ale wrocili do mnie po miesiącu. Tak to jest jak się siedzi w gówno firmach i projektach maintenence po kilka lat.
  • Odpowiedz
Co do samych rozmów to pytania były raczej takie same jak przy rekrutacji na juniora które przerabiałem parę lat temu, nikt nie poruszał żadnych problemów architektonicznych albo skomplikowanych algorytmów. Szczegółowe pytania o samą Javę, ogólne zapytania w jakich technologiach pracowałem


Pisaliśmy o tym ostatnio przy reklamowaniu naszej stronki. Podstawą na rekrutacjach w #java nie jest wcale chmura czy architektura, a bardzo dobra znajomość samego języka, w tym różnych jego szczegółów. Do tego
  • Odpowiedz
@RekrutacjaJavaPL: no ja mam inne doświadczenia więc zależy kto się gdzieś rekrutuje. Jak ktoś uderza do maintenance monitu to pewnie będzie miał pytania jak OP, s przypadku nowych projektach na mikroserwisach pada sporo pytań o chmurę i system design
  • Odpowiedz