Wpis z mikrobloga

@Variv Owszem i by to wzmocniło nasze zdolności jak teraz po rządach PiSu gdzie te zdolności w smiglakach jako tako są wzmocnione. Do PiSu mam jedyny zarzut że poszli w konkretne masowe liczby śmiglaków. A co do Caracala to osobiście dla mnie ten wybór był bez sensu skoro w kraju jest Świdnik Mielec i nie chodzi mi o to że to niby nasz polski przemysł a o to że tam Polacy robią.
@Olek3366 Po pierwsze ani Świdnik ani Mielec nie są Polskie, kapitał I zyski są zagraniczne
. Po drugie przecież w przetargu na Caracale w Polsce miała powstać produkcja i baza serwisowa dla śmigłowców - i to miało powstać w ramach Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi (więc pod polską kontrola w 100%). Do tego ten zakład miał w umowie gwarancję wyprodukowania 50 szt Caracali mimo, że pierwsza partia śmigłowców miała pochodzić
@Variv I dlatego napisałem że to nie są nasze firmy tylko Polacy tam robią. Właśnie miała powstać fabryka i miało być wszystko pięknie..miało być a realia pokazują że nie wszystko może wyjść jak się zapowiadało.

Sorry ale zjadłem NIE przy poszli..."Do PiSu mam jedyny zarzut że poszli w konkretne masowe liczby śmiglaków"
@Olek3366 Ale przecież nie wyszli bo PiS zerwał umowę xD. Jeszcze odszkodowanie za to Polska płaciła. - więc co to za argument o realiach xD te realia stworzył PiS swoimi działaniami na szkodę obronności RP.
@Olek3366 No nie poszli, programy opóźniali. Przypominam, że inny program, program Kruk - śmigłowce bojowe miał się zakończyć w 2017 roku (zaczął się za PO-PSL) i PiS go wstrzymal. Dopiero rok temu jak wojna ich przycisnęła to temat śmigłowców bojowych ruszył. Ale one już od 5 lat powinny latać nad polską.
@Variv chodziło mi o te realia gdyby ten przetarg na Caracale dopiął swego...czy byłaby poważnie ta fabryka i reszta
Ostatnio Rumunia zerwała przetargi na korwety po zmianie władzy, identyczna sytuacja jak z Caracalami i nie ma z tego afery choć korwety dla Rumunii to był letni pomysł.
Śmiglaki u nas to ciężki temat bo nikt nie potrafi się za to konkretnie zabrać, Klich anulował przetarg w 2009/10 na Mi 17 i później
@Olek3366 Zakładanie, że umowa nie byłaby zrealizowana to zwykła fantazja.

Program Kruk rozpoczął się w 2014 roku , trudno aby przez roku tamtej rząd miał zrobić więcej. Wg harmonogramu śmigłowiec miał być wybrany do 2017 roku.
PiS zwyczajnie wstrzymaj ten program i takie są fakty.
@Variv zobacz chociażby na K2PL czy K9PL a takich umów jak te dwie to na świecie w cholerę..

No i widzisz sam śmigłowiec miał być wybrany do 2017r bo tam zamiast już wcześniej skupić się na konkretnym sprzęcie to sobie rozmyślali nad czterema maszynami i planowane dostawy miały się zacząć od 2020..poprostu niektóre programy są odkładane i odkładane zobaczymy czy uda się nowym rządzącym z Orka Karkonoszami itp
@Olek3366 O zakupach na szybko z Korei to ja się wypowiadać nie będę bo mi ciśnienie skoczy. Powiem tylko, że te zakupy to jest sprawa dla służb i komisja śledczej. Absurd goni tam absurd. A najgorsze, że im się upiecze bo nikt nie będzie teraz tych umów zrywał i w tym grzebał jak mamy wojnę za naszą granicą.

Nie rozumiem twojej logiki. PiS miał wszystkie narzędzia aby wybrać śmigłowiec, jeśli nie do
ten przetarg to był takim politycznym gouwnem jeszcze ta mała ilość śmiglaków jednego typu dla wszystkich


@Olek3366: śmigłowce jednego typu dla wszystkich, to przypominam pomysł PiSu z pierwszej kadencji, i to nawet jeszcze bardziej <wszystkich>, bo włączając w to maszyny rządowe, policję, straż graniczną a nawet, uwaga, ministerstwo zdrowia (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe). Później ktoś poszedł po rozum do głowy i zamiast jednego typu forsowano koncepcję wspólnej rodziny od jednego producenta, no