Wpis z mikrobloga

Może ktoś się spotkał z takim problemem i zna rozwiązanie. Wiekowe głośniki x-530 podpięte do PC, układ 3+1 (bez tylnich satelit). Wszystko było dobrze ale po włączeniu oświetlenia (listwa LED podpięta do instalacji oświetleniowej - inny bezpiecznik niż gniazdka) nad oknem (komputer stoi obok, może 1,5 od tej listwy) z głośnikow zaczyna się wydobywać buczenie. Jest ono intensywne na całkowicie ściazonych głośnikach i na maksymalnie pogłośnionych, na średnim jest ledwo słyszalne. Światlo to jest rzadko zapalane, więc to zignorowałem, ale teraz zainstalowałem koorową listwę LED (zasilacz 12V wpinany do gniazdka) i po jej właczeniu też jest to buczenie.
Komputer może być wyłączony i nie ma zmiany, buczy tak samo.
Buczenie ustaje jak wypnę z kompa wszystkie wtyczki od głośników, nie zmienia się jak wyłacze zasilacz komputera wyłącznikiem, ale maleje znacząco jak wyciągnę wtyczkę zasilającą z komputera.
Więc wychodzi na to że zakłócenia idą po przewodzie zerowym. W instalacji jest PE (rozdział z PEN w rozdzielnicy), ale głośniki mają wtyczkę dwubolcową, listwa LED też. Obracanie wtyczek nic nie zmienia.
Ktoś ma wiedzę/pomysł jak się tego buczenia pozbyć?
#elektryka #elektronika #pcmasterrace #audiovoodoo #led
  • 8
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Zarzutkkake pod hasłem filtr sieciowy jest bardzo duży rozrzut produktów. Chodzi o ferryt na przewód zasilający? Czy jakaś listwę zasilającą z filtrem? Co tam jest w takim filtrze? Co on robi?
  • Odpowiedz
@szuineg odepnij głosniki od zasilania i zobacz czy buczy wtedy (może być turbo cicho)
Ja bym bardziej podejrzewał że chińczyk nie przyłożył się za bardzo do projektu przetwornicy zasilającej światło i sieje zakłóceniami EM na całą okolicę. Stare głośniki mogły nie mieć zbyt dobrego filtrowania takich zakłóceń.
  • Odpowiedz