Wpis z mikrobloga

@NzeroZeroB: Moim zdaniem się nie da bo to kwestia mózgu. Mi zawsze gadano że mam ubogie słownictwo i żebym czytał książki. Ogólnie czytam dość sporo (ostatnio mniej). Później się okazało że mam dysleksję, urywam końcówki, czasami źle piszę i w sumie tyle. Nigdy nie udało mi się tego naprawić.

A matka nigdy książek nie czytała a słownictwo miała kiedyś ultra bogate
  • Odpowiedz
  • 0
@robertx @kyIiejenner nie chce mi się książek czytać, no ale może bym spróbował. Zresztą mam przykład, znajoma w pracy czyta książki a dobór słownictwa i zasób słów ma chyba gorszy niż ja, do tego się często powtarza i do większości codziennie mówi 'co tam'
  • Odpowiedz
@robertx: @kyIiejenner ja czytam ksiazk i non stop pisze bardzi niedbale mowie niewyraznie. Kiedys cwiczylem glos zeby lepiej i donosniej mowic. I #!$%@? to dalo. Trzebaby za kazdym razem swiadomie mowic. A to bylaby meczarnka jakas
  • Odpowiedz
  • 0
@hadrian3 słucham różnorakich podcastów o rozwoju relacjach itp, ale to nic nie daje bo tylko jestem słuchaczem biorcą, a nic od siebie nie daję, nie jestem jakby uczestnikiem.
  • Odpowiedz
  • 1
@NzeroZeroB jak chcesz dobrze czytać, to czytaj jak najwięcej. Jeśli jednak chcesz dobrze mówić, musisz ćwiczyć mowę. Nie da się inaczej. Możesz czytać na głos. Samą intonacją i artykulacją możesz wiele zyskać. Bogate słownictwo i seplenienie to gorsze połączenie niż ubogie słownictwo połączone z dobrą wymową.
  • Odpowiedz
@NzeroZeroB: Co do czytania książek - same w sobie one nie pomogą wyćwiczyć elokwentnego wysławiania się.
Sam czytam dość sporo, jak na polskie standardy, a mimo to podczas rozmowy często klnę jak szewc,
szukam słów, zacinam się i często brzmię jak troglodyta xD

Książki powiększyły zasób mojego słownictwa lecz wyłącznie pasywnie - rozumiem znaczenie 99% fraz jakie
napotkam w tekstach które czytam, problem jest z aktywnym ich wykorzystaniem.

Podczas mówienia zauważam
  • Odpowiedz
  • 1
@Sierzant_Stuleja ( ͡º ͜ʖ͡º) w pełni rozumiem, coś podobnego czuję.
Ja zauważyłem tyle że po kilkunastu latach udzielania się w internecie na różnych forach poprawił mi się syl pisania nie jakoś znacząco ale jest odrobinę lepiej. A niestety w wymowie chyba się nawet opuściłem niż za czasów szkoły.
  • Odpowiedz
Jak poprawić swoją wymowę? Mam bardzo ubogie słownictwo i po prostu nie umiem się normalnie wysłowić.


@NzeroZeroB:
Mówisz o dwóch rzeczach. Poprawą wymowy zajmuje się logopeda. Podejrzewam, że masz na myśli pracę nad umiejętnością wypowiedzi, co potwierdza pierwsze zdanie.
  • Odpowiedz