Wpis z mikrobloga

cześć, moja siostra chce spróbować swoich sił w programowaniu, postanowiłem zapytac was o jakże przewlekłe pytanie powtarzające sie nonstop, ale być moze w innej formie,

biorąc pod uwage rynek/czas/trud/predyspocyzje/ oraz czystą zabawe, gdybyscie mieli np wyjscie nauki od 0, lub mozliwosc ponownego nauczenia się daanego języka co byscie wybrali?

frontend ?
backend?
a moze cos innego? moze jakiś wgl osoby jezyk od 0 jak python?

kiedys slyszalem ze frontend jest latwiejszy w nauce ale podczas pracy ciagle sie cos zmienia jest duzo nowych rzeczy wymaga kombinowania
a backend jest trudniejszy w nauce ale pracowanie w backendzie jest " podobne " przy kazdym zleceniu prawda to?

#backend #frontend #programowanie #programista15k #kiciochpyta #rozowepaski
  • 24
  • Odpowiedz
@destruction97: to powodzenia dla siostry która nawet nie potrafi wygoglować odpowiedzi na proste pytania. Już to widze jak wygrywa walke o stanowisko juniorskie na rynku pracy, z autystami którzy programują od 10 roku życia
  • Odpowiedz
@destruction97 polecam Ci zadać to pytanie na forum pierwsza praca staż w IT, ale to moze niech siostra je tam zada albo na podobnych grupach lub obejrzy duzo filmow lub artykulow na ten temat.

Generalnie na dzien dzisiejszy na np
Stronie justjoinit gdzie sa ofertyy pracy dla typowo ludzi z IT masz dla juniorow we froncie kilkanascie ogloszen na cala polske.

niestety standardem jest 300-400cv na jedno miejsce, ale nawet potrafi być
  • Odpowiedz
umiejetnosc programowania nie ma nic wspolnego z konkretnym jezykiem.


@programista15cm: bez przesady, trochę jednak ma. To trochę tak jakby mówić, że matematyka nie ma nic wspólnego z notacją matematyczną bo liczy się tylko myślenie matematyczne. W programowaniu potrzebne są niewątpliwie umiejętność logicznego, abstrakcyjnego, ścisłego myślenia, znajomość algorytmów, tudzież wymyślania nowych - ta część jest faktycznie niezależna od języka. Ale jest też duża ilość wiedzy związanej z tym jak budować oprogramowanie, tj
  • Odpowiedz
duża ilość wiedzy związanej z tym jak budować oprogramowanie, tj inżynieria oprogramowania


@Krolik: i uwazasz ze inzynieria oprogramowani to jest cos co powinno interesowac osobe, ktora hello worda nie umie napisac?
Czemu nie architektura systemow rozproszonych ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@destruction97: język / technologie należy dobrać do tego co się chce w życiu robić. Najlepiej uczyć się programowania próbując rozwiązać jakiś problem który jest Ci bliski lub przynajmniej dotyczący dziedziny na której się znasz / która się interesujesz. Ja się nauczyłem programować tworząc symulator układów elektronicznych, bo bardzo kręciła mnie elektronika. Zawodowo nie mam teraz nic wspólnego z elektroniką, ale temat był wystarczający aby nauczyć się programowania na poziomie lepszym niż
  • Odpowiedz
@destruction97 wg mnie nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Ja na początku chciałam byc testerem, poszłam na programistę fullstacka ale po czasie mi się to nie podobało i zmieniłam technologie i pracowałam tylko w backendzie. Po czasie to mi się znudziło i kombinuje z nauka frontendu xD także po sobie widzę ze w różnych etapach mojego życia czego innego potrzebowałam. Obecnie już 10 lat stażu w IT przy programowaniu mam. Uważam
  • Odpowiedz
@Kitku_Karola: ale nigdzie nie jest powiedziane że jak się raz czegoś nauczysz to że musisz to robić już zawsze. Chodzi o to tylko aby zacząć od tego co TERAZ cie interesuje.
  • Odpowiedz
@programista15cm: nie chodziło mi o to co chce W ZYCIU robić tylko bardziej o to czym się teraz interesuje. Jak się interesuje robieniem zdjęć to niech spróbuje napisać jakiś prosty soft do obróbki zdjęć, jakiś prosty efekt itp. Jak się interesuje jazda na rowerze to niech napisze konfigurator pomagający ludziom wybrać rower ITP. Chodzi o taki kierunek myślenia. Na tym etapie chodzi bardziej o nauczenie się w ogóle myślenia jak programista,
  • Odpowiedz
@destruction97 radzę spróbować czegokolwiek na początek. Można zacząć od logo komeniusza który jest bardziej zabawa w programowanie by poczuć czy to sprawia radość, później próbować jakiegoś „klasycznego” programowania w C++ lub c# na prostych programach typu gra ze komp losuje liczbę a my ja zgadujemy i on odpowiada czy za dużo czy za mało podaliśmy. Jak już na tym etapie będzie mnóstwo frustracji zamiast zabawy i ekscytacji to nie polecam pójścia na
  • Odpowiedz