Wpis z mikrobloga

Hej, mam problem z komputerem ale zacznę może od spec:
Mobo Aorus Ultra Gaming Z370
I5 8400 16gb ram (4x4GB) i Gtx1080
Do tego dysk SSD Nvme 1TB Samsung 980
Otóż kilka dni temu doszedł do mnie nowy dysk (jakiś ssd m2 128gb -> potrzebowałem go do laptopa aczkolwiek nie pasował) więc wsadziłem go do drugiego portu M2 i komputer po włączeniu się dwa razy zresetował, po czym normalnie działał, sformatowałem dysk i bajlando. Wczoraj wieczorem postanowiłem pobrać TESO na tego Samsunga 1TB i wszystko śmigało, a że mam internet 100Mbit to zostawiłem go na noc. Dzisiaj rano sprawdzałem ile się pobrało no i wszystko śmigało, zostawiłem żeby jeszcze te kilka GB dociągnął i poszedłem do pracy. W międzyczasie żona montowała sobie jakiś filmik i jej się komputer zresetował - od tamtej pory nie działa - resetuje się co chwilę, na płycie głównej diody debugowania pokazują najpierw CPU, potem DRAM, potem wisi na VGA kilka sekund po czym przeskakuje na CPU i od razu się resetuje. Próbowałem mieszać ramami, wyciągałem procesor, przeczyściłem styki, odłączałem dyski, resetowałem cmos, mierzyłem napięcia na zasilaczu, generalnie wszystko wygląda dobrze, ale nie działa xD jest jeszcze jakaś nadzieja, czy oddać potrzebującym (a niech się #!$%@? ( ͡° ͜ʖ ͡°)) i kupić nowe? Problem z tym że nie wiem czy to finalnie płyta jebla czy procesor i wolałbym uniknąć sytuacji że po wsadzeniu starego Procka do nowej płyty powita mnie satysfakcja z #!$%@? kolejnej płyty XD
#komputery #pcmasterrace
  • 26
na płycie głównej diody debugowania pokazują najpierw CPU, potem DRAM, potem wisi na VGA kilka sekund po czym przeskakuje na CPU


@arturek9lol: Ja mam to samo po złożeniu nowego kompa z tym że zawsze się włącza. Chociaż dyski zewnętrzne warunkują to że długo wisi mi na tych diodach przed wlaczeniem. Jeśli się wyłącza na CPU to może faktycznie coś z prockiem bo one tak chyba działają że sprawdza płyta czy wszystko
@arturek9lol: Na samej integrze próbowałeś? Poza tym, napięcia na zasilaczu mogą być OK, ale pod obciążeniem będzie się kładł, jesli jest walnięty. Puszczałes na minimalnej konfiguracji? Tylko mobo+proc+ram i obraz z integry?
@arturek9lol: A ten dysk nowy wyjmowałes? Miałem kiedyś podobną sytuację w lapku jak wsadziłem ssdka w m2 i komp zaczął sie tak samo #!$%@?ć - najpierw resety, a potem w ogóle nie chciał ruszyć. Zakładałem najgorsze, bo też robiłem pełną diagnostykę, zmieniłem pasty, no #!$%@? wszystko.

No i co się okazało? Po wyjęciu ssdka komp się normalnie odpalał, a to dysk był jakiś walnięty i rozpirzał cały system xD No myślałem,
@EtatowyIdiota tak, i minimalna i na samej integrze, nic nie rusza ciągle te same ledy świecą
@VaeginaAirlines problem taki że preferuje Amazon/ebay a to raz że drogo a dwa że nie zawsze można zwrócić bo to nie nowy sprzęt no i sprzedawca może wyłazyc rączki (8 gen już trochę lat ma, a nie mam zbytnio siana żeby się pakować w 12/13gen)
@Pan_Whiskers ogólnie chodzi właśnie o to że przeskakuje z VGA na CPU i od razu restart leci, wcześniej to wgl był kwas bo tylko skakał między dram i cpu co sekundę i się od razu resetował, teraz już chociaż do VGA testuję XD
Jesli masz mozliwość, to pożycz zasilacz w 100% sprawny (nie musi być nawet tej samej mocy, będziesz go w końcu bujał na golasie), jak nie, to ja w takiej sytuacji poszukałbym jakiegoś serwisu pecetow, tam na pewno jakis mają, żeby za jednego - dwóch Bolesławów Chrobrych podpięli swój i sprawdzili.
@arturek9lol: A całkiem serio to wygląda na #!$%@? się mobo. X lat temu, jeszcze na stareńkim PC z GeForcem 7600 miałem identyko objawy (sprzęt się niby włączał, buczał, że działa, LEDy skakały) po dołożeniu RAMu i wtedy okazało się, że właśnie płyta siadła :(
@EtatowyIdiota sprawdziłem na innym zasilaczu niedawno i dalej to samo
@KingOfTheWiadro najtańszy serwis w okolicy wolą sobie za sprawdzenie tyle co za nowy procesor więc w sumie pytanie czy lepiej kupic najpierw Procek czy najpierw płytę, ewentualnie oba naraz i powiedzieć babie ze dostałem mandat czy coś
Aorus Ultra Gaming Z370


@arturek9lol: Witam serdecznie.
Może dałoby radę zakupić takiego Celeronika, nie koniecznie od razu jakąś i5tkę do przetestowania tej płyty głównej?

Intel G4900 2 x 3,1 GHz

Na allegro chodzi po 19 zł, miejmy nadzieję, że za taką kwotę małżonka cię z domu nie wyrzuci.

Uprzedzając pytanie, czy nie jesteś pewien czy taki procesor będzie chodził.
Tak będzie, jest na liscie kompatybilnych procesorów z tą płytą główną i
@maniek50005 patrzyłem na te sztuki z allegro po 20zl ale nikt nie wysyła do Niemiec :( Na eBayu chodzą po 30€ a na amazonie po 60 xD a dokładam 25€ i mam znowu 8400 niby chociaż teraz jak będę miał pewność że sam procesor padł to po prostu kupię i9 9900k. Kupię najwyżej celerona na amazonie, sprawdzę czy działa, w razie czego zaktualizuję biosa i go zwrócę i zamówię 9900