Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś pomóc z moim RPi? Już mnie lekko skręca, nigdy nie miałem z nim aż takich problemów jak wczoraj jak zachciałem wgrać czysty RPi OS 64-bit.
Otóż postanowiłem wgrać na swojego RPI 3B wersję Bookworm 64-bit ARM. Wcześniej miałem 32-bit, dlatego postanowiłem zmienić na 64-bit.
Obraz zsflashowałem za pomocą RPi Image v1.8.1 ze zdefiniowanymi kilkoma ustawieniami (w załączniku pod postem) na kartę microSD (ładuję system z USB). Bootowanie z USB z sukcesem działa. Niestety, nie jestem w stanie ani wejść po SSH (przez Ethernet) ani nie działa mi obraz HDMI (pojawia się "znane" okno rainbow, a po chwili jest czarny ekran (LCD 24" 16x9, 1920x1080; na telewizorze 4K to samo).
Jeśli chodzi o SSH to na komputerze mam połączenie przez kartę WiFi cały czas, a na Ethernecie mam DHCP. Komputer dostaje przydzielony adres IP i tylko tyle (screen niżej). Po raspberrypi.local nie chce się też łączyć. A po wpisaniu IP w SSH mam ssh: connect to host X.X.X.X port 22: Connection refused.
Ktoś może pomóc ogarnąć? :/

#rpi #raspberry #raspberrypi #linux #ssh #siecikomputerowe
  • 9
  • Odpowiedz
  • 0
@MisiekD: 333

# For more options and information see
# [http://rptl.io/configtxt](http://rptl.io/configtxt)
# Some settings may impact device functionality. See link above for details

# Uncomment some or all of these to enable the optional hardware interfaces
#dtparam=i2c_arm=on
#dtparam=i2s=on
#dtparam=spi=on

# Enable audio (loads snd_bcm2835)
dtparam=audio=on

# Additional overlays and parameters are documented
# /boot/firmware/overlays/README

# Automatically load overlays for detected cameras
camera_auto_detect=1

# Automatically load overlays for detected
  • Odpowiedz
@MisiekD: oczywiście że musi, albo połączy się z wifi (jeśli tak ustawiłeś) albo podepnij kabelek do karty sieciowej, a w routerze ustaw dynamiczne przydzielanie adresu
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Oo-oO ok, wgrywam jeszcze raz system na kartę microSD (chcę wykluczyć, czy pendrive'a poprawnie czyta, a wiem, że z kartą SD nie ma problemu).
Ogólnie to nie wstaje też HDMI i zaczęło mnie to zastanawiać.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@NewEpisode @Oo-oO już to ogarnąłem :/
Aż szkoda komentować...
Najprawdopodobnie pendrive był do dupy, w sensie trafiłem na takiego, który nie lubuje się za bardzo z RPi. Wrzuciłem RPi OS na MicroSD i po chwili sam się włączył i graficzny, i SSH :/
  • Odpowiedz