Wpis z mikrobloga

#gielda #ai #sztucznainteligencja #nieruchomosci #google #nvidia #microsoft #intel #amd #apple #ibm #oracle #vmware #snapdragon

Wiadomo, że ceny mieszkań kiedyś będą spadać. Ten gościu właśnie sprzedaje mieszkanie i będzie inwestował w spadki AI.

Jestem tego samego zdania. AI w ostatnich latach zrobiło duży skok (kilka lat/miesięcy temu sam myślałem w inwestycję w Nvidię). Ale uważam, że zaraz skończy się ten hype. Nastanie kolejna zima w AI. Jest to poparte wiedzą. Tutaj o tym pisałem, tutaj pisał ktoś inny, a [tutaj](https://wykop.pl/link/7279039/sam-altman-wywalony-z-openai/komentarz/120430041/skoro-wywalil-go-zarzad-pracownicy-dowiedzieli-sie-z-mediow-to-obstawiam-opieranie-sie-komercjalizacji-na-pelnej-#!$%@?-bez-namyslu#120449087) pisał ktoś to zna się dobrze technicznie na AI. Mniej wierzę CEO spółek, które tworzą te rozwiązania i ich celem jest hype.

Pytanie co zrobić z tą wiedzą? Jak grać na spadki AI?

Gdyby dało się shortować OpenAI (ChatGPT) to bym to zrobił.
Bo nie chciałbym shortować takich spółek jak Microsoft, Nvidia, Google. W kiedyś chciałem inwestować, ale przez ten hype na AI ceny są zbyt wysokie. Chodzi mi o to, że uważam, że te spółki są wartościowe (inne obszary), pomimo AI, które będzie spadać. Dodatkowo te spółki tak dużo zarobiły, że zainwestowały w inne obszary (w tym wykupiły inne firmy). Nawet jak z AI się nie uda, to tak dużo nie stracą.

Ogólnie wolę w coś inwestować niż spekulować. Bo według mnie naturalne firmy mają tendencję do wzrostu (te którymi się interesuję).

Przychodzi mi do głowy inwestowanie w spółki technologiczne, które nie postawiły tak mocno na AI. Przez jakiś czas było to Google (jako przeciwwaga dla Microsoft), ale i oni ulegli.

Może Apple? Oni nie stawiają tak mocno na AI. Ale akurat ta spółka nie podoba mi się z innych powodów (to bardziej rynek USA niż Europejski, ostatnio też stoją w miejscu).

Myślałem o Intel/AMD, bo oni produkują procesory, które nie są do AI. Tylko że tutaj też jest zagrożenie, bo x86 niedługo będzie wyparte przez ARM. Patrz procesory M1/M2/M3 od Apple. To raczej jakiś Snapdragon by na tym zyskał.

Jakie inne proponujecie, które nie postawiły wszystkiego na AI? Oracle, IBM, VMware? W każdej pewnie ostatnio inwestowali w AI. Może CEO którejś wypowiadał się krytyczne o GPT, że to tylko hype?

A może w ogóle cały tech oberwie na kryzysie w AI i trzeba inwestować w całkiem inny sektor? Ale aż nie chce mi się wierzyć, że ktoś nie przyjął innej strategii m strategii rozwoju.

Jaką strategię inwestowania byście przyjęli?
  • 12
@mk321: Zaorski jest spekulantem-showmanem. Opowiada. To co faktycznie robi to inna kwestia.
Opowiadał o merlinie. Zrobił hype i sprzedał na górce. Opowiadał o spadku bitcoina i shortowaniu. Zostawił sobie kilka BTC, sprzedał na górce zeszłego roku.
spółki technologiczne, które nie postawiły tak mocno na AI. Przez jakiś czas było to Google


@mk321: w sumie zabawne, że mówisz o Google jako tej która nie postawiła na AI gdzie google brain i deepmind tak naprawdę w pojedynkę odpowiadają za całe to szaleństwo. Większość znanych paperów o transformerach (a wcześniej o wielu innych przełomowych rzeczach) pochodzi od nich i są od 2012r a może nawet wcześniej wiodącym graczem w ai.
@mk321: Zatem jeśli wykop jest przeciwko to znaczy że warto inwestować ( ͡° ͜ʖ ͡°). Moim zdaniem o ile sam hype może i jest lekko przesadzony o tyle mówienie o "zimie AI" brzmi dla mnie jak brak wyobraźni. Każda większa firma chce mieć teraz ai i nie dlatego że to jest modne tylko dlatego że pozwala to optymalizować procesy i oszczędzać hajs. Także AI czy tego chcesz
  • 0
mówienie o "zimie AI"


@gloom: przy tym hype, który teraz jest, to porównując do tego, to tak, będzie zima w AI.

Gdzie kilka lat temu widziałeś AI? Przeciętny użytkownik nie widział tego prawie wcale. A firmy używały.

Teraz użytkownik widzi ChatGPT i myśli, że to całe AI.

pozwala to optymalizować procesy i oszczędzać hajs


@gloom: jak ChatGPT może optymalizować procesy? Nie może. Może generować kawałki tekstu z mocno dyskusyjną poprawnością.
@mk321: A kto mówi o używaniu gpt. Wiele firm inwestuje we własne modele albo współpracuje z większymi które oferują takowe rozwiązania. Siedzę trochę w branży i widzę na co dzień jak narzędzia "AI" są wdrażane i jak popyt na nie rośnie, właśnie w kontekście optymalizacji różnych procesów. Po prostu gpt ładnie wygląda i fajnie się sprzedaje przeciętnemu kowalskiemu, to co na prawdę napędza rozwój AI to właśnie wszelkie narzędzia i algorytmy
  • 0
kto mówi o używaniu gpt


@gloom: my mówimy o modelach GPT. Aplikacja ChatGPT to tylko jedna z implementacji modelu. Modele GPT istnieją od około 5 lat. A bardziej ogólnie chodzi o modele LLM (text-to-text i text-to-image), które istnieją jeszcze dłużej, ale w ostatnich latach ich skuteczność mocno wzrosła. Nad tym teraz jest hype, na tym akcje firm technologicznych z USA niebotycznie rosną.

O tym wszystkim mówię, że się skończy (tzn. ustabilizuje