Wpis z mikrobloga

Hej, sprzedałem 25 rzeczy na portalu vinted.pl od stycznia 2023 roku. Większość to są buty używane cena ~ 150-200zł.

1.Dobrze rozumiem, że do końca roku mogę jeszcze sprzedać max 5 rzeczy (limit 30 rzeczy), a powyżej tej liczby urząd skarbowy może upomnieć się w przyszłości o zapłacenie podatku za każdy kolejną rzecz?
Wtedy uznać że prowadzę działalność nierejestrowaną i przychód z 31 i n-tej sprzedanej rzeczy rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT-36?
Kiedyś rozmawiałem z kimś który więcej i regularnie sprzedaje rzeczy i mówił, że płaci jakieś 10% ale to od zysku czyli dochodu - ale wiem że on miał firmę.

2. Ten limit nalicza się od 1 stycznia do końca grudnia, czy może z racji że te przepisy wprowadzono od maja, to rzeczy sprzedane przed tym czasem nie znajdą się w danych otrzymanych przez urząd i mogę od maja do grudnia sprzedać 30 rzeczy, natomiast od 2024 roku to już będzie się naliczać do stycznia?

Oczywiście zakładamy, że;
- zarobię mniej niż 2000 euro w ciągu roku / A co jeśli przekroczę tą kwotę i sprzedam np. 60 rzeczy?
- sprzedawane rzeczy posiadam krócej niż 6 miesięcy (dużo sprzedałem posiadając powyżej 6 msc, ale szukanie teraz potwierdzeń zakupu/ transakcji..)

#allegro #olx #podatki #vinted #sprzedaz
  • 6
  • Odpowiedz
sprzedawane rzeczy posiadam krócej niż 6 miesięcy


@Bartek5435: to wtedy placisz podatek, teoretycznie za kazda sztuke a nie powyzej 30

robisz to regularnie, w duzej ilosci z zamiarem zysku, wiec to dzialalnosc gospodarcza
  • Odpowiedz
  • 1
@marsjanin2012 mam już konto na ojca i 25 sprzedaży właśnie xd, wypłacam na konto bankowe które niby moi rodzice mają wspólne, ale mam nadzieję że to jest bardziej taty, bo chce zrobić kolejne konto na mamę, najwyżej założy gdzieś dodatkowe konto bankowe
  • Odpowiedz