Wpis z mikrobloga

Przymierzam się do zakupu laptopa tylko pod programowanie czyli bez potrzeby najlepszych bebechów, i tak pomyślałam sobie o macbooku, ktoś korzystał i może polecić?

Najbardziej mnie martwi kwestia Macos i czy wszystko będzie dobrze supportowane, i czy jednak da radę z kompilacją i tak dalej…

Oczywiście jeszcze ani trochę #programista20k więc żadnych wielkich aplikacji nie będę tam tworzyć ale mimo wszystko szukam czegoś przyjemnego co się sprawdzi i wytrzyma chociaż z 3 lata xD

#programowanie #macbook #laptopy
  • 22
  • Odpowiedz
bier Macbook Aira. Teraz ten starszy model można wyrwać za dobre pieniądze


Sparafrazuję @PijanyTataKonfederata i podpowiem @Quear, żeby brał Macbooka Pro M1, bo starsze modele można wyrwać za dobre pieniądze ;)

I kiedyś przyjdzie ci stawiać dockery, mK8s czy coś podobnego czy podpięcie monitora i będzie płacz ;)

A jak masz kaskę to Pro M2... ale M1 dalej daje radę! Mam M1 Pro 16/1TB pod kątem devopsowania :)
  • Odpowiedz
  • 0
@mirekwirek rozumiem, jak najbardziej bym tak zrobiła gdybym była obecnie na rynku pracy i miała większe potrzeby ale myślisz że do tego momentu nadałby się bez M1? Raczej za mniej niż 4k bym niewadliwego teraz chyba nie znalazła
  • Odpowiedz
Jestem już dosyć napalona na niego ale jednak potrzebuję potwierdzenia że warto


@Quear: ja tylko podpowiem, że ciężko powiedzieć dlaczego MacOS jest lepszy od Windowsa. To... to jest tak jak silnikami - lepszy beznynowy, diesel czy elektryk? Nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi. MacOS jest po prostu trochę inny (choć osiągniesz ten sam cel, wszak to tylko OS).

To co jednak nowe Macbooki wyróżnia to architektura ARM i procesowy M1 / M2 /
  • Odpowiedz
@Quear: konsola unixowa, lepsza integracja z innymi urządzeniami appla, zdecydowanie lepiej zoptymalizowany system, dłuższa żywotność baterii, mniej konfliktów ze sterownikami.
  • Odpowiedz
@Quear: > co jest lepsze w tej kwestii od windowsa?

Czas pracy na baterii przy odpalonych aplikacjach do dev :) obecnie mam M1 Pro. Jedyny minus to brak tradycyjnych złączy USB, więc jak masz potrzebę podłączania takich rzeczy to musisz mieć przejściówkę lub stację dokującą.
  • Odpowiedz
programowanie czyli bez potrzeby najlepszych bebechów


@Quear: choose one. Albo zdefiniuj swoje programowanie. Bo przynajmniej dla mnie każdy rdzeń i gigabajt ramu to istotne oszczędności w czasie kompilacji a czekanie na komputer jest nieproduktywne. Jeszcze pogarszanie sobie wydajności przez wybór ARM (było u mnie testowane - 1 wątek 14th gen Intela to wydajnościowo ekwiwalent prawie 2 M3 pro).
  • Odpowiedz
I kiedyś przyjdzie ci stawiać dockery, mK8s czy coś podobnego czy podpięcie monitora i będzie płacz ;)


@mirekwirek: nie ma żadnego problemu z dockerem, ani kubernetesem, a zewnętrzne monitory działają lepiej niż w Ubuntu o ile podłączasz coś w miarę nowoczesnego (4K, 5K, 6K) a nie złom low-res.

Natomiast w Ubuntu jest odwrotnie, stare monitory 2K działają lepiej niż na macOS, ale za to z 4K jest straszna bieda, bo wiele
  • Odpowiedz
Jeszcze pogarszanie sobie wydajności przez wybór ARM (było u mnie testowane - 1 wątek 14th gen Intela to wydajnościowo ekwiwalent prawie 2 M3 pro).


@keton22: nie wiem na czym kompilujesz, ale robisz coś źle. Moje M2 Pro kompiluje projekty o między 30% a 2x szybciej niż najnowsze Delle Precision z najmocniejszymi Intelami, mimo posiadania mniejszej liczby rdzeni. A w stosunku do poprzedniego Precisiona 5520 z najmocniejszym Xeonem jakie wtedy był dostępny
  • Odpowiedz
nie ma żadnego problemu


@Krolik: Wiem, że nie ma. Ale na Pro będzie lepiej i raczej jak będzie czasem wyższe zapotrzebowanie to Pro niezapoci się jak Air ;)
Mimo wszystko rekomenduję Pro do prac dev.

a zewnętrzne monitory działają


Z odpowiednim sprzętem wspierającym DisplayLink, a nie natywnie jak w Pro.

Jeszcze pogarszanie sobie wydajności przez wybór ARM


@keton22: teraz to pojechałeś... u mnie w zespole Dev chyba 90% na Macach
  • Odpowiedz
@Krolik: co Ci zrobię że robiłem benchmarki i amd64 z moim specyficznym kompilatorem wygrywa z jego ARMową wersją? I jest 1:1 bo po obu stronach jest ten sam kontener, tylko architektura dopasowana do procesora. Mój build po wszelkiej możliwej optymalizacji trwa niecałe 2h, generuje 2tb wszelkiej maści artefaktów i przyspiesza jak dostanie 64gb szybkiego RAMu. Maczek kończy godzinę później.

Jest sporo miejsca na poprawę bo taki nie specjalnie topowy 7950x z
  • Odpowiedz
@keton22: czyli porównujesz stacjonarke pewnie ze 120 W TDP i zegarami pod 5 GHz z laptopem z zegarami 3 GHz, z laptopem który potrafi pracować 16-20h na baterii? Z ciekawości, co to za kompilator i język, że jest tak słabo zoptymalizowany na ARM? Inna sprawa - build trwający 2h, WTF? Ile to jest linii kodu? 500 mln? Rustc, który jest (niesłusznie) uważany za dość powolny kompilator kompiluje ok 50-100 tys linii
  • Odpowiedz
teraz to pojechałeś... u mnie w zespole Dev chyba 90% na Macach siedzi... i kompilacja na prockach Mx masakruje Intele.


@mirekwirek: u nas ostatnio bliżej 50/50 Mac vs Linux bo Apple miał gorszy okres - wtopy z klawiaturami, grzejące sie i9 w MBP, problemy jakościowe. Dużo ludzi się zniechęciło i przy kolejnej wymianie sprzętu wzieli Precisiony. Więc mam niezłe porównanie. M2 jest na razie nie do pobicia w szybkości i kulturze
  • Odpowiedz
build trwający 2h, WTF?


@Krolik: cały linux, sporo pakietów. Zoptymalizowany pod zastosowanie, każdy kawałek kodu oglądany po 3 razy czy jest potrzebny i teraz każdy już jest. Na koniec z tego wychodzi plik .bin ładowany do pewnego urządzenia.

czyli porównujesz stacjonarke pewnie ze 120 W TDP i zegarami pod 5 GHz z laptopem z zegarami 3 GHz, z laptopem który potrafi pracować 16-20h na baterii?


tak bo czas pracy na baterii
  • Odpowiedz
tak bo czas pracy na baterii nie ma znaczenia. 99% czasu ten laptop będzie podłączony do ładowarki, pozostałe 1% można by go zastąpić innym.


@keton22: ok, ale to jest temat o wyborze laptopa. Jeśli OP zadał pytanie o laptopa, to znaczy że potrzebuje laptopa, a w laptopie kultura pracy i czas działania na baterii jest cechą kluczową.

Natomiast sam fakt, że porównujesz tego laptopa do stacjonarki jest dość mocno nobilitujące dla
  • Odpowiedz
kompilacje całego kernela


@Krolik: kompilację dystrybucji linuxa, kernel to około minuty. Tu masz randomowe wyniki z neta: https://openbenchmarking.org/test/pts/build-linux-kernel-1.15.0 Więc 10 minut jest podejrzanie słabo ale w openbenchmark również jest tyle na M2.

Co do projektu. Wyobraź sobie że musisz wybudować takie ubuntu server ze specyficzną listą paczek i do tego twoją konfiguracją i jakąś tam aplikacją biznesową. Robisz to w specjalnym środowisku łącznie z kompilatorem bo zapewnia to certyfikacją prawną i
  • Odpowiedz