Wpis z mikrobloga

@KrolSandaczPierwszyRozrzutny: jak rozumiemy bogactwo ? Oczywiscie,ze jak nic nie odziedziczyłeś i musisz gromadzić kapitał od 0 to nie jesteś bogaty - tak było kiedyś, jest dziś i będzie w przyszłości
Natomiast Takie zarobki pozwalają na godne życie i akumulacje kapitału
  • Odpowiedz
Tutaj jest odklejka jeśli chodzi o zarobki xD a większość i tak nie zarabia powyżej 10k tylko mitomania


@Tiab: ja mam straszny dysonans jak czytam wykop. mam wrazenie ze tutaj kazdy 15k netto zarabia a za 10k by z lozka nie wstal, podczas gdy mam znajomych w roznych branzach, sam mieszkam w Warszawie - i te 15k na reke to ma malo kto. 10k na reke to juz jest solidne osiagniecie
  • Odpowiedz
@jerzy_s: tak, a co w tym złego? Spłacaj kredyt zwiększasz swój net worth i tym samym stajesz się bogatszy
No niestety jak nie odziedziczyles kapitału to tak to właśnie wygląda
  • Odpowiedz
@gharman: bo nie pracujesz w branży IT - na wykopie pewnie większość pracuje w tej branży ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja mimo ,że zarabiam wiecej niz te 15k to i tak rzadko wydaje więcej niż 6k bo na co?
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@KrolSandaczPierwszyRozrzutny: Co do zasady jest to prawda - bo bogactwo to nie jest przychód z pracy najemnej nawet w wysokości 40k na miesiąc, tylko posiadanie kapitału w postaci środków produkcji, assetów takich jak nieruchomości, ziemia, złoto.

Co nie zmienia faktu, że w tym dość specyficznym systemie niewolniczym praca na etacie -> kredyt na nieruchomość -> 3/4 pieniędzy na ratę + wydatki bieżące można żyć całkiem wygodnie, w ciepełku i z pełnym
  • Odpowiedz
Oczywiście że pozwala na godne życie. Napisałem że nie prowadzi do bogactwa.


@KrolSandaczPierwszyRozrzutny: Nigdy praca najemna nie prowadziła i nie będzie prowadzić do bogactwa bo bogactwo to pojęcie relatywne a nie obiektywne dotyczące elity. Jakby każdy zarabiał 100x więcej to nadal nic by się nie zmieniło bo progi bogactwa by urosły tak samo, a pracy najemnej nie można skalować.

Ewentualnie przez oszczędności i budowę kapitału można do tego dojść ale to
  • Odpowiedz
@KrolSandaczPierwszyRozrzutny: pierwsza sprawa że mem odnosi sie do rynku amerykańskiego który około 2000 roku ostro sie wykręcił (zupełnie odwrotnie jak w Polsce), a druga sprawa że jeśli poważnie z 15k na czysto ktoś nie jest w dobrej sytuacji to chyba powinien sie zastanowić nad swoimi decyzjami zakupowymi
  • Odpowiedz
@gharman: mam dokladnie to samo, mieszkam zagranica od 2017 i sama juz nie wiem komu wierzyc, z jednej strony posty ze kazdy zarabia 3k i prowadzi diete czokoszkowa, z drugiej strony posty ze 15k to biedowanie i nawet sekretarka w warszawie nie pojdzie do pracy za taki ochlap. Koszty zycia dramatycznie wzrosly po covidzie, plus inflacja, wojna, wiadomo, no ale jesli ja w centrum Berlina zyje z ~3.5k EUR na reke
  • Odpowiedz