Wpis z mikrobloga

W ostatnią środę dostałem specjalne podziękowania, ponieważ pracuję już 5 lat dla mojego tajwańskiego ciemiężcy, tego złodzieja scrum mastera z drugiego końca świata. Z tej okazji, a także ponieważ mam 10+ lat doświadczenia w branży, postanowiłem, że podzielę się swoimi spostrzeżeniami

- Rynek IT w Polsce jest dość nudny i nieinnowacyjny. Królują CRUDy oraz aplikacje mobilne, które zachodnie korporacje outsourcują w Polsce.

- Nie zna życia ten, kto widział same CRUDy w swojej karierze. Dlatego nie zgadzam się z tak częstym na wypoku wrzucaniem wszystkiego do jednego worka.

- Embedded uczy pokory. Zwykle najbardziej problematyczne są wymagania niefunkcjonalne, szczególnie że pracuję nad twardymi systemami czasu rzeczywistego. Kiedyś spędziłem tydzień, żeby zaoszczędzić około 1kB pamięci.

- Jeszcze bardziej uczy pokory fakt, że mój soft śmiga na milionach chipów na całym świecie. Jak to powiedział Ed Murphy, jeśli coś może pójść źle, to prędzej czy później pójdzie. Jak to ja mówię, jeśli coś może pójść źle, to pójdzie w najgorszym możliwym momencie.

- MediaTek ma moim zdaniem bardzo dobry mechanizm rozliczania programistów. Jeśli coś zepsujesz, to po prostu musisz to naprawić. Nawet jeśli u ciebie jest czwarta rano w sobotę xD

- Naoglądałem się mnóstwo „dziwnych” problemów, w stylu problemy z cache lub z bugi w HW.

- Przez ostatnie 5 lat, MediaTek wypuścił rodzajów 38 chipów (plus dwa chipy testowe, które nigdy nie wyszły z labu), na których śmiga mój soft.

- Mimo że jak na europejskie standardy pracuję bardzo dużo (czasem nawet około 60 godzin tygodniowo), nie czują się wykorzystywany. Wręcz przeciwnie, jestem pewien, że moja praca prędzej czy później zostanie wynagrodzona.

- W wielu zachodnich korporacjach, im wyżej postawiony manager, tym większy przeciętny inaczej, oderwany od rzeczywistości. W MediaTeku jest odwrotnie.

- Spec 3GPP jest naprawdę spieprzony xDDD

#programowanie #programista15k #pracait
  • 53
  • Odpowiedz
Mimo że jak na europejskie standardy pracuję bardzo dużo (czasem nawet około 60 godzin tygodniowo), nie czują się wykorzystywany. Wręcz przeciwnie, jestem pewien, że moja praca prędzej czy później zostanie wynagrodzona.


@groman43: tak Ci mówi Twój chiński menago? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Mimo że jak na europejskie standardy pracuję bardzo dużo (czasem nawet około 60 godzin tygodniowo), nie czują się wykorzystywany. Wręcz przeciwnie, jestem pewien, że moja praca prędzej czy później zostanie wynagrodzona.


@groman43: Mentalnosc niewolnika. 10 lat robi w IT i liczy, ze szefostwo kiedys to wynagrodzi. Lepiej zacznij sie dopytywac o jakies bonusy za zaangazowanie, bo z raportow finansowych rysuje sie obraz przyszlych zwolnien.
  • Odpowiedz
  • 21
@groman43 60h tygodniowoo o panie to Ty od kompa chyba nie odchodzisz. Oby chociaz sie dobrze wynagradzali, bez 2 z przodu na czysto netto (w PLN) to nawet nie ma dyskusji mam nadzieje.

A i pamietaj, jak w excelu cos sie zgadzac nie bedzie, to Ci podziekuja i te klepanie po plecach to wiesz, mozna tym stazyste tak traktowac a nie 10 letniego specjalisty.
  • Odpowiedz
@groman43: Na 100% zostaniesz wynagrodzony

Tesla lay off story


4/15 Monday


4:30am:

Opened my laptop, account was de activated. Thought it was just another IT problem, so didn't think anything of it.


5:00am

I usually check my emails while on my autopilot commute to work (1hr 30min drive)

Email read: "Unfortunately as a result, your position has been eliminated by this restructuring."


5:05am

Texted my manager, but he said "everyone got
  • Odpowiedz
@groman43: beka z typa siedzi 60h po nocach klepiac embedded za grosze, dobrze ze chociaz pokory sie uczysz

To juz lepiej byc tym slynnym outscorcingowym web devowym CRUDziarzem i pisac gowno ficzery przez 30h tygodniowo, moze pokory brak ale zarobki 2x wieksze, a godzin 2x mniej
  • Odpowiedz
  • 6
@odysjestem: @briskmann @Pandillero @Nighthuntero @oldspiceedit @JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy Zarabiam grubo ponad średnio w devie w UK. Premie również są grubo powyżej średniej. Spowolnienie w branży w sposób nie odbiło się na moich zarobkach. Poza tym, na początku 2023 szef wszystkich szefów powiedział wprost, że pomimo niższej kryzysu nikt nie zostanie zwolniony. I słowa oczywiście dotrzymał. Poza tym, jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby prędzej czy później moja praca nie została odpowiednio wynagrodzona. Tajwańskie
  • Odpowiedz
Embedded uczy pokory. Zwykle najbardziej problematyczne są wymagania niefunkcjonalne, szczególnie że pracuję nad twardymi systemami czasu rzeczywistego


@groman43: 10+ lat w tym siedze a i tak sa momenty że czuje sie jak junior na praktykach

- Spec 3GPP jest naprawdę spieprzony xDDD


No #!$%@? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
W ostatnią środę dostałem specjalne podziękowania, ponieważ pracuję już 5 lat dla mojego tajwańskiego ciemiężcy


@groman43: Czy tobie wydaje sie to czyms nadzwyczajnym. U mojego amerykanskiego ciemiezcy kazdy dostaje ramke z popisanym przez CEO za zasługi na 5 lecie. Na 10 lecie ladniejsza ramke...
  • Odpowiedz