Wpis z mikrobloga

Wziąłem dwa lata temu kredyt hipoteczny, na wkładzie własnym 10% i średnich warunkach ale zalezalo mi bo mieszkanie bomba.

Jak teraz najrozsądniej podejść do refinansowania? Mam 3 lata karencji na wcześniejszą spłatę, z zapisem że spłata przed trzema latami wiąże się z kara w wysokości 3% spłacanej kwoty kredytu.

Bieżące oprocentowanie mam 9,45% gadałem z pośrednikiem i mówi że może znaleźć ofertę z oprocentowaniem 6,5% Jak mogę policzyć jak to zmieni ratę? Kalkulatory wyliczają dla nowych kredytów wliczając wkład własny.

Kredyt brałem na 435tys, jak teraz policzyć refinansowanie? Muszę zrobić nowy operat żeby poznać wartość mieszkania i tym samym wyliczyć nowe LTV? Jak potem wygląda sprawa z
wkładem własnym do nowego kredytu podczas refinansowania?

#kredythipoteczny
  • 11
  • Odpowiedz
@przybiezeli-do-betlejem: W jakim banku masz aktualny kredyt?

Muszę zrobić nowy operat żeby poznać wartość mieszkania i tym samym wyliczyć nowe LTV?

Jak potem wygląda sprawa z wkładem własnym do nowego kredytu podczas refinansowania?


@przybiezeli-do-betlejem: Tak, będzie wymagany nowy operat. Wkład własny w takim przypadku nie występuje - jest nim różnica między kwotą kredytu, a wartością nieruchomości.
  • Odpowiedz
Jak mogę policzyć jak to zmieni ratę?


@przybiezeli-do-betlejem Wpisz tu aktualny kapitał, oprocentowanie 6,5% (np marża 2, wibor 4,5 - ważna jest suma) i okres jaki ma być w tym refinansowanym kredycie, wyjdzie rata dla 6,5%. https://kalkulatorkredytu.com/

Ogólnie odsetki są naliczane codziennie od aktualnego kapitału pozostałego do spłaty na ten dzień uwzględniając aktualne oprocentowanie i w każdym momencie spłaty da się policzyć ratę kalkulatorem, podstawiając aktualny kapitał, aktualne oprocentowanie i aktualną liczbę
  • Odpowiedz
@przybiezeli-do-betlejem: Potrzebny będzie nowy operat, w zależności od banku występuje inna procedura - część banków zleca wykonanie operatu szacunkowego samodzielnie.

W przypadku banku Pekao SA można łatwo uniknąć opłaty za wcześniejszą spłatę - wystarczy podpisać aneks zmieniający oprocentowanie nie stałe. Wiąże się to jednak z tym, że refinansowanie będzie możliwe tylko na kredyt ze stałym oprocentowaniem.
  • Odpowiedz