Wpis z mikrobloga

Mam #pytanie #pytaniedoeksperta #prawojazdy #kierowcy #samochody

Rok temu, jakoś na koniec września, dostałem mandat i z nim punkty karne, oczywiście. Było to jakoś miesiąc po tym, jak wprowadzono nowelizację ustawy, która mówiła o tym, że punkty karne utrzymywać się będą nie rok, a dwa lata. Teraz, gdy sprawdzam swoje punkty karne na mObywatelu oraz profilu zaufanym, niczego tam nie ma.

W mObywatelu, po przywróceniu tylko roku utrzymywania się punktów karnych, nadal była adnotacja pod listą punktów, która mówiła, że jeśli dostało się punkty karne w tym okresie obowiązywania dwóch lat na punkty, to na tyle właśnie one będą. Jednak teraz ich nie mam, a jeszcze jakiś czas temu miałem.

Czy to błąd systemu? Czy nastąpiła jakaś amnestia i te punkty jednak zamiast obowiązywać dwa lata, obowiązywały tylko rok?
  • 3
  • 0
@majk_emigrant: czyli jest szansa, że coś z moim kontem jest nie tak i może błędnie pokazuje brak punktów. rozwiązaniem byłoby pójście na komisariat policji i zadanie tego pytania tam, ale to spore przedsięwzięcie
@sayda: Lex retro non agit. Prawo nie działa wstecz. Dostałeś punkty przed 17.09 to trzeba je trawić przez 2 lata zgodnie z przepisami obowiązującymi na dzień otrzymania mandatu.

"termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających usuwanie punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego ‒ w zakresie osób wpisanych do ewidencji kierujących pojazdami silnikowymi, motorowerami oraz tramwajami naruszających przepisy ruchu drogowego, po upływie 1 roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie