Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
TL:DR Pracuję jako junior programista od 5 miesięcy i czuję się oszukany. Nie mam nawet 5k na ręke, nie koduję na plaży, śnią mi się po nocach taski

Do rzeczy. Mam 26 lat, kończyłem polibudę (elektronika), lecz po 2-3 latach pracy w zawodzie, lecz wolałem coś spokojnego, bez wyjazdów, dziwnych terminów itp. Oczywiście rozwój i lepsze pieniądze były również atutem przy przebranżowieniu. Jako, że troche programowałem na studiach, brałem też udział w bootcampie i generalnie fajne projekty miałem (python), dość sprawnie znalazłem pracę.
No i generalnie wiadomo, początek trochę trudny, dużo nowych tematów, poznawanie wiedzy biznesowej, na poczatku proste zadania żeby się wdrożyć w temat.
No ale po 2 miesiącach był projekt i zacząłem brać udział w sprintach ...
Wiem na czym to polega, ale powiem wam szczerze, że mam jakiegos mentora, który ma mi niby pomagać ale jak znajdzie 3h w tygodniu to będzie naprawdę dużo ...
ALE, potrafię sam czytać dokumentację, ogarniać pewne kroki, ale w pewnym momencie przydałaby się pomoc osoby, która stwierdzi czy ta ścieżka którą podązam jest prawidłowa, żeby nie traci 3-4h na jakieś rozwiązania które nie mają sensu.
Generalnie prze to wszystko, ze mam ciągłe zadania do wykonania, potrafią mi się śnić taski , ciągle jestem w trybie "analiza". Idę do sklepu i myślę #!$%@? o taskach i innych rzeczach.
Albo np. jak są weekendy to siedzę i się coś douczam kolejnego tematu, który jest używany w projeckie, a ja nie mam o nim bladego pojęcia.
Ja #!$%@?ę.
Plus kasa, od razu powiedzieli że tylko B2B ich interesuje, zgodziłem się no to teraz mam z całgo miesiąca 4500 na rękę. (Niestey urlopy/ chorobwe nie płatne )
Inaczej to sobie wyobrażałem. przecież żeby zarabiać te mityczne 12-15k netto, to trzeba chyba naprawdę się pomęczyć i być przykutym do kompa, chyba że za kilka lat dadzą tyle za dupogodziny, ale wątpię bo dzisiaj widać inflację skilla i tabuny nowych ludzi do programowania.

#!$%@? trochę jestem na was programiści, zaczęliście budowac fałszywy obraz swojej pracy na różnych serwisach internetwoych albo materiałach na yt. Dałem się trochę nabrać. ALbo trafilem do januszesku. Ale inni ludzie z teatmu biorą więcej zadań i większych, więc to nie jest tak, że mi wrzucają sam syf.

#programowanie #programista15k #pracbaza #pracait #python #programista25k



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

Zgadzasz się ze mną ?

  • Tak 40.0% (294)
  • Nie 60.0% (441)

Oddanych głosów: 735

  • 49
  • Odpowiedz
wolałem coś spokojnego, bez wyjazdów, dziwnych terminów


@mirko_anonim: I wybrałeś IT? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ALE, potrafię sam czytać dokumentację, ogarniać pewne kroki, ale w pewnym momencie przydałaby się pomoc osoby, która stwierdzi czy ta ścieżka którą podązam jest prawidłowa, żeby nie traci 3-4h na jakieś rozwiązania które nie mają sensu.


Nie macie jakichś daily, albo refinementów? Tam poruszaj takie sprawy, przedstaw to, co robisz i upewnij
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Podejrzewam bajt, ale powiedzmy ze nie

Inaczej to sobie wyobrażałem. przecież żeby zarabiać te mityczne 12-15k netto, to trzeba chyba naprawdę się pomęczyć i być przykutym do kompa


No dokładnie, dlatego lepiej zacząć jak jesteś studentem z "mlodziencza" energia i nie przeszkadza ci stracic tysiace godzin zycia + masz zdrowie na to zeby siedziec przed kompem
Nie wyobrazam sobie zebym w twoim wieku (jestesmy rowiesnikami) mial znowu od zera uczyc
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Bylo isc na glazurnika, lepszy pieniądz i jedyne co sobie wyobrażasz to kształt docinki przy drzwiach, a półnaga właścicielka łazienki kreci sie wokół ciebie i mówi ci swoje pomysły ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
ogarnięty chłopak po zawodówce w wieku 21 lat pracując jako elektryk- rozprowadza kable i podłącza do skrzynki- 3-4 dni roboty na jeden domek 15k netto za robociznę. xD


@Nowystaryziel: no ale to chyba trzeba mieć dużo szczęścia bo mam kumpla elektryka co robi to samo ale za cały miesiąc roboty wychodzi mu na rękę około 9k
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: kiedys tez tak myslalem ale programista devops czy inny informatyk to nie jest profesja jak MGR INZ w prl ze wystarczylo raz zrobic i odcinac kupony przez cale zycie tylko trzeba na biezaco sie doszkalac w tempie rozwoju technologicznego ktory bez przerwy przyspiesza. niektorzy to nawet o roku przerwy od pracy nie moga mowic zeby nie wypasc z tematu. jak juz ktos zostanie chociaz midem jeszcze moze w jakichs ludzkich
rossocorsa - @mirkoanonim: kiedys tez tak myslalem ale programista devops czy inny in...

źródło: Q-VNMOVP_400x400

Pobierz
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Programowanie to tak naprawdę #!$%@? (ale w miarę dobrze płatna) robota dla przegrywów na spektrum autyzmu.

Każdy specjalista na tym poziomie co ci programiści 30k zarabia dobrze (a nawet lepiej niż oni), a i ma w pracy spokojniej i dodatkowo ma czas i zdrowie psychiczne na życie towarzyskie.

No i nie musi się wiecznie doszkalać, co też jest ogromnym plusem.
  • Odpowiedz
@Bloodaxis1: Budowlanka to niestety zajechany fizycznie organizm i masa chorób zawodowych jeżeli zamierzasz to robić całe życie.
Nie mówię, że nie - ale trzeba planować max. kilka lat pracy w tym, odkładać pieniądze i później przejść robić co innego.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: nie w każdej firmie jest #!$%@?, ale fakt na początku musisz nadgonić braki nikt tego za ciebie nie zrobi. Jak nie chcesz zarabiać 25k to inni chętni do nauki i brania większej odpowiedzialności nie będą mieli z tym problemu.
  • Odpowiedz
@vesperon: no z tym rokiem doświadczenia to tak średnio teraz. Ja mam 1.5 w node.js i na portalach zero ogłoszeń, a jak się jakieś trafi to zero odezwu, znajomi z firmy z 1.5-3 lat expa w pythonie podobnie.
  • Odpowiedz
@vesperon: ten rok expa komercyjnego to od jakiegos czasu nie prawda. Mam sporo znajomych z rokiem expa i jest ciezko o robote. Ogolnie nadchodza chude czasy dla juniorow tego typu
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: ja jakieś 5 lat temu jak zaczynalem pracę (po roku szukania i jakimś roku nauki pracując w innym zawodzie) zarabiałem 3300 zł przez prawie 2 lata. Teraz za to mogę przebierać w ofertach. Nikt ci za darmo nic nie da, nikt za ciebie taska nie zrobi, musisz je rozwiązywać sam. A że myślisz o rozwiązaniu po godzinach? To nie jest machanie łopata tylko praca umysłowa, będziesz o niej myśleć po
  • Odpowiedz
@szmichal
@azotekgalu

Ogólnie nie będę się wykłócał bo też macie rację. Piszę ze swojego doświadczenia i ludzi których znam i wiadomo, że bywa z tym różnie. Zwłaszcza w mniejszych miastach.

Cechy osobnicze też się liczą - tak jak pisałem - jeden wdraża się 3 lata i dalej wie tyle co junior a inny wskoczy za ten czas na mida. Chodzi mi w każdym razie że jak wytrzyma ten początkowy okres to praktycznie
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:

ale w pewnym momencie przydałaby się pomoc osoby, która stwierdzi czy ta ścieżka którą podązam jest prawidłowa, żeby nie traci 3-4h na jakieś rozwiązania które nie mają sensu.


tak wyglada ta robota, niezaleznie na jakim poziomie wiedzy jestes. prawie nigdy nie ma sytuacji, ze pierwsza iteracja jest prawidlowa, chyba ze poziom trudnosci zadania jest minimalny. najpierw robisz kiepskie rozwiazanie, potem je szlifujesz, az powstaje cos, co nie jest pogwalceniem rozumu
  • Odpowiedz