Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
TL:DR Pracuję jako junior programista od 5 miesięcy i czuję się oszukany. Nie mam nawet 5k na ręke, nie koduję na plaży, śnią mi się po nocach taski

Do rzeczy. Mam 26 lat, kończyłem polibudę (elektronika), lecz po 2-3 latach pracy w zawodzie, lecz wolałem coś spokojnego, bez wyjazdów, dziwnych terminów itp. Oczywiście rozwój i lepsze pieniądze były również atutem przy przebranżowieniu. Jako, że troche programowałem na studiach, brałem też udział w bootcampie i generalnie fajne projekty miałem (python), dość sprawnie znalazłem pracę.
No i generalnie wiadomo, początek trochę trudny, dużo nowych tematów, poznawanie wiedzy biznesowej, na poczatku proste zadania żeby się wdrożyć w temat.
No ale po 2 miesiącach był projekt i zacząłem brać udział w sprintach ...
Wiem na czym to polega, ale powiem wam szczerze, że mam jakiegos mentora, który ma mi niby pomagać ale jak znajdzie 3h w tygodniu to będzie naprawdę dużo ...
ALE, potrafię sam czytać dokumentację, ogarniać pewne kroki, ale w pewnym momencie przydałaby się pomoc osoby, która stwierdzi czy ta ścieżka którą podązam jest prawidłowa, żeby nie traci 3-4h na jakieś rozwiązania które nie mają sensu.
Generalnie prze to wszystko, ze mam ciągłe zadania do wykonania, potrafią mi się śnić taski , ciągle jestem w trybie "analiza". Idę do sklepu i myślę #!$%@? o taskach i innych rzeczach.
Albo np. jak są weekendy to siedzę i się coś douczam kolejnego tematu, który jest używany w projeckie, a ja nie mam o nim bladego pojęcia.
Ja #!$%@?ę.
Plus kasa, od razu powiedzieli że tylko B2B ich interesuje, zgodziłem się no to teraz mam z całgo miesiąca 4500 na rękę. (Niestey urlopy/ chorobwe nie płatne )
Inaczej to sobie wyobrażałem. przecież żeby zarabiać te mityczne 12-15k netto, to trzeba chyba naprawdę się pomęczyć i być przykutym do kompa, chyba że za kilka lat dadzą tyle za dupogodziny, ale wątpię bo dzisiaj widać inflację skilla i tabuny nowych ludzi do programowania.

#!$%@? trochę jestem na was programiści, zaczęliście budowac fałszywy obraz swojej pracy na różnych serwisach internetwoych albo materiałach na yt. Dałem się trochę nabrać. ALbo trafilem do januszesku. Ale inni ludzie z teatmu biorą więcej zadań i większych, więc to nie jest tak, że mi wrzucają sam syf.

#programowanie #programista15k #pracbaza #pracait #python #programista25k



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

Zgadzasz się ze mną ?

  • Tak 40.1% (294)
  • Nie 59.9% (440)

Oddanych głosów: 734

  • 49
  • Odpowiedz
  • 130
zy ta ścieżka którą podązam jest prawidłowa, żeby nie traci 3-4h na jakieś rozwiązania które nie mają sensu.


@mirko_anonim: na tym poleca programowanie xd Pytanie się wszystkiego danej osoby to tak jakbyś nic nie robił
  • Odpowiedz
#!$%@? trochę jestem na was programiści, zaczęliście budowac fałszywy obraz swojej pracy na różnych serwisach internetwoych albo materiałach na yt.


@mirko_anonim: no ale to ty się dałeś nabrać naciągaczom bootcampowym.

Trzeba #!$%@?ć, nikt ci nie da 15-30k bez doświadczenia. Jak się nie podoba to zmień pracę czy branżę i tyle, świat się nie skończy.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:

Albo np. jak są weekendy to siedzę i się coś douczam kolejnego tematu, który jest używany w projeckie, a ja nie mam o nim bladego pojęcia.

No i jak wyobrażałeś sobie IT? xD Ludzie którzy zarabiają te 25+k to są pasjonaci którzy chcą to robić, robią właśne projekty i ciągle się doszkalają.
Chuop 26 lat odkrywa że dużej wypłaty nie dostaje się na ładne oczy xD
  • Odpowiedz
@WyjmijKija: Dokładnie xD najwiecej to w projektach robia ludzie z 1-5 lat doswiadczenia. Potem ludzie dochodża do tego ze im wieksza stawka tym mniej pracy i wiecej radości z życia bo życie nie konczy sie na pracy. Człowiek przestawia się z myślenia o taskach w sklepie czy łazience na myslenie jaki sobie samochód kupic albo gdzie pojechac na wakace robiac jakiegoś taska
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Chyba za dużo się na oglądałeś reklam na fb i insta. Jeden kursik czy bootcamp i już 15k się oczekuje. Praca programisty jest ciężka zwłaszcza jak już się jest seniorem/expertem/leadem. Ja co miesiąc mam jakieś eskalacje od klientów gdzie ważą się losy milionowych kontraktów i za to jest ta kasa. Duzo stresu, nauki i pracy po godzinach. Bajeczki można sobie opowiadać jak to nie cudownie wygląda praca programisty ale nie
  • Odpowiedz
Idę do sklepu i myślę #!$%@? o taskach i innych rzeczach.

Albo np. jak są weekendy to siedzę i się coś douczam kolejnego tematu, który jest używany w projeckie, a ja nie mam o nim bladego pojęcia.

Ja #!$%@?ę.

Plus kasa, od razu powiedzieli że tylko B2B ich interesuje, zgodziłem się no to teraz mam z całgo miesiąca 4500 na rękę. (Niestey urlopy/ chorobwe nie płatne )

Inaczej to sobie wyobrażałem. przecież
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Jeśli ktoś powie Ci że 4,5 to mało to powiedz że jest #!$%@?ęty. 4,5 to bardzo dużo i wystarczająco żeby się utrzymać w wielkim mieście. Za kilka lat i tak zdalnie będziesz pracował to chyba na te wyspy byś miał #!$%@? i z rodziną tam gdzie żona pracuje. Wypas taka szansa od życia dostać.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Po pierwsze nie będzie tak cały czas. Do 2 lat powinieneś ogarniać naprawdę sporo tematów i co raz mniej będzie Cię zaskakiwać.

Po drugie - to że przepracowujesz taski sam ma ten plus, że zapamiętasz więcej. Gdyby ktoś przyszedł i powiedział Ci co masz zrobić to nie jest to proces nauki bo nie będziesz wiedział w sumie dlaczego to rozwiązanie jest lepsze od czegoś innego.

Po 3 przestań #!$%@?ć tylko
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: nie wiem gdzie trafiłeś, ale generalnie junior powinien dostawać taski które go nie przerastają, nie wymagają podejmowania decyzji architektonicznych i raczej są niewymagające. Najlepiej jakbyś wyjaśnił konkretnie co np. Cię tak obciąża, ale brzmi jakbyś trafił do januszeksu który za cenę poniżej juniora kupił sobie regulara/seniora w swoim mniemaniu. Napisałeś natomiast tyle, że w sumie nic nie wiadomo
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: nie dostaniesz po bootcampie i 5 miesiącach doświadczenia więcej, albo będzie cieżko. To że musisz cały czas coś analizować i douczać się po godzinach to norma. Pierwsze lata są najgorsze, ale później już z górki:)
  • Odpowiedz