Wpis z mikrobloga

@maz00rskie_mleko: w sumie można to uzasadnić. Drzewo ścietę i użyte do budowy budynku zatrzymuje węgiel z wchołniętego co2 w sobie, czyli w nowym budynku. Na miejscu starego, ścietego drzewa wyrasta nowa roślinność czy drzewo i rosnąc zatrzymuje w sobie jeszcze więcej węgla z CO2.
Genialne
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Pewnie zwykłe iglaste, konstrukcyjne. Tego jest dużo, aczkolwiek wydaje mi się, że to jest cofanie się w rozwoju. Bo owszem, wiele da się zrobić, tylko nie wszystko jest sensowne.
  • Odpowiedz
@pietryna123: Zdecydowanie, a co jak w którymś mieszkaniu wybuchnie pożar? To się da jakoś zatrzymać w takim drewnianym budynku? Jak zabezpieczyć drewno w takim budynku, żeby nie zbutwiało przez następne 100 lat. Doskonałe impregnaty (jak krezot stosowany na kolei) mają wytrzymałość 30-40 lat ale w zamian za to są rakotwórcze. To się nie uda.
  • Odpowiedz
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie ale czego nie rozumiesz? Lepiej, żeby to drzewo za kilka lat się przewróciło, zgniło i uwolniło zgromadzone co2? Czy może lepiej zachować je w takiej formie (jak urosło to już nie akumuluje CO2), zamknąć w budynku i zasadzić nowe drzewa?
  • Odpowiedz
oczywiście #!$%@? setek metrów szedciennych drewna nikogo nie szokuje i jest pro eko. WTF


@maz00rskie_mleko: drewno jest materiałem odnawialnym możesz #!$%@?ć wszystkie lasy na świecie na następny dzień posadzic i za 50 lat znowu będziesz miał lasy do ścięcia (są gatunki drewna jak na przykład oxytree które do ścięcia są gotowe w chyba max 5-6 lat). Więc tak budowanie z drewna jest ekologiczne pomimo tego że wycinasz lasy
  • Odpowiedz
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: Jak potrafią to zrobić, to czemu nie? W sumie zajebiście!

Są na świecie drewniane budowle które stoją dłużej niż 1000 lat. Więc z nowoczesnymi metodami konserwacji i taki wieżowiec powinien długo przetrwać.

A nawet jeśli nie -na podstawie tej porażki dużo się nauczymy i będziemy o krok bliżej odpowiedniej technologii.
  • Odpowiedz
Jak zabezpieczyć drewno w takim budynku, żeby nie zbutwiało przez następne 100 lat. Doskonałe impregnaty (jak krezot stosowany na kolei) mają wytrzymałość 30-40 lat ale w zamian za to są rakotwórcze. To się nie uda.


@Zirf1337: dom na obrazie poniżej zbudowano w 1641 roku i stoi do dziś. Jest zbudowany z drewna. A ty twierdzisz że w dzisiejszych czasach czegoś się nie da jak już 400 lat temu potrafili zbudować długowieczny
zeszyt-w-kratke - >Jak zabezpieczyć drewno w takim budynku, żeby nie zbutwiało przez ...

źródło: FairbanksHouse2013

Pobierz
  • Odpowiedz
są gatunki drewna jak na przykład oxytree które do ścięcia są gotowe w chyba max 5-6 lat


@zeszyt-w-kratke: Ale przyrost masy to nie znaczy, że ma jakąś wartość jako materiał konstrukcyjny. Najlepsze do konstrukcji są drzewa z zimnego klimatu. Mające małe przyrosty.
  • Odpowiedz
@Zirf1337: Drewno do spalenia potrzebuje powietrza. To nie jest tak, że dom o konstrukcji drewnianej zapali się szybciej (o ile konstrukcja nie jest wyeksponowana). Jeśli chodzi o skutki pożaru, to są raczej dość podobne, tyle, że po drewnianym nie trzeba za dużo wywozić gruzu. Bo jeden i drugi ("tradycyjny") po wypaleniu nie daje się do renowacji z racji naruszenia konstrukcji.
  • Odpowiedz
@maz00rskie_mleko: Zmasakrowany las, potem to drewno trzeba zaimpregnować ciężką chemią, żeby się nie rozpadło. Potem albo i tak się rozpadnie, albo będzie trzeba regularnie impregnować tą samą chemią. Prawie mnie mieli tym razem XD
  • Odpowiedz
@revente: są na świecie kamienne budowle które stoją prawie 4 tysiące lat. Czy są z tego samego drewna co 1000 lat temu, jak będziesz co roku wymieniać deskę, to po wymianie wszystkich jest to ten sam budynek czy nie?
  • Odpowiedz