Wpis z mikrobloga

To nie jest fejk i to jest najśmieszniejsze xD

Trasmoz to niemal opuszczona miejscowość w Hiszpanii, na którą w 1511 r. za zgodą papieża Juliusza II została nałożona klątwa kościelna, anatema, ekskomunika. Chrześcijanie wytoczyli najcięższe działa przeciw ludności tego miejsca i zaintonowali psalm 108 (który, nawiasem mówiąc, jest psalmem 109), czyli jeden z psalmów złorzeczących, który wzywa samego Boga do okrucieństwa wobec wrogów. Psalm ten jest w świecie katolickim kontrowersyjny, ponieważ zrywa z doktryną Jezusa „miłujcie waszych nieprzyjaciół” i wzywa Boga do wymierzenia kar, między innymi rychłej śmierci i wiecznego zapomnienia.

Stało się tak, ponieważ w Trasmoz już od XIII wieku bito fałszywe monety, a żeby uniknąć wykrycia procederu, rozpuszczono plotkę o tym, że w miejscu manufaktury zbierają się czarownice, które przygotowują swoje wywary, a każdy, kogo zobaczą, zostanie przeklęty. To miało powstrzymać ludzką ciekawość tak, by nikt nie zaglądał do fabryki fałszywek. Fortel był wyjątkowo skuteczny i, jak widać, wszyscy w to uwierzyli, jednak z tragicznym skutkiem, ponieważ nałożona wtedy klątwa papieska do dziś nie została zdjęta przez kościół katolicki, a obecnie w Trasmoz mieszka już jedynie kilkadziesiąt osób.

Plus jest taki, że na przełomie czerwca i lipca organizowany jest tu zarówno wesoły jak i brutalny Festiwal Czarostwa, na którym można na przykład zaznajomić się z roślinami leczniczymi i produkcją dekoktów czy zaszlachtować sobie jakąś czarownicę. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Trasmoz — dla Ciebie, dla rodziny (dzięki papieżowi).

Tag do obserwowania: #iskrywiedzy (w tym tygodniu wyjdzie cały artykuł o papieżach)

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #sredniowiecze #heheszki
iskra-piotr - To nie jest fejk i to jest najśmieszniejsze xD

Trasmoz to niemal opusz...

źródło: trasmoz

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
  • 12
Dla ciekawskich psalm 109 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oto mnie gnębi grzesznik i zdrajca

1 Boże, którego uwielbiam, nie milcz,
2 gdyż się otwarły na mnie usta grzesznika i zdrajcy. Mówią przeciwko mnie językiem fałszu,
3 obrzucają mnie słowy zjadliwymi i zwalczają mnie bez przyczyny.
4 Za to, że ich kochałem, napadają na mnie, a ja tylko się modlę.
5 I odpłacają mi złym za dobre, i nienawiścią
  • Odpowiedz
Chrześcijanie wytoczyli najcięższe działa przeciw ludności tego miejsca i zaintonowali psalm 108 (który, nawiasem mówiąc, jest psalmem 109), czyli jeden z psalmów złorzeczących


@iskra-piotr: przepraszam, ale to pierwsze i jedyne co mi przyszło do głowy xD
#kononowicz

dos_badass - >Chrześcijanie wytoczyli najcięższe działa przeciw ludności tego miejsca...

źródło: hq720

Pobierz
  • Odpowiedz
@Onde: W zasadzie powiązanie słabej urbanizacji z klątwą sprzed ponad 5 wieków jest chyba nadużyciem. To samo dotyczy faktu, że skoro klątwa nie została zdjęta to jest aktualna - nie jest, ze względu na zmiany w prawie kanonicznym od 1917 roku począwszy (obecnie takiego terminu jak anatema w ogóle nie ma w kodeksie kanonicznym, zresztą samo nakładanie takich kar było zawsze kontrowersyjne).
krzaczor93 - @Onde: W zasadzie powiązanie słabej urbanizacji z klątwą sprzed ponad 5 ...

źródło: Zrzut ekranu 2023-09-26 123120

Pobierz
  • Odpowiedz
Psalm ten jest w świecie katolickim kontrowersyjny, ponieważ zrywa z doktryną Jezusa „miłujcie waszych nieprzyjaciół”


@iskra-piotr: Księga Psalmów powstała setki lat przed narodzeniem Chrystusa, a Ty piszesz, że "zrywa z jego doktryną"???
  • Odpowiedz
  • 0
@S0Cool: jeśli używasz go dzisiaj, to musisz zerwać z tym, czego nauczał Jezus. Nieprecyzyjnie to wysłowiłem w tekście, do głównego artykułu pójdzie poprawione :)
  • Odpowiedz
@iskra-piotr: Psalmy są używane przez wszystkich księży katolickich, którzy codziennie odmawiają brewiarz. Uczestnicząc w mszach coniedzielnych i codziennych także słyszy się wszystkie psalmy. Mówisz, ze muszę zerwać z nauką Chrystusa bo "używam" psalmu?

  • Odpowiedz
  • 0
@krzaczor93: miasteczko pustoszało od nałożenia klątwy do lat 1530. ze względu na rosnące napięcia religijne, zamieszki oraz podpalenia, w tym pożar zamku, który nie został odbudowany i został po tym opuszczony.
  • Odpowiedz
  • 0
@S0Cool: to są słowa ze źródeł od katolickich specjalistów, a nie moja ignorancja czy indolencja. Psalm 108 (109) oraz pozostałe psalmy złorzeczące są psalmami kontrowersyjnymi dla Kościoła Katolickiego. Trzeba się z tym pogodzić ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
Psalm ten jest w świecie katolickim kontrowersyjny, ponieważ zrywa z doktryną Jezusa „miłujcie waszych nieprzyjaciół” i wzywa Boga do wymierzenia kar, między innymi rychłej śmierci i wiecznego zapomnienia.


@iskra-piotr: Ksiega Psalmow to Stary Testament, ktory jest pelen okrucienstwa Boga. Te ktore zna chyba kazdy to: potop, plagi egipskie, Hiob.
  • Odpowiedz
@iskra-piotr:

to są słowa ze źródeł od katolickich specjalistów, a nie moja ignorancja czy indolencja. Psalm 108 (109) oraz pozostałe psalmy złorzeczące są psalmami kontrowersyjnymi dla Kościoła Katolickiego. Trzeba się z tym pogodzić ¯\(ツ)/¯

Kontrowersyjne to są ewangelie i apokryfy, które nie weszły do kanonu, bo wszystko zostało spisane od kilkunastu do kilkudziesięciu lat po rzekomej śmierci Chrystusa, a wiemy jak działa zabawa w głuchy telefon.
  • Odpowiedz