Wpis z mikrobloga

Ukraińskie BBC opublikowało wczoraj duży artykuł o toczącym się na Ukrainie tajnym śledztwie SBU przeciwko gen. Andriejowi Sokołowowi byłemu dowódcy ukraińskiej "Armii Południe" oraz innym wyższym oficerom tej armii, w związku z utratą - niemal bez walki - pierwszego dnia wojny Chongaru i Perekopu na południu Ukrainy przy Krymie. Śledztwo pośrednio wymierzone jest także w gen. Załużnego - naczelnego dowódcę ukraińskiej armii. Artykuł jest po ukraińsku ale absolutnie go polecam wrzucić do tłumacza googla i przeczytać bo jest bardzo ciekawy. Można w nim m.in przeczytać że niektórzy z tych dowódców już w tajemniczych okolicznościach "popełniają samobójstwa".
Link do artykułu ----- https://www.bbc.com/ukrainian/articles/cgr5wx2kppwo

#rosja #wojna #ukraina
Thorkill - Ukraińskie BBC opublikowało wczoraj duży artykuł o toczącym się na Ukraini...

źródło: 432

Pobierz
  • 20
Śledztwo pośrednio wymierzone jest także w gen. Załużnego - naczelnego dowódcę ukraińskiej armii.


@Thorkill: Z artykułu wynika, że po prostu śledczy przyszli z nim porozmawiać, nawet statusu świadka nie ma nie mówiąc o podejrzanym ¯\(ツ)/¯
@BaysedMan: Otoż to. Ówczesny dowódca armii Południe broni się w tym tekście, że miał za mało żołnierzy. Czyli pośrednio oskarża w ten sposób gen. Załużnego, który odpowiadał za to że on dostał za mało wojska do obrony tego rejonu. Oczywiście ja nie przesądzam czyja to wina, tylko wskazuje ze to śledztwo wymierzone jest też w gen. Załużnego.
@Thorkill: W Polsce "w pewnych kręgach politycznych" Mejzę nazywa się ambitnym, młodym politykiem ¯\(ツ)/¯
Mnie jednak bardziej interesują fakty niż opinii oparte na nie wiadomo czym, ale rozumiem, że ty masz inaczej.

A do meritum: nie dziwne, bo Załużny od początku jest solą w oku niektórych ludzi z okolic Biura Prezydenta Ukrainy i powiązanie go ze sprawą, gdzie jest dużo pytań np. do Bakanowa może być bardzo wygodne politycznie.
Można w nim m.in przeczytać że niektórzy z tych dowódców już w tajemniczych okolicznościach "popełniają samobójstwa"


@Thorkill: Gdzie jest kawałek na ten temat? Przetłumaczyłem na polski w przeglądarce i próbowałem wyszukiwać "samobójstwa" albo "śmierć" i nie znalazłem. Możesz mnie naprowadzić?
@ChamskoCytuje: Nie no, za to co się stało na południu to ktoś powinien odpowiedzieć, nawet jakby sytuacja na froncie była bardzo dobra.

@BaysedMan: Otoż to. Ówczesny dowódca armii Południe broni się w tym tekście, że miał za mało żołnierzy. Czyli pośrednio oskarża w ten sposób gen. Załużnego, który odpowiadał za to że on dostał za mało wojska do obrony tego rejonu. Oczywiście ja nie przesądzam czyja to wina, tylko wskazuje
@Thorkill: ale to sledztwo to zadna nowosc. od dawna bylo odtrabione i prowadzone. pamietam ze jeszcze byl typ sadzony , ktory oddal Cherson. nie przytocze teraz nazwiska. Zaluzny sie zalapal, bo dowodzi tym burdelem. Z tego co kojarze to juz wczesniej mial problemy z władzami na dlugo przed wojna i chyba zostal wybrany z braku lepszego kandydata
dawna bylo odtrabione i prowadzone. pamietam ze jeszcze byl typ sadzony , ktory oddal Cherson


@shmatshiage: W tekście jest wyjaśnione że to inne śledztwo. Tamto jest związane z byłymi oficerami SBU, którzy częściowo zdradzili, częściowo zdezerterowali przy oddaniu Chersonia. Natomiast to się skupia na Chongarze,niewysadzonych mostach i na wojskowych.
@Thorkill: Zeleński i jego ekipa zaczynają tracić twarz wśród Ukraińców. Załużny jest potencjalną kontrą na jego miejsce, szczególnie po tym jak potężnie stracił na opinii Syrski (człowiek Zeleńskiego, który na początku konfliktu - po Hostomelu, jeśli dobrze kojarzę - był opiewany jako prawdziwy ratunek, a po czasie pokazał się głównie od strony wybijania swoich żołnierzy). Jest to normalna walka o wpływy polityczne z wykorzystaniem każdego brudnego chwytu jaki tylko da się
powoli nawet w UA widać wyczerpanie i wypalenie wojną.


@greg818181: Widać absolutnie i to już trwa od marca-kwietnia 2023 r. od Bachmutu. Taka anegdota: W okolicach marca -kwietnia 2022 r. zebrałem na Tik-toku do obserwacji grupę około 12-15 kont zwykłych ukraińskich żołnierzy, którzy filmiki wrzucali z frontu. No i do mniej więcej listopada 2022 r. te wszystkie konta wrzucały jakieś tam filmiki od czasu do czasu z frontu, z jego zaplecza.
@Thorkill: nie dziwne, wojnę zaczynają żołnierze, a kończy rezerwa (lub mobiki jak jest bardzo krwawa lub długa). To jest od stuleci prawda i nie może być inaczej. Taka jest każda wojna... Smutno mi jak widzę wygaszanie się kont indywidualnych żołnierzy, ale i tak niektórzy długo wytrzymali. Mało będzie weteranów w jednostkach zawodowych, którzy zakończą tą wojnę bez ciężkich ran, królowa nadal udowadnia, że zasługuje na swoją pozycję...
@Thorkill: duża w tym zasługa rządu i Zełenskiego. Ukraina dała się zaskoczyć Rosjanom, a amerykańskie ostrzeżenia były dla nich męczące. Wystarczy wrócić do wydarzeń przed wojny i analizy po wielu miesiącach jej pierwszych godzin. I tak dobrze, że Amerykanie grilowali temat wbrew całemu światu. Wykop też śmieszkował z USA, że wygłupiają z tym, że teraz na pewno zaatakują. Bo jednak Ukraińcy zaczęli robić rzeczy. Ale i tak w wielu miejscach ukraińscy