Wpis z mikrobloga

Jak usunąć podatki dochodowe?
Przedstawione wyliczenia są na podstawie danych z 2021 roku. https://mapawydatkow.pl/maps?year=2021

Przychody:
CIT - 52.4 mld
PIT - 83,8 mld + 48.2 mld
razem: 174.4 mld

Skąd wziąć na to pieniądze?
W pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę, że duża część tego wróci do gospodarki w podatku VAT, akcyzie, wzroście gospodarczym i w tańszej obsłudze podatków, przyjmę mnożnik 0.3. Pamiętajcie również, że jeżeli kupię hot doga i zapłacę VAT, to producent mógł też zapłacić VAT kupując paróweczkę, bułeczkę, rynienkę i sos tysiąca wysp, a producent sosu, kupując butelkę, korek i chemię. Rolnik, który wyhodował świnię na paróweczkę też zapłacił wiele podatków. Oczywiście są też ulgi na vat, ale chciałem zaznaczyć, że jeżeli więcej pieniędzy zostaje w kieszeniach, to dochody państwa znacząco wzrastają i mnożnik 0.3 jest dość zachowawczy.
zysk z innych podatków - 174.4 mld * 0.3 = 52.32 mld

W drugiej kolejności kasujemy zbędne socjale, 500+, 13, 14 emerytura, to jest 40,2 mld + 22,3 mld = 62.5 mld
Dalej media publiczne 3.6 mld, zasiłek dla bezrobotnych 2,3 mld, urzędy pracy 0,4 mld, zmniejszenie liczby miejsc na kierunkach mało wartościowych 10mld.

Mamy już 131.12 mld

Zasiłek pogrzebowy około 2mld, zawyża on ceny usług zakładów pogrzebowych. Covid 23.3 mld(tak wiem, dziwnie to brzmi, ale obliczenia są na podstawie budżetu z 2021r, teraz te pieniądze poszłyby na coś równie bezużytecznego).

Razem: 156.42 mld

Teraz seria pomniejszych wydatków:
Fundusz szkoleniowy 244 mln, ppk 487 mln, dieta radnych 500 mln(obliczenia własne, raczej zaniżone), PISF 415 mln, POT 64 mln, fundusz kościelny 194mln, dotacja do działalności gospodarczej 3 mld, subwencje 70 mln, koła gospodyń wiejskich 83 mln.

Razem około: 161 mld

Brakujące 13mld szukałbym w administracji i zakładkach pozostałe, których nie jestem w stanie zweryfikować. Należałoby się również zastanowić na tematami takimi jak refundacja leków, czy środowisko. Niestety nie wiem co rozumieć przez "refundacja leków", która kosztuje prawie 9mld, nie wiem, czy są to jakieś drogie leki konieczne do leczenia, czy leki których cena jest sztucznie zawyżona przez dotacje i kosztują 50zł. Składkę członkowską w wysokości 33 mld do UE pominąłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jeżeli kogoś nadal to nie satysfakcjonuje to można rozważyć zwiększenie podatku od nieruchomości.

Co sądzicie? Czy uważacie, że jest to wysoka cena za sprawienie, że Polska będzie rajem podatkowym? Oczywiście na pewno ktoś napisze, że koła gospodyń wiejskich to polska racja stanu i nie można tego usunąć, ja chciałem tylko pokazać, że usunięcie podatków dochodowych nie wymaga rewolucji, nadal będziemy mieć drogi, emerytury, policję, wojsko i służbę zdrowia.

#polityka #konfederacja #korwin #bekazlewactwa #4konserwy #neuropa #kapitalizm
  • 18
@cordianss: raje podatkowe zarabiają tez na czymś innym. Nie bez powodu wszystkie najbogatsze kraje świata mają bardzo niskie podatki dochodowe a czasami w ogóle ich nie mają.
Irlandia ma dosyc niski CIT jak na warunki UE i jest siedzibą wielu międzynarodowych korporacji i Irlandia osiągała nawet ponad 20% wzrost pkb w jednym roku.
Należałoby zrobić wyliczenia ile by Polska zarabiała po likwidacji podatków dochodowych, kiedy by międzynarodowe korporacje, multimilionerzy, miliarderzy przenieśli
@cordianss:

duża część tego wróci do gospodarki w podatku VAT, akcyzie, wzroście gospodarczym i w tańszej obsłudze podatków, przyjmę mnożnik 0.3


Był już taki czarodziej nazywał sie Ronald Reagan. Miał taką samą filozofie, dzieki niemu zmniejszyła się klasa średnia w USA, budżet USA miał pierwszy raz w historii deficyt, a różnice pomiędzy bogatymi i biednymi pogłębiły sie najbardziej w historii tego kraju xD
Pamiętajcie również, że jeżeli kupię hot doga i zapłacę VAT, to producent mógł też zapłacić VAT kupując paróweczkę, bułeczkę, rynienkę i sos tysiąca wysp, a producent sosu, kupując butelkę, korek i chemię


@cordianss: ogólnie to przedsiębiorcy raczej odliczają sobie vat
Nie bez powodu wszystkie najbogatsze kraje świata mają bardzo niskie podatki dochodowe a czasami w ogóle ich nie mają.


Które najbogatsze? Te per-capita, czyli te, w których mieszka parę milionów osób, lub te, które sprzedają ropę?

Należałoby zrobić wyliczenia ile by Polska zarabiała po likwidacji podatków dochodowych, kiedy by międzynarodowe korporacje, multimilionerzy, miliarderzy przenieśli do nas swoje rezydencje podatkowe.


@peja3334: Kurde, ci debile ekonomiści nigdy o tym nie pomyśleli. Dzięki za
@Arizona12: te najbogatsze per capita czyli monako, Liechtenstein czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Pomyśleli, ale ogółem mainstreamowych ekonomistów za bardzo nie ma co słuchać bo zazwyczaj ich słowa się nie sprawdzają.
te najbogatsze per capita czyli monako, Liechtenstein czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.


@peja3334: czyli musimy dążyć do tego, żeby Polska miała powierzchnię liczoną w hektarach i mniej niż 50k obywateli lub być potęgą naftową, bo wtedy uda się likwidacja podatku dochodowego. Genialne
@Arizona12: imperium brytyjskie obejmowało kilka kontynentów a nie miało podatku dochodowego na początku. Cofnij się w przeszłość i daj im znać o tym.

Zea nie jest potęga naftową.
imperium brytyjskie obejmowało kilka kontynentów a nie miało podatku dochodowego na początku. Cofnij się w przeszłość i daj im znać o tym.


@peja3334: Czyli by zostać potęgą potrzebujemy maszyny czasu i podbijać i grabić skolonizowane kraje :). Wtedy też się obejdziemy bez podatku dochodowego

Zea nie jest potęga naftową.


XD
Przedstawiłem ci obliczenia, czemu uważasz, że podatek dochodowy jest tak potrzebny?


@cordianss: Bo to obliczenia na zasadzie: wywalmy to to to i to, nie patrząc na skutki, np w postaci drastycznego spadku jakości usług publicznych przez cięcia w administracji (która nota bene zużywa na swoje utrzymanie tylko 4,2% pkb, a na 100k mieszkańców jest to 6 razy mniej niż np Irlandia czy Szwajcaria), czy też dalsze spadki w indeksie EoDB przez
@Arizona12: nie wiem po co Ci odpowiadam, ale tak żebyś wiedział to z ciekawości Ci napisze, że ropa stanowi mniej niż 5% PKB w ZEA. Może pomyliło Ci się z Arabią Saudyjską np. Jak coś to inne kraje są.
  • 0
@Arizona12:

w postaci drastycznego spadku jakości usług publicznych przez cięcia w administracji

Przecież nie tknąłem prawie żadnych usług publicznych.

dotacje dla działalności gospodarczej. Zlikwidowanie subwencje

To są minimalne koszty dla budżetu, możesz je czymś zastąpić

No i najważniejsze: Jeszcze nigdy, nigdzie we współczesnym świecie taki system się nie sprawdził w państwie wielkości i liczebności Polski.

Przecież większość tych cięć to tak naprawdę cofnięcie Polski do 2015 roku, tylko wtedy nie byliśmy