Wpis z mikrobloga

@kalafi0r: Widzę że jak reszta sympatyków wiadomej partii do porządku dziennego przeszedłeś nad sytuacją w której partia ta najpierw rozpieprza całe wojsko, w tym rozwiązuje niemal wszystkie jednostki wojskowe na wschód od Wisły, aby potem stworzyć plan operacyjny zakładający oddanie 40 proc. kraju wojskom rosyjskim.
A okładka dokumentu i trzy krótkie ustępy to nie cały dokument. Trudno też żeby Rosjanie nie wiedzieli o tych planach, skoro na niemal każdych manewrach Anakonda
Wytoczyć bitwę graniczną i stracić większość wojsk w ciągu pierwszych 15 minut?


@mroznykasztan: A czemu mielibyśmy stracić większość wojska w 15 minut? No i co jest złego w bitwie granicznej?
A czemu mielibyśmy stracić większość wojska w 15 minut?


@Thorkill: Bo orkowa artyleria uderzyłaby w rozpoznane zgrupowania Wojska Polskiego na samym początku konfliktu.

No i co jest złego w bitwie granicznej?


Zazwyczaj takie bitwy są przegrywane przez obrońców. Zresztą, raz już tak próbowaliśmy bronić naszego kraju i nie wyszło to za dobrze.
wiesz, że ten plan stworzyli wojskowi


@Smokalaskanski: Ale wcześniej ktoś tym wojskowym kazał rozwiązać 1 DZ pilnującą przez 20 lat tzw. Bramy Brzeskiej. Więc trudno żeby takich planów nie stworzyli, skoro w 2012 r. między Warszawą a Brześciem pozostała tak naprawdę jedna JW - oddział Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim - około 200 żołnierzy pozbawionych ciężkiego sprzętu. To było wszystko co dzieliło wtedy Rosjan od dojechania do wschodnich przedmieść Wawy.
Bo orkowa artyleria uderzyłaby w rozpoznane zgrupowania Wojska Polskiego na samym początku konfliktu.


@mroznykasztan: Rozwinięcie wojsk operacyjnych w strefie przygranicznej nie oznacza że stoją one kordonem kilkaset metrów od granicy z Białorusią, tylko że są rozmieszczone w strefie około 30 km od granicy, tak aby pozostać poza zasięgiem większości systemów lufowych i rakietowych przeciwnika.

Zresztą, raz już tak próbowaliśmy bronić naszego kraju i nie wyszło to za dobrze.

Proponuje porównać sobie
A okładka dokumentu i trzy krótkie ustępy to nie cały dokument.


@Thorkill: w dalszym ciągu jest to zdrada, oraz powód do usunięcia z NATO, ja rozumiem że fajnokremlaki z PiSu chciałyby to zrobić, ale może nie kosztem utraty resztek znaczenia na arenie międzynarodwej

A czemu mielibyśmy stracić większość wojska w 15 minut? No i co jest złego w bitwie granicznej?


@Thorkill: nowy super plan tych partaczy i tak wpuszcza kacapów
za głupoty. świat nie był, nie jest i nigdy nie będzie jednokolorowy. Wszystko ma odcienie szarości,


@wiedzmy: juz stajesz w obronie parti zaczynającej się na p.? Wlasnie sam napisales nie jest kolorowy i chcesz juz stopniować kolory tak jak umniejszać jednemu złu dlatego ze drugie jest gorsze. Zlo to zlo a stopniowanie to może sobie robic sad, zgodnie z prawem karac.
Konfederacja w przeciwieństwie do obu opisywanych nie miała w pełni
@Thorkill: Ale plan operacyjny zakładający cofanie się do jakiejś linii obrony to nic nowego, to częsta taktyka wojskowa. Raz już były potworne kontrowersje jak podczas gry wojennej generał przy pomocy takiej taktyki wygrał wojnę. Potem inni wojskowi stosowali w grze taktykę bronienia się na granicy i w kilka dni wróg dochodził do Wisły niszcząc po drodze większość wojska. To nie jest oznaką tego, że za PO wojskowi to byli tchórze, to
@kalafi0r: Zgadzam się z @Thorkill . Generalnie trzeba spojrzeć na sprawę dwutorowo:

1. Ten dokument to absolutny skandal, bez żadnych wątpliwości. Oczywiście to był stan myślenia i Polskiej armii z tamtego okresu, ale mimo wszystko, że nie forsowali aktywnej obrony to była to albo słabość intelektualną albo ugięcie się pod presją międzynarodową.

2. Ujawnienie tego dokumentu to POLITYKA. Tak, oczywiście, że ujawnienie tego dokumentu daje wymierne korzyści partii rządzącej. I jest
wojskowi to byli tchórze,


@KubaGrom: Ale ja nie mam pretensji do wojskowych za stworzenie tego planu. Tak jak napisałem wyżej - ten plan był konsekwencją kompletnie niezrozumiałych decyzji politycznych likwidacji jw na wschód od Wisły, w tym rozwiązania 1 DZ.

Ale plan operacyjny zakładający cofanie się do jakiejś linii obrony to nic nowego, to częsta taktyka wojskowa.

Oczywiście że jak się ma tzw. głębie operacyjną to się czasami warto cofnąć żeby
ujawnieniem takiego dokumentu.


@Jergen: Ujawnienia dokumentu nie ma. Ujawniono stronę tytułową i 3 ustępy z streszczenia ogólnego z początku tego dokumentu. Potem na kolejnych stronach było dokładnie opisane która JW WP gdzie miała być rozmieszczona i jakie zadania wykonywać. Tego typu planu liczą po kilkaset stron.
a jakby udostepnili 99 ze 100 stron to też by nie było xD?


@Kai: Ale nie udostępnili, więc bicie piany o to że coś "strasznie rzekomo tajnego" udostępniono, jest oczywistą próbą odwrócenia uwagi od sedna sytuacji. A ono brzmi tak: Dlaczego 40 proc. Polski z dziesiątkami mln ludzi miało być oddane niemal bez walki? Czemu skoro ci ludzie też płacą podatki na wojsko? Kto doprowadził do sytuacji że WP na wschodzie
  • 28
@Thorkill ale ja w ogole nie wchodze w polemike czy tak sie powinno toczyc wojne czy nie, chodzi o to ze partia ktora rzadzi udostepnia tajne dokumenty w imie wewnetrznej naparzanki partyjnej. Ja wiem ze takie slowo jak "standardy" nie ma dla pisowcow zadnej wartosci ale uwierz ze dla cywilizowanych panstw (naszych sojusznikow) ma i jesli przyjdzie zaplacic za to cene to zaplacimy ja wszyscy a nie kaczynski i reszta tej mafii