Wpis z mikrobloga

#ksiegowosc Może ktoś będzie w stanie mi rozjaśnić:
Jeśli jestem zatrudniony na UOP i w przyszłym miesiącu przejdę na JDG świadcząc pracę dla tej samej firmy to do końca tego roku obowiązuje mnie stawka podatkowa 18/32% natomiast w przyszłym roku czyli w nowym roku kalendarzowym mogę zmienić na liniowy? Tak to jest czy coś źle mówię? #jdg #firma

Drugie pytanie czy stawka podatkowa za dany rok kalendarzowy liczy się osobno dla UOP oraz JDG czy jako suma?
  • 6
@lukaszp89: W 2019 zrobiłem dokładnie tak samo. w 2020 liniowy a w 2021 juz ryczałt.
Ty możesz tak samo 2023 zasady ogólne(licczy sie wszystko razem wiec proponuje lesing auta wziąć w tym roku jeszcze)
2024 liniowy a 2025 możesz ryczałt.

Ciekwostką jest to ze jak przestaniesz wystawiać faktury dla bylego pracodawcy to możesz wrócic na mały ZUS, co także przerabiałem.

Polecam aplikację do księgowania https://www.infakt.pl/polecam/biurorachunkowe (lub wersje z ksiegowym)
jak masz
  • 1
@zibizz1 dzieki,na odpowiedz poparta doświadczeniem liczyłem :) czyli w tym roku zasady ogólne, w styczniu 2024 liniowy, w tym roku powinienem wystawiać fakture z tytułu premii ale skoro to wszystko sie sumuje to postaram dogadać sie z pracodawcą aby przerzucić to na styczeń, 3 miesiące mnie nie zbawią a nie chce oddawać kasy państwu
@lukaszp89:
Poleciłbym skonsultować się z jakimś doradcą podatkowym (nie z księgowym), aby wyliczył, jaka opcja opodatkowania będzie najbardziej opłacalna. Liniowy nie zawsze jest najbardziej opłacalny, zwłaszcza jak możesz sobie robić koszta (z kolei jak nie masz kosztów, to może się bardziej opłacać ryczałt).