Wpis z mikrobloga

Na czym w IT się najwięcej zarabia teraz, albo na czym się będzie najwięcej zarabiało w ciągu najbliższych 5, 10, 15 lat?

Od października zaczynam studia z informatyki i matematyki, i nie do końca wiem w jaką pracę celować po / w trakcie nich, w jakie technologie najlepiej pójść teraz pod względem zarobkowym i komfortu pracy? Nie przepadam za webówką, ludzi się nie boję, matmy się nie boję, algorytmikę bardzo lubię. Podoba mi się pomysł założenia jakiegoś startupa kiedyś, ale sam nie wiem co o tym myśleć.

Dzięki z góry!:)
#programista15k #programista25k #programowanie
  • 26
  • Odpowiedz
@jakuzii wg mnie zarabiając mega dużo w IT raczej nie ma komfortu bo to jakieś firmy gdzie jeździsz w garniaku do klienta zbierać wymagania i piszesz kod później (czyli człowiek orkiestra) albo lecisz na kilka etatów i żyjesz w stresie czy skądś Cię nie zwolnią bo zauważa ze robisz wolno zadania lub mało w ciągu dnia. Pracując w jednej firmie jak dobrze trafisz to możesz i dobrze zarobić (może nie te najwyższe
  • Odpowiedz
  • 0
@Kitku_Karola: co masz na myśli przez mega dużo? dla mnie mega dużo to jest 20k a tyle chyba senior jest w stanie wycisnąć bez kombinowania na n etatów i życia w stresie przed przełożonym-terrorystą? dzięki za odpowiedź!:)
  • Odpowiedz
@jakuzii cybersecurity lub AI/ML

Swoją drogą... Boże, czemu ja nie zadałem takiego pytania na wykopie gdy zaczynałem studia (poza tym że jeszcze nie miałem wtedy tu konta)

Gdyby tylko ktoś mnie pokierował na właściwe tory to bym nie siedział w tym #!$%@?łku obecnym
  • Odpowiedz
@jakuzii dla seniora 20k netto na fakturze to standard choć ja jestem midem i mam trochę więcej od lipca. To mega dużo to mi chodzi o 30k+ . Pamiętaj tez ze 10k dziś a 10k 5 lat temu to zupełnie inna jakość życia. Ja jak zaczynałam w IT to najniższa krajowa to było ok. 1500 brutto na uop a dziś jest to 3500zl. Przy czym inflacja i problemy na rynku mieszkaniowym/wynajmu tak
  • Odpowiedz
@jakuzii: AI dev / ML engineer. AI dev pewno będzie się dzielił na małpę tłumaczącą #!$%@? biznesu na zdanie do czatbotów, ML eng to już pewno będą tęgie łby od tych wszystkich matematycznych perceptronów, równań i całkowania bukszprytów.

Oprócz tego zawsze jest kasa w niszach i softach dla korpo- esb -> microserv -> service mesh etc. bo korpa z tego nie zejdą dopóki jakiś departament z dyskietkami na mainframe będzie musiał
  • Odpowiedz
wg mnie zarabiając mega dużo w IT raczej nie ma komfortu bo to jakieś firmy gdzie jeździsz w garniaku do klienta zbierać wymagania i piszesz kod później (czyli człowiek orkiestra) albo lecisz na kilka etatów i żyjesz w stresie czy skądś Cię nie zwolnią bo zauważa ze robisz wolno zadania lub mało w ciągu dnia. Pracując w jednej firmie jak dobrze trafisz to możesz i dobrze zarobić (może nie te najwyższe kwoty
  • Odpowiedz
@jakuzii: Jeżeli jesteś dobrym specjalistą, masz wysoką kulturę pracy i dobre miękkie skille to zarobki nie zależą od technologii, bo możesz kosić 50k jako programista PHP albo 5k jako devops...
  • Odpowiedz
Na czym w IT się najwięcej zarabia teraz, albo na czym się będzie najwięcej zarabiało w ciągu najbliższych 5, 10, 15 lat?


@jakuzii: W tej chwili pewnie AI i HPC.
Natomiast mimo że AI jest moim zdaniem przyszłością w horyzoncie 20+ lat, to w tej chwili mamy pierwszą bańkę AI która jeszcze zdąży moim zdaniem paść z kretesem.

Jak dla mnie to jest kalka bańki dotcomów z końca lat 90, gdzie
  • Odpowiedz
Na czym w IT się najwięcej zarabia teraz, albo na czym się będzie najwięcej zarabiało w ciągu najbliższych 5, 10, 15 lat?


@jakuzii: Nie jestem programisto, ale pracuje z układami scalonymi. Tutaj są wielkie pieniądze i robota na następne 20 lat...
  • Odpowiedz
  • 0
@hellfirehe: Ciekawa spekulacja, nie spotkałem się z taką opinią jeszcze:) jak Twoim zdaniem zakręcić się koło HPC? SIMD i SIMT chyba nie dla mnie bo nie po drodze mi ze sprzętówką i informatyką "techniczną" tj. architektury jakieś ale może mi się jeszcze zmieni
  • Odpowiedz
@Kitku_Karola:

wg mnie zarabiając mega dużo w IT raczej nie ma komfortu bo to jakieś firmy gdzie jeździsz w garniaku do klienta zbierać wymagania i piszesz kod później


Po pierwsze to zacznij być dobry inżynierem, to zrozumiesz że to co piszesz jest niezgodne z prawdą. Wysokie stawki są związane z wysokimi umiejętnościami, im wyższe masz umiejętności, tym mniej pracujesz bo ciężej cię wymienić. XD
  • Odpowiedz
@RapIArbuzy to ja widzę ze jakbym chciała więcej dostawać to musiałabym być team liderem albo być dynamiczniakiem co będzie sobie sam zbierał wymagania od biznesu. Dla mnie to ogromny stres i bycie dobrym inżynierem nic to nie zmienia xD sama unikam bycia seniorem by mnie w te liderskie rzeczy nie wrzucali bo chce mieć komfort życia ze programuje i nie muszę się niczym martwic
  • Odpowiedz