Wpis z mikrobloga

Na czym w IT się najwięcej zarabia teraz, albo na czym się będzie najwięcej zarabiało w ciągu najbliższych 5, 10, 15 lat?

Od października zaczynam studia z informatyki i matematyki, i nie do końca wiem w jaką pracę celować po / w trakcie nich, w jakie technologie najlepiej pójść teraz pod względem zarobkowym i komfortu pracy? Nie przepadam za webówką, ludzi się nie boję, matmy się nie boję, algorytmikę bardzo lubię. Podoba mi się pomysł założenia jakiegoś startupa kiedyś, ale sam nie wiem co o tym myśleć.

Dzięki z góry!:)
#programista15k #programista25k #programowanie
  • 26
@jakuzii wg mnie zarabiając mega dużo w IT raczej nie ma komfortu bo to jakieś firmy gdzie jeździsz w garniaku do klienta zbierać wymagania i piszesz kod później (czyli człowiek orkiestra) albo lecisz na kilka etatów i żyjesz w stresie czy skądś Cię nie zwolnią bo zauważa ze robisz wolno zadania lub mało w ciągu dnia. Pracując w jednej firmie jak dobrze trafisz to możesz i dobrze zarobić (może nie te najwyższe
  • 0
@Kitku_Karola: co masz na myśli przez mega dużo? dla mnie mega dużo to jest 20k a tyle chyba senior jest w stanie wycisnąć bez kombinowania na n etatów i życia w stresie przed przełożonym-terrorystą? dzięki za odpowiedź!:)
@jakuzii dla seniora 20k netto na fakturze to standard choć ja jestem midem i mam trochę więcej od lipca. To mega dużo to mi chodzi o 30k+ . Pamiętaj tez ze 10k dziś a 10k 5 lat temu to zupełnie inna jakość życia. Ja jak zaczynałam w IT to najniższa krajowa to było ok. 1500 brutto na uop a dziś jest to 3500zl. Przy czym inflacja i problemy na rynku mieszkaniowym/wynajmu tak
@jakuzii: AI dev / ML engineer. AI dev pewno będzie się dzielił na małpę tłumaczącą #!$%@? biznesu na zdanie do czatbotów, ML eng to już pewno będą tęgie łby od tych wszystkich matematycznych perceptronów, równań i całkowania bukszprytów.

Oprócz tego zawsze jest kasa w niszach i softach dla korpo- esb -> microserv -> service mesh etc. bo korpa z tego nie zejdą dopóki jakiś departament z dyskietkami na mainframe będzie musiał
wg mnie zarabiając mega dużo w IT raczej nie ma komfortu bo to jakieś firmy gdzie jeździsz w garniaku do klienta zbierać wymagania i piszesz kod później (czyli człowiek orkiestra) albo lecisz na kilka etatów i żyjesz w stresie czy skądś Cię nie zwolnią bo zauważa ze robisz wolno zadania lub mało w ciągu dnia. Pracując w jednej firmie jak dobrze trafisz to możesz i dobrze zarobić (może nie te najwyższe kwoty
Na czym w IT się najwięcej zarabia teraz, albo na czym się będzie najwięcej zarabiało w ciągu najbliższych 5, 10, 15 lat?


@jakuzii: W tej chwili pewnie AI i HPC.
Natomiast mimo że AI jest moim zdaniem przyszłością w horyzoncie 20+ lat, to w tej chwili mamy pierwszą bańkę AI która jeszcze zdąży moim zdaniem paść z kretesem.

Jak dla mnie to jest kalka bańki dotcomów z końca lat 90, gdzie
Na czym w IT się najwięcej zarabia teraz, albo na czym się będzie najwięcej zarabiało w ciągu najbliższych 5, 10, 15 lat?


@jakuzii: Nie jestem programisto, ale pracuje z układami scalonymi. Tutaj są wielkie pieniądze i robota na następne 20 lat...
  • 0
@hellfirehe: Ciekawa spekulacja, nie spotkałem się z taką opinią jeszcze:) jak Twoim zdaniem zakręcić się koło HPC? SIMD i SIMT chyba nie dla mnie bo nie po drodze mi ze sprzętówką i informatyką "techniczną" tj. architektury jakieś ale może mi się jeszcze zmieni
@Kitku_Karola:

wg mnie zarabiając mega dużo w IT raczej nie ma komfortu bo to jakieś firmy gdzie jeździsz w garniaku do klienta zbierać wymagania i piszesz kod później


Po pierwsze to zacznij być dobry inżynierem, to zrozumiesz że to co piszesz jest niezgodne z prawdą. Wysokie stawki są związane z wysokimi umiejętnościami, im wyższe masz umiejętności, tym mniej pracujesz bo ciężej cię wymienić. XD
@RapIArbuzy to ja widzę ze jakbym chciała więcej dostawać to musiałabym być team liderem albo być dynamiczniakiem co będzie sobie sam zbierał wymagania od biznesu. Dla mnie to ogromny stres i bycie dobrym inżynierem nic to nie zmienia xD sama unikam bycia seniorem by mnie w te liderskie rzeczy nie wrzucali bo chce mieć komfort życia ze programuje i nie muszę się niczym martwic