Wpis z mikrobloga

Nie zwalniamy tempa, jeśli chodzi o absurdalne decyzje gospodarcze. Czyli 3 litery - N B P

Obniżenie stóp procentowych to decyzja, którą należy interpretować wielowymiarowo. Logicznym jest skojarzenie tej decyzji ze zbliżającymi się wyborami. Ogólna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest nieciekawa i Bezpieczny Kredyt 2% tego nie zmienił. Ma fundamentalną wadę, czyli powoduje inflację, co reasumując daje nam tani kredyt i drogie mieszkanie, więc program nie jest idealny. Dużo się o nim mówi, ja zajmuję się nim w praktyce i chciałbym poruszyć w tym artykule kilka ciekawych, według mojej opinii kwestii.

Pierwszym przykładem jest coś w rodzaju dużej okazji inwestycyjnej. Oferty deweloperów sprzed kilku dni/tygodni dotyczące nabycia zabezpieczonych udziałów oprocentowane są na 10-12% przy niskim ryzyku sektorowym. Ci sami deweloperzy, którzy aktualnie wykorzystują wysoki popyt i sukcesywnie podnoszą ceny zwiększając zyski. Powód i okoliczności? Rynek oprocentowany jest atrakcyjnie biorąc pod uwagę rządowy kredyt czy realnie ujemne stopy procentowe, hipoteki w stosunku do inflacji są najtańsze w historii 3 RP, co przekłada się jednocześnie najwyższe ceny nieruchomości. Wszystko przez wysoką inflację i nieodpowiedzialne decyzje. Od dawna na długu oparte są gospodarki Europy i świata. Tak zwany cichy podatek i wyciąganie pieniędzy z kieszeni obywateli solidarnie, poprzez dewaluację waluty i inflację. Dlaczego tak robimy? Nie tylko w Polsce? To najprostsza metoda obsługi długu z lat ubiegłych, pozwalająca na dalsze kreowanie gospodarki poprzez deficyt.

Jakie z tego płyną faktyczne wnioski? Oszczędności nadal tracą na wartości, osoby kupujące aktualnie nieruchomość są w średniej sytuacji szczególnie Ci poza kredytem 2%. Korzystają osoby z nieruchomościami na własność, szczególnie w celu ochrony kapitału.Zakupy w latach 2013-2015 były szczególnie korzystne. Teraz koszt kredytu nie jest problemem(inflacja jest 2x wyższa niż oprocentowanie), ale napompowany sztucznie rynek nieruchomości i absurdalne ceny. Korzystają oczywiście deweloperzy i to oni są głównym beneficjentem o czym mówi się w coraz bardziej otwarty sposób. Warto to uwzględnić, bo lokata oparta o pożyczenie kapitału deweloperowi na najbliższe 24 miesięcy jest oprocentowana dwa razy wyżej niż tradycyjna lokata, a otoczenie stało się wyjątkowo przyjazne dla deweloperów. Wypłaty odsetek odbywają się co kwartał, oprocentowanie jest stałe lub zmienne w zależności od typu inwestycji, a kapitał zabezpieczony. Na koniec słowem podsumowania. Ostatnia obniżka stóp procentowych to skandal i naoczny przykład na łamanie zasad demokracji związanych z niezależnością NBP.

Jeśli podobał i mój pogląd na tą sprawę wam się tekst proszę o docenienie w formie zostawienia plusa. Jeśli wam to nie przeszkadza zawołam was do wpisu skupiającego się ponownie na kredycie 2%, ale w bardziej praktycznym wydaniu, bo po kilku tygodniach obowiązywania problemu mam wiele spostrzeżeń i porad, którymi chce się z wami podzielić. A w sprawach inwestycji opartej o sektor mieszkaniowy mogę wam udzielić porady w wiadomości, wyśle teaser i dodatkowe informacje.

droetker4 - Nie zwalniamy tempa, jeśli chodzi o absurdalne decyzje gospodarcze. Czyli...

źródło: LANDSCAPE_840-2

Pobierz
  • Odpowiedz