Wpis z mikrobloga

#emerytura #finanse #oszczedzanie #pieniadze siema Mirki, jak mając 30 lat zacząć odkładać na emeryturę? Mam 2k do dyspozycji co miesiąc. Myślałem tak: trochę w złoto, trochę poodkładać i kupic ziemie, trochę jestem sceptyczny do ike/ikze bo to jednak instrument finansowy wirtualny (w razie kryzysu to #!$%@? wie co z tym będzie). Nie liczę na ZUS bo i tak jdg here.
  • 18
  • Odpowiedz
@anhydryt: no to zostaje Ci tylko złoto i platyna, oczywiście kupowane poza obiegiem, by nie zostawić śladów. Państwo może znacjonalizować teoretycznie wszystko, lokaty, obligacje itp.
  • Odpowiedz
@anhydryt: Konto w kinesis wszystkie wpłaty zamieniasz na metale szlachetne, jak chcesz to możesz zamówić fizyczną dostawę, dostajesz do tego wirtualną kartę płatniczą i możesz płacić złotem/srebrem w sklepie.
  • Odpowiedz
@anhydryt: moim zdaniem ike, ikze to najlepsze opcje. Nie rozumiem zarzutu, że to instrument wirtualny. Np. Kupując akcje spółki kupujesz kawałek firmy, to nie jest jakiś abstrakcyjny pieniądz wirtualny miesiąc na rynku, który może zniknąć.
Poczytaj trochę o tych rzeczach, które wymieniłeś, bo bez wiedzy to ciężko.
  • Odpowiedz
@anhydryt nie i teresowalem się ogolnodostepnymi źródłami bo sam byłem wysłany na szkolenie w tym zakresie przez pracodawcę. Opis ike/ikze znajdziesz pod byle jakim linkiem w Google. Czym są akcje/obligacje możesz zrozumieć czytając na przykład investopedie:
https://www.investopedia.com/financial-edge/0312/the-basics-of-bonds.aspx
To dobrze, ze zwracasz uwagę na ryzyko inwestycyjne ale ważne żebyś zrozumiał że tak naprawdę to nie ma i instrumentu pozbawionego ryzyka.
  • Odpowiedz