Wpis z mikrobloga

10 lat temu kupiłem garaż w swoim mieście za 15 tys, teraz jest on wart przeszło 50 tys
Wtedy mogłem go wynająć za 100 zł/ms teraz wynająłem go za 400 zł/ms

Tak sobie myślę, że jakbym wtedy kupił 10 garaży to zapłaciłbym 150 tys
czyli tyle samo co wtedy 2 pokojowe mieszkanie (w moim mieście, 100 tys mieszkańców).

10 garaży - wynajem 4 tys, wartość nieruchomości 500 tys

mieszkanie m2 - wynajem 2 tys, wartość 250 tys

Przy wynajmie mieszkania masz ryzyko że ktoś nie będzie płacił i nie będzie chciał się wynieść, narobi ci długów.
Przy garażach to praktycznie brak problemów.

#nieruchomosci #inwestycje
  • 25
  • Odpowiedz
  • 3
@epicentrum_chaosu: 10 lat temu to mogłeś nakleić ogłoszenie przy garażach że kupisz jakiś, albo na bramie było że jest na sprzedaż. Jak ja swój wystawiałem na wynajem to nakleiłem ogłoszenie na bramie garażu, na drugi dzień miałem już wynajmującego. Wiadomo lokalizacja liczy się.
  • Odpowiedz
@maciss: takie liczenie ma sens tylko jak założysz, że wartość Twojego czasu = 0 i jest on nieograniczony. bo dogadywanie najmu 10 garaży, wystawianie ogłoszeń, przekazywanie kluczy będzie znacznie bardziej czasochłonne niż wynajem 1 mieszkania
  • Odpowiedz
  • 126
@affairz: Wydaje mi się, że właśnie 1 mieszkanie jest bardziej pracochłonne niż 10 garaży.
Sam dałem ogłoszenie na bramie garażu, na drugi dzień okoliczny mieszkaniec oglądał go i na drugi dzień podpisaliśmy umowę długoterminową. A mieszkanie to właśnie mnóstwo ludzi oglądających, sprawdzenie wynajmującego, notariusz, później jakieś skargi sąsiadów, awarie w mieszkaniu, sprzątania, remonty.
  • Odpowiedz
@maciss: A jakbyś w 87 nakradł z huty to byś postawił chatę 300m na hektarze działki pod Krakowem. Także tak.
Zobaczysz, za 10 lat ludzie będą pisać
"mogłem w 2023 wziąć tego bliźniaka za 800k, teraz tyle kosztuje kawalerka w pcimiu dolnym"
  • Odpowiedz
  • 1
@Artur93: Chodzi o to, w co było lepiej zainwestować, gdy wtedy inwestowałeś w nieruchomości, ja tego nie robiłem bo kupiłem garaż z myślą żeby z niego korzystać i nie miałem zbytnio kasy na to.
  • Odpowiedz
ja tego nie robiłem bo kupiłem garaż z myślą żeby z niego korzystać i nie miałem zbytnio kasy na to.


@maciss: to wlasnie sobie odpowiedziales dlaczego bylo po 15k i dlaczego nie kupiles ich 10
  • Odpowiedz
@maciss: a jakbyś 10 lat temu bitcoinów za 150 tys. nakupił i sprzedał na ATH to już w ogóle byś zarobił. Taka analiza wsteczna nie ma sensu, bo wtedy nie mogłeś wiedzieć, że tak będzie. Musiałbyś podjąć spore ryzyko. Kup dziś coś co za 10 lat bedzie warte 4x tyle i jeszcze na wynajmie zarobisz. No właśnie, skąd masz wiedzieć co to takiego może być.
  • Odpowiedz