Wpis z mikrobloga

Czy ktoś ogarnięty w temacie mógłby mi wytłumaczyć, dlaczego system bankowy w Polsce działa w systemie 3 sesje przychodzące/wychodzące od poniedziałku do piątku? Na Filipinach, w kraju trzeciego świata wszystkie przelewy są z automatu natychmiastowe 7 dni w tygodniu. Stoi za tym jakieś uzasadnienie technologiczne czy tylko chciwość i chęć krojenia ludzi na płatnych przelewach natychmiastowych?

#bankowosc #ekonomia #it #filipiny
  • 55
@majortomajor przez to właśnie śmieszy mnie gdy ktoś mówi że polski system bankowości jest tak innowacyjny w porównaniu z resztą świata. Padło straszne, używające przestarzałych systemów IBMa. Żeby wysłać drobne natychmiast trzeba to robić blikiem i da się, ale to jakby usprawiedliwiać burgerownię że burger paskudny ale przynajmniej frytki dobre
@majortomajor system bankowy w Polsce jest archaiczny ale ma swoje zalety. Usiądźcie dzieci to wam trochę historii opowiem. za transakcje w Polsce odpowiada nie NBP a KIR w którym udziały mają wszystkie duże banki. Pierwszy system transakcyjny nazywał się SiBir i tam były właśnie sesje które do dziś są obecne w Elixir. W SiBir każdy bank składał papierowo przelewy do którejś tam godziny, i odbierał przelewy przychodzące z innych banków. Nie zapomnijcie
@saimonm: Niektóre banki udostępniają taką możliwość. Na pewno pko bp.
@JBFC Padło xD? W europie express elixir był drugim po uk systemem umożliwiającym takie płatności. Teraz unia zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązku oferowania przez banki takiego systemu po cenie przelewów sesyjnych i kwik jest niesamowity.
Pamiętam jak pokłóciłem się z telekomunikacja Polska i opłaciłem rachunek na 150 zł przelewami po 0.01 zł .

#!$%@?ł się mój bank i TPSA która płaciła za przyjęcie faktury na swoje konto.

zrobiłem tak bo to znałem I wiedziałem że zaboli.


@belgo_freight: poza #!$%@? coś pyskowali? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
przelewy natychmiastowe są dawno temu wdrożone


@modzelem: nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu była to osobna usługa swiadczona przez osobną firmę, która miała konta we wszystkich popularnych bankach i po prostu swoim oprogramowaniem spinała taki system.
@majortomajor żeby hakerzy / oszuści finansowi nie siadali w pierwszy dzień długiego weekendu i nie czyścili kont klientów z milionów. Jest AML sprawdzanie podejrzanych transakcji i zawsze między sesjami można to wyłapać i zatrzymać a tak jakby to miało działać?