Wpis z mikrobloga

@Pan_krecik: Ale co mam zaobserwować? Zacznie się modlić? A może Ty spłódź dziecko i nie mów mu o religii albo powiedz mu prawdę, że bogów ludzie stworzyli sobie bardzo dużo na przestrzeni wieków i żaden nie istnieje dłużej niż oni. Zobaczysz czy ma potrzebę czczenia któregoś z nich.
  • Odpowiedz
@kidi1

@Pan_krecik: Ale co mam zaobserwować? Zacznie się modlić? A może Ty spłódź dziecko i nie mów mu o religii albo powiedz mu prawdę, że bogów ludzie stworzyli sobie bardzo dużo na przestrzeni wieków i żaden nie istnieje dłużej niż oni. Zobaczysz czy ma potrzebę czczenia któregoś z nich.


A mimo to, nie mamy ani jednego dowodu na istnienie choćby jednej cywilizacji w historii ludzkości.. która nie czcilaby jakichś bogów.
..
  • Odpowiedz
  • 2
@Pan_krecik Bo zawsze ludzie próbowali sobie zjawiska, których nie rozumieli i zawsze ktoś miał korzyść z bycia przedstawicielem jakiegoś bóstwa. Religia jest narzędziem kontroli społecznej.
  • Odpowiedz
@Pan_krecik inteligentne cywilizacje nie mają długiej historii, przełomy technologiczne na przestrzeni paru ostatnich wieków pozwoliły wytłumaczyć zjawiska, które kiedyś były tłumaczone jakimiś bożkami, mówienie, że nie ma cywilizacji w historii ludzkości, która nie czciłaby jakichś bogów nie dowodzi dosłownie niczego. i na co chcesz zasugerować pisząc o niewierzącej żonie w buddyjskiej świątyni?
  • Odpowiedz
@CheSlaw

>a na dolnym obrazku znajdują się wszyscy ateiści?


@fuechsinn co to pytanie wnosi do tematu?


no dużo. bo mem sugeruje, że odrzucenie zabobonów nie spowodowało postępu, a spowodowało rozwój ruchu LGBT.

tymczasem po pierwsze cały świat wcale nie odrzucił zabobonów, a po drugie bardzo ciekawe, że na dolnym obrazku nie znajdują się również ateiści-naukowcy czy ateiści korzystający z leczenia, którego religia by im chętnie zabroniła, czy kobiety, które uciekły z islamu,
  • Odpowiedz
@Ayessare: To znaczy religia jest potrzebna wielu ludziom w różnych aspektach. Ułatwia pogodzenie się ze swoją śmiercią, czy też śmiercią bliskich. Daje też ludziom wiarę, gdy tego potrzebują. Uwierz mi, ze myślenie o tym, ze komuś kogo kochasz zostały 3 miesiące życia jest w ciul trudne i każdy dzień jest walką a twoja psychika podupada. Łatwiej jest wtedy wierzyć bo choć trochę ułatwia to, na co się szykujesz od dnia postawienia
  • Odpowiedz
lewica ma religie lgbt


@Yurakamisa: ale wiesz ze to nie żadna religia tylko skrót odnoszący się do osób les gay bi trans? To jak powiedzieć że ludzie na piwie z mentzenem to religia i ideologia.

Ułatwia pogodzenie się ze swoją śmiercią, czy też śmiercią bliskich. Daje też ludziom wiarę, gdy tego potrzebują.


@michal-dyl: No masz rację dokładnie to napisałem.

ludzie którzy nie pojmuje świata z 70iq nie lubią pustki bo
  • Odpowiedz
Religia jest wbudowana w ludzka nature... większość ludzi chce/ potrzebuje w coś wierzyć.


@Pan_krecik:

w co wiekszosc ludzi chce wierzyc, i niby czemu ma to byc cos co jest w ogole skorelowane z istnieniem religii ?

religia nie jest rownowazna wierze, religia jest struktura kontroli zbudowana po to by wierzacymi manipulowac. Skad niby ma wynikac potrzeba jej istnienia, oczywiscie poza wąską grupą ktora chce tą kontrolę sprawowac ?
  • Odpowiedz
@kidi1

@Pan_krecik Bo zawsze ludzie próbowali sobie zjawiska, których nie rozumieli i zawsze ktoś miał korzyść z bycia przedstawicielem jakiegoś bóstwa. Religia jest narzędziem kontroli społecznej.


Nie kwestionujesz chyba mechanizmów rynkowych.
Jest popyt to i jest podaż.. tak działa świat.

Ja nie dyskutuje o skutkach a o przyczynach.
A przyczyny są takie, że większość ludzi potrzebuje w coś wierzyć.. jestem niemal pewien że ludzie zawieszeni w próżni sami by sobie wykreowali "osobowa
  • Odpowiedz
@seanconnery

@Pan_krecik inteligentne cywilizacje nie mają długiej historii, przełomy technologiczne na przestrzeni paru ostatnich wieków pozwoliły wytłumaczyć zjawiska, które kiedyś były tłumaczone jakimiś bożkami, mówienie, że nie ma cywilizacji w historii ludzkości, która nie czciłaby jakichś bogów nie dowodzi dosłownie niczego.


No i co z tego? Większość zjawisk dotykających życia przeciętnego śmiertelnika zostało wytłumaczone i naukowo opisane w XIX wieku. I co? Stare religie jakoś się nie rozsypały...a pojawiły się nowe.. (LGBT,
  • Odpowiedz