Wpis z mikrobloga

Szefie, chcąc dodać czujniki ruchu (albo wręcz obecności) i sterować tak światłem automatycznie ale ewentualnie nadal zachować tradycyjną funkcjonalność włączników powinienem zastosować też takie przekaźniki w instalacji jak rozumiem? Czy wymieniać włączniki tradycyjne na inteligentne (Tuya, docelowo chce przejść na Home Assistant) czy wszystko na raz?

Włączniki inteligentne można zastosować w innej lokalizacji bez konieczności prowadzenia tam instalacji czy lepiej jednak od razu kablami?

#smarthome #dominteligentny #aqara #automatyzacja #elektryka #tuya #homeassistant #majsterkowanie #pytaniedoeksperta
Saeglopur - Szefie, chcąc dodać czujniki ruchu (albo wręcz obecności) i sterować tak ...

źródło: Screenshot 2023-08-24 211417

Pobierz
  • 8
@Saeglopur: Jeżeli zostawisz obecny włącznik, to możesz dać Aqara albo Yeelight po drodze jak dałeś wyżej. Ja u siebie go całkowicie usunąłem i dałem Aqara H1, to się bez problemu komunikuje po zigbee, do połączenia do niego mam dongla sonoff'a wpiętego w raspi z HA. Łączyć kontrolery możesz dowolnie w HA, u mnie 1 przycisk w Aqara H1 włącza żyrandol (jest normalnie puszczony przewód jak w zwykłym właczniku), za to drugi
  • 0
@Aurezaliusz: O co pytam i co znalazłem w sieci:
- istniejąca instalacja i przyciski - można dodać przełącznik jak wyżej
- alternatywnie H1 ale przełączniki typu H1 można dodać też w innej lokalizacji bez prowadzenia kabli - musi pozostać przełącznik z pierwszej grafiki
- centralka Aqara nie jest potrzebna jeśli jest Home Assistant i jakaś centralka ZigBee

Pytanie czy te przełączniki przekazują dalej sygnał ZigBee? Skoro są zasilane na stałe to
Ok, to jeszcze raz :-)

Przy istniejącej instalacji jak najbardziej możesz dodać przełącznik jak wyżej

Nie wiem co znaczy "bez prowadzenia kabli", ponieważ H1 wpinasz bezpośrednio w kable idące do lamp. Chyba, że mówisz o tych naklejanych Aqara (ale to już nie są H1).

Centralka nie jest potrzebna, w momencie w którym masz dongla zigbee, bez problemu sparujesz wszystko z HA.

Co do przekazywania, są dwie wersje H1, z neutralnym i bez.
  • 0
Przy istniejącej instalacji jak najbardziej możesz dodać przełącznik jak wyżej


@Aurezaliusz: Właśnie wgryzałem się w różnice między instalacją z neutralnym i bez - mam dylemat czy górne piętro domu nie przerobić od nowa kompletnie korzystając z okazji. Zasięg ZigBee jest mi potrzebny bo mój dom jest olbrzymi i ma masywne ściany (dlatego robię teraz sieć opartą na Omada z wieloma AP).

Nie wiem co znaczy "bez prowadzenia kabli", ponieważ H1 wpinasz