Wpis z mikrobloga

@Miszmaszvioli: A czym defniujesz opłacalność? Żeby ją tak naprawdę wyznaczyć to musiałbyś znać koszt alternatywny czyli stopę wolna od ryzyka dla ciebie na ten okres. A tego nie da się przewidzieć. Przy 30 latach będziesz miał większą sumę dopłat, ale i więcej odsetek zapłacisz, przy 15 latach zapłacisz mniej odsetek ale i mniej dopłat dostaniesz. W zależności od tego przez jaki czas będziesz mógł lokować środki na jaki % twoja "opłacalność
  • Odpowiedz
@Miszmaszvioli: ja wykminilem ze najlepiej na 30 lat bo wtedy doplaty sa najwieksze i mozna pieniedzmi obracac. Tak zeby nadplacic calosc po utracie doplat po 5 czy 10 latach w zaleznosci jak sie uda. Plus pewniejszy wniosek bo lepsza zdolnosc na wiecej lat
  • Odpowiedz
@zuligarson z tym że dopłata nie jest twoim zyskiem, proporcjonalnie do dopłat rośnie Ci koszt odsetkowy.
Jeśli wiesz co robić z pieniędzmi to idziesz na najniższą ratę, jeśli nie wiesz co robić z pieniędzmi to nadpłacaj.
  • Odpowiedz
@ratelier: no nasplacanie bezpiecznego kredytu jest dosc krotkie szczeglnie jak masz duzy wklad… co do tego czy wiesz co robic z kasa to potencjalnie obligacje indeksowane inflacja powinny dac wyzsza stope zwrotu przy dotacjach niz wieksza rata (krotszy okres)
  • Odpowiedz
widzieliście coś takiego?


@Miszmaszvioli: Na mojej stronie znajdziesz taki kalkulator https://kredytdwaprocent.pl/kalkulator-bezpieczny-kredyt-2/ Pobierz wersję zaawansowaną. Tutaj też przygotowałem kalkulator nadpłaty https://hipotekabeztajemnic.pl/kalkulator-nadplat/

Odsetki w przypadku kredytów hipotecznych są naliczane na bieżąco na podstawie aktualnego kapitału do spłaty. Kredyt na dłuższy okres charakteryzuje się wolniejszą spłatą kapitału i przez to naliczaniem większych odsetek. Jednocześnie w przypadku regularnych nadpłat koszt takiego kredytu może zostać obniżony do identycznego z kredytem na krótszy okres.

Ze względu na
  • Odpowiedz
@marcpol: mam na oku mieszkanie za ok. 730k, mam swoich środków lekko ponad połowę, jak wiadomo, przy bk2% maksymalny wkład to 200k, w związku z czym nurtuje mnie kilka spraw, czy lepiej w takiej sytuacji brać taki kredyt na 30 czy na 15 lat? Niby przy 30 latach jest większa dopłata. I czy lepiej zacząć nadpłacać ten kredyt od razu po 3 latach czy jednak trzymać środki nawet do 10 lat,
  • Odpowiedz
@Maxiu: Przy aktualnych warunkach matematycznie korzystniej jest trzymać środki na lokatach lub obligacjach skarbowych niż nadpłacać kredyt. Oczywiście te warunki mogą się w przyszłości zmienić i być może wtedy trzeba będzie zmienić strategię. Trzeba też zwrócić uwagę na aspekt psychologiczny - wiele osób czuje się lepiej z mniejszym kredytem i nie zawsze aspekty finansowe są priorytetem.

Nadpłata w przypadku programu BK2 jest ograniczona przez pierwsze 3 lata https://kredytdwaprocent.pl/czy-w-programie-bezpieczny-kredyt-2-kredyt-bedzie-mozna-nadplacac/
  • Odpowiedz
@marcpol: tak, tak, wiem, że mozna nadpłacać dopiero po 3 latach, bardziej chodziło mi o to czy lepiej zaczac od rauz po 3 latach czy po 10, czyli po skończeniu sie doplat do kredytu. Dzięki za odpowiedź!
  • Odpowiedz