Wpis z mikrobloga

#laravel #php #docker #ubuntu
Robiłem zadanie z firmy ale już przestałem je robić i postanowiłem że teraz będę robić bootcamp laravela (może bardziej mi rozjaśni larve). Zrobiłem nowy projekt 'chirper' i teraz próbuję zainstalować laravel breeze ale po wpisaniu 'composer require laravel/breeze --dev' pojawia mi się błąd '/mnt/c/ProgramData/ComposerSetup/bin/composer: 14: php: not found' jednak gdy wpiszę './vendor/bin/sail php --version' normalnie pojawia mi się jaką wersje php używam. Na stackoverflow nic nie ma ani w google.
  • 10
@vytah: To ja już #!$%@? nie rozumiem. Albo internety źle mi piszą albo ty... piszą narpiew że jak masz dockera to nie potrzebujesz instalować php, composera bo będzie w kontenerze a teraz nagle już trzeba instalować :O już #!$%@? sam nie wiem co robić...
./vendor/bin/sail composer install laravel/breeze --dev


Pamiętaj, że wszystkie narzędzia masz w sail czyli w kontenerze. W WSL nie masz ani PHP, ani Composera. Chociaż może i composera binarkę pobrałeś do WSL, ale PHP już nie (tak jak część użytkowników sugerowała) i musisz wszystkie komendy odpalać w sail.

Przeczytaj też sobie to - https://laravel.com/docs/10.x/sail#configuring-a-shell-alias

Tam masz opisane, jak zrobić skrót, żeby nie wpisywać ciągle tego ./vendor/bin/sail ..., tylko sail.
@panDocent: zapewne dokładnie tak jest:
composera i php ma w obrazie Dockera w postaci Sail, ale prócz tego ma jeszcze pewnie zainstalowanego composera poza dockerem, w samym WSL.

@massejferguson musisz nauczyć się czym jest Windows, co to jest WSL i co to jest kontener dockerowy, następnie nauczyć się czym się one różnią od siebie. W dużym skrócie, to są oddzielne od siebie mikro- bądź pseudo- środowiska, których nie można używać naprzemiennie.
NIe ważne co będziesz robić, zadanie, czy bootcamp, czy oglądać śmieszne filmiki na YT, to nigdy się nie nauczysz, jeśli zamiast na ślepo wpisywać co ci mówią, nie zaczniesz rozumieć co robisz.

Nie używam Laravela ale po samym opisie Sail widzę, że to po prostu wrapper na komendy dockerowe. Wystarczy spojrzeć w źródło tego skryptu.

W skrócie, jak chcesz używać PHPa w dockerze, to spoko, ale najpierw dowiedz się jak się