Wpis z mikrobloga

Wczoraj podczas pracy mój lekko wysłużony Mac Mini (late 2012 z cpu i7) wyłączył się. Od tamtej pory zero reakcji na przycisk zasilania. Brak jakichkolwiek dźwięków błędu, dioda na przodzie też martwa.

No trudno - zdarza się... Zamawiałem już nowego macbooka, ale przypomniałem sobie, że na tamtym SSD miałem włączone szyfrowanie FileVault xd Niestety mam tam mega dużo rzeczy i projektów dla klientów, więc muszę to jakoś odzyskać.

1. Co według Was może być przyczyną?

Ostatnio podczas upałów mocno się grzał. Zamówiłem już z allegro jakąś najtańszą używkę z i5 z tego samego roku + torxy TR6 i TR8, z nadzieją, że wymienię zasilacz i przywódcę mu życie.

2. Czy jeśli nie odpali, i wrzucę dysk z mojego do tej sprawnej używki którą kupiłem (też late 2012, ale z i5 zamiast i7), to czy ma prawo to zadziałać, tak żebym mógł się zalogować i przenieść pliki?

3. Jeśli ktoś z #kielce ma jakiś sprawdzony serwis w którym udałoby się chociaż to szybko zdiagnozować, to również będę wdzięczny za polecenie. Mega zależy mi na czasie.

#apple #macbook #komputery #macos #naprawalaptopow #elektronika
  • 20
1. Co według Was może być przyczyną?


@digitallord: starość, a jak się jeszcze bardziej grzał no to coś sobie padło, chłodzenie w tym najlepsze i tak nie jest. Jak kielce no to masz wielkiego elektronika, może ci naprawi za rok( ͡° ͜ʖ ͡°)albo będzie jojczał, że oni tylko konsole i laptopy, ciul że mini to praktycznie macbook w innej formie
@Katiee niestety nie mam tyle czasu, żeby to gdzieś wysyłać i czekać :c

@vulcanitu znam, ale podejrzewam, że oni tam mają dużo roboty przez ten kanał na yt, więc nawet tydzień czekania już odpada dla mnie.

Jak będzie trzeba, to kupię jeszcze jedną używkę, z taką samą specyfikacją jak mam u siebie xd Muszę tylko wiedzieć, czy to ma szansę odpalić. Czy system nie jest jakoś przypięty do danego hardware?
@jagodowy_krol: Taki troche burak z charakteru który zaczął nagrywać na youtube naprawy. Choć osobiście za nim nie przepadam tak umiejętności i zdolności odmówić mu nie można.

Niemniej nie zapomnijcie drodzy Kielczanie że nie on jeden na tym rynku funkcjonuje ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Katiee: @alWdIjJpz18nHw @vnzb92 Na szczęście po podłączeniu tym interfejsem USB na innym kompie normalnie da się go odszyfrować wpisując hasło, więc wszystkie pliki odzyskane.

Przy próbie bootowania wysypywał się, ale to chyba przez to, że miałem tam zainstalowaną Venture przez OpenCore Legacy Patcher.

.
Dzięki za porady ;) Zostawiam wpis dla potomnych z google.

.

kazał przekazać „ uszkodzona cewka lub kondensator przy sekcji zasilania cpu”

@Szr1h @Adiif1 Znalazłem coś takiego
digitallord - @Katiee: @alWdIjJpz18nHw @vnzb92 Na szczęście po podłączeniu tym interf...

źródło: opt_0235-u00_00_wcom

Pobierz
@digitallord: To co zaznaczyłeś to cewki, małe szanse aby one były uszkodzone, prawdopodobnie padł mosfet/y na głównej linii zasilania skoro laptop jest całkowicie martwy. Bez lutownicy/hotair i miernika nie masz co podchodzić do naprawy.

Ale fajnie że z dyskiem się udało :)
@Katiee: mam stację z hotem i multimetr. Wymieniałem już nie raz jakieś trochę większe elementy, więc z tym raczej też ogarnę. Pliki odzyskane, więc na tym kompie mi już nie zależy.

Wiem, że to cewki. Chodziło mi bardziej o to, czy Szr1h miał na myśli tę konkretną zaznaczoną strzałką i ewentualnie jak mam zmierzyć ją (i ewentualnie jakieś inne elementy) żeby sprawdzić czy jest ok.

Ten wątek z uszkodzonymi kondensatorami na
@Katiee: Okey, pobawię się z tym jutro. Dzięki jeszcze raz za wszystkie informacje ;)

Znalazłem jeszcze pana hindusa który mierzy właśnie tę linie i wymienia kondensator - https://youtu.be/fmyqorHmROY?t=67

Ten komp był u mnie mocno wykorzystywany prawie codziennie przez ostatnie 5 lat. Często się grzał, więc to chyba przyśpiesza degradację kondensatorów.
Polecam pooglądac kanały takie jak Daniel Rakowiecki czy Rafał Bielawski ( @Pan_Slon ) I poszukać ogólnie napraw sprzętu apple. Nie musi być to ten sam model co Twój, chodzi o to żeby załapać na czym to polega i jak działa