Wpis z mikrobloga

Dobra, w ramach przerwy od pytań o skrzyżowania, pytanie do Mireczków z trochę innej beczki. (mam nadzieję, że łatwe i to tylko w ramach przypomnienia).

Zbliżasz się do przejścia dla pieszych (bez przejazdu rowerowego) widzisz tatusia i bąbelka,na oko 5 lvl, na rowerach, którzy zaczynają to przejście przejeżdżać. Co robisz? Ustepujesz, nie ustepujesz, a może krzyczysz do taty bąbelka i pouczasz go o przepisach?

Kto pierwszy uzasadni dobrze, dostaje plusa od jedynej w Polsce pomarańczy potrafiącej kierować pojazdami z manualną skrzynią biegów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#prawojazdy #prawodrogowe #polskiedrogi

Czy tata z dzieckiem na rowerach mają pierwszeństwo na przejściu dla pieszych?

  • Tak 48.5% (292)
  • Nie 51.5% (310)

Oddanych głosów: 602

  • 54
  • Odpowiedz
@Wredna_pomarancza: Dzięki za podesłanie screena oraz za bycie niepotrzebnie dupkiem. A to ten przepis mówi, że dziecko na rowerze pod nadzorem jest pieszym ale ten nadzorujący dorosły na rowerze już pieszym nie jest. Więc dziecko na pierwszeństwo ale dorosły nie.
  • Odpowiedz
@Wredna_pomarancza Chyba oczywistym jest, że im ustępuje. Być może nie stosują się do przepisów, ale nie jestem szeryfem by ich o nich pouczać. Zawsze dojeżdżając do przejścia dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność właśnie ze względu na takie sytuacje, że ktoś może wtargnąć na pasy nawet wtedy gdy nie powinien. Dotyczy to również rowerów. Koniec końców chodzi o zachowanie bezpieczeństwa. To, że ktoś łamie przepisy nie uprawnia mnie do rozjechania go. Tak
  • Odpowiedz
@robertx co wy #!$%@? i kto to plusuje? W przykładzie dziecko i rodzic są na rowerach, osoba piesza dorosła i dziecko na rowerze to piesi, jeśli dorośli są również na rowerach to dziecko na rowerze nie robi z nich pieszych bo są na #!$%@? rowerach
  • Odpowiedz
@Cernold: chociażby art 33 pkt. 5 pozwala kierującemu rowerem na korzystanie z drogi dla pieszych w tej sytuacji, w której się znalazł. definicje drogi dla pieszych, przejścia, drogi dla rowerów są w pierwszej części ustawy
  • Odpowiedz
@Wredna_pomarancza: za cholerę nie rozumiem czemu kierowcy (na np. stop cham etc) mają ból dupy że ktoś przejeżdża rowerem. I tak bulwa by musiała się zatrzymać i przepuścić, a tak jest szybciej. win=win
  • Odpowiedz
@Cernold: czyli prawidłowa odpowiedź to dziecko ma pierwszeństwo, potem ja przejeżdżam, a potem przyjeżdża rodzic? tak to sobie wyobrażasz? dziecko jest pod opieką dorosłego, to nierozerwalna część definicji pieszego. dziecko pod opieką dorosłego. udzielam pierwszeństwa małemu pieszemu (na rowerze) pod opieką dorosłego.
  • Odpowiedz
@Wredna_pomarancza: jak już na przejsciu jest, to ma pierwszeństwo, pomimo że na rowerze, w przeciwieństwie do ustępowania. Za to mandat, bo nie chciało się schodzić z rowera jadąc po chodniku, po którym miał prawo z dzieckiem jechać, jeżeli nie było innej możliwości. Opieprz za przejeżdżanie zasadny.
  • Odpowiedz
@Wredna_pomarancza: ja puszczam nawet samych dorosłych rowerzystów jak widzę, że już wjeżdżają na przejście (w sensie i tak muszę bo Art. 3 pord, ale chodzi mi o to, że nie trąbię i nie drę japy jak debil). Dopóki mi nie wjeżdża nagle z pełną prędkością to nie widzę problemu.
  • Odpowiedz
raczej na zwykłym przejściu nie można przejeżdżać rowerami, a jedynie je przeprowadzać. Więc z zasady nie ma pierwszeństwa


@mexxl: Bombelek na rowerze jest w swietle przepisow pieszym. Tak samo nadzorujacy go rodzic.
  • Odpowiedz
możliwość korzystania z drogi dla pieszych, a bycie pieszym to chyba nie to samo kolego


@Cernold: poruszający się na wózku to też pieszy.

Nie trzeba naprzemiennie poruszać nogami by być pieszym w rozumieniu prawa.
  • Odpowiedz