Wpis z mikrobloga

#emigracja #kiciochpyta #praca #szwajcaria

emigrowal ktos do Szwajcarii? jak wyglada tam zycie? z tego co wyszukiwalem to wynajem ladneog mieszkania np. w Zurichu lub Lucernie kosztuje z oplatami okolo 1700 CHF, koszty zycia na osobe to podobno kolejne 1700, do tego ubezpiecznie zdrowotne 400 na osobe (za najlepszy pakiet) i 300 na osobe za bilet miesieczny

wyszlo mi:
mieszkanie x1 1700
koszty zycia x2 3400
ubezpiecznie x2 800
komunikacja x2 600

lacznie 6500

dziewczyna ma zagwarantowana prace za 84 k chf rocznie, po podatku okolo 65k chf
nawet zakladajac ze pracowalbym za np. 40k chf rocznie po podatku

to daje nam 77k wydatkow rocznie i 105k chf pensji = 28k chf rocznie oszczednosci

czy o czyms zapomnialem? wydaje mi sie ze i tak dosyc zawyzylem te koszta, ale niech juz tak bedzie na potrzeby gdybania

z gory dzieki za odpowiedzi i pozdrawiam :)
  • 13
  • Odpowiedz
@flickkk: Znam kilka osób, które mieszkały, mieszkają lub rozważały mieszkanie w Szwajcarii - tak bardzo ogólnie to najważniejsze tematy to: mieszkanie (i nie chodzi tylko o same koszty, ale w ogóle znalezienie czegoś - często trzeba wygrać casting) oraz koszty związane z dziećmi, zwłaszcza poniżej wieku szkolnego (koszty żłobków, przedszkoli, opiekunek są bardzo wysokie).
  • Odpowiedz
@flickkk: Troche te liczby mi sie nie zgadzaja, jezeli chodzi o koszty. Ładne mieszkanie w Züri za 1700? Powodzenia.Patrzac ze ma miec min 3 pokoje (czyli salon, sypialnia i kuchnia), to masz w teorii 6 wynikow, z czego tak naprawde JEDEN. 3 sa "price on request", jeden to ktos szuka a jeszcze jeden jest na niecaly rok. Zaleznie jak duze i co dokladnie, ale 2,5k bym liczyl na mieszkanie. A jak
  • Odpowiedz
  • 0
@flickkk: Ok, jak 2,5 myslicie to sa szanse w Luzern w tym budzecie.. Choc na 2os 2,5 to moze byc troche malo wg mnie - masz tylko salon z kuchnia + sypialnia (+ lazienka, wiadomo).

Wyjscie do knajpy we dwoje to jak mowilem pod stowke mozna liczyc jak normalna knajpa i po 2 napoje sie wezmie.. Reszte to juz wyzej wrzucilem mniej-wiecej, do przemyslenia.
  • Odpowiedz
@flickkk potwierdzę wszystko co @krzyzakp napisał, ale trochę się nie zgodzę co to ubezpieczenia medycznego. Jego koszt w głównej mierze zależy od twoich potrzeb.

najlepszy pakiet na szybko klikajac to blisko 800 w Swica

Najbardziej rozbudowany, a nie najlepszy.

Taki sensowny zestaw to licz z 350-400 na ubezpieczenie

Jeżeli nie masz jakiś przypadłości/rzadko chodzisz do lekarza, sensowny dla Ciebie pakiet możesz sobie wybrać już za około 250 CHF.

sama opcja pojedynczego pokoju
  • Odpowiedz
@mjjm: To prawda. Znalezienie mieszkania w bardziej obleganych kantonach (np. Zug, Zurych) graniczy z cudem. I to nawet gdy problemem nie są finanse i przegląda się oferty znacznie powyżej Twojego budżetu. Mieszkań po prostu nie ma, a jak są, to żeby w ogóle załapać się na viewing trzeba napisać do agenta mniej więcej w ciągu kilku minut od pojawienia się ogłoszenia. W przeciwnym razie nawet nie dostaniesz nawet odpowiedzi. No i
  • Odpowiedz
@flickkk: W skrocie - zyje się dobrze i o wiele lepiej niż w Polsce. Jeśli chodzi o koszty, to wyglada to mniej więcej tak:

Mieszkanie - to zależy, gdzie i jaki standard. W Zurychu nic sensownego za 1700 CHF nie znajdziesz. Poza dużymi miastami znajdziesz coś spokojnie w cenie 1700 CHF dla dwóch osób (salon z kuchnia i sypialnia, czyli 2.5), dla przykładu my płacimy 2600 CHF (salon z kuchnia, dwie
  • Odpowiedz
@flickkk: emigrowalem w tym roku

Dalej mam problemy by znaleźć pokój/małe mieszkanie, a szukam w Bernie/Thun. Ludzie ghostuja i nie odpisują na twoje zapytanie odnośnie ogłoszenia.

Z zarobkami po podatku to też bym odjął lekka kwotę, bo zakładam iż użyłeś kalkulatorów z internetu i mi wychodziło, że powinienem dostawać trochę więcej niż dostaje.

Żyje się dobrze, po 2-3 wypłacie przestajesz zwracać uwagę na ceny i mówić "ale to jest drogie" zwłaszcza
  • Odpowiedz
Minusem życia tu jest fakt iż naprawdę ciężko poznać ludzi, więc większość czasu będziecie skazani na siebie


@Matodus: Myślę, że to zależy od konkretnego miejsca w Szwajcarii, jak i etapu w życiu. Prawdą jest, że Szwajcarzy są bardzo hermetycznym społeczeństwem i ciężko się z nimi "zaprzyjaźnić". Natomiast jeśli chodzi o miasta, z którymi miałem do czynienia (Zurych, Zug), to jest tutaj tylu migrantów, którzy będą w podobnej sytuacji do Ciebie, że
  • Odpowiedz
@vianam: W takim razie jak chccesz zdefiniowac "najlepszy"? Jako najlepszy bym rozumial ze masz wszystko top - czyli pojedynczy pokoj, zajmie sie Toba lekarz z dlugim stazem i cala reszta opcji. Najlepszy to nie "potrzebne" ;)
Co do potrzebnego - owszem, bedzie sporo taniej, ale za 250 bedzie ciezko znalezc cos sensownego, co tez pokryje np. ew wypadki za granica i pare innych #!$%@?.. Choc wiadomo, zalezy od rejonu i wieku..
  • Odpowiedz
@flickkk Jak na 2 osoby na Zurych to jest bardzo mało moim zdaniem. Jak masz więcej pytań pisz direct message. Mieszkam w Zurychu od 1.5 roku i wałśnie się zbieram żeby wracać do PL.
  • Odpowiedz