Wpis z mikrobloga

#refluks #zgaga #medycyna #pytaniedoeksperta #zdrowie
Współpracuję z dietetykiem klinicznym - wykryto u mnie SIBO i minimalne SIFO, dostałem suplementacje + probiotyk, biorę jakoś od 40 dni, za miesiąc mam dostać jeszcze suplementację ziołową. Rzeczywiście było lepiej, trzymałem się low food map, czułem się o niebo lepiej, ból brzucha znikał z dnia na dzień. Postanowiłem z dnia na dzień wskoczyć na białko + tłuszcz + małą ilość węgli: przez 5 dni jadłem po 4-5 jajek dziennie, dużo sera żółtego, parówki - wszystko dobrej jakości, ale po 4 czy 5 dniach nagle pojawiła mi się mocna zgaga, wcześniej jej doświadczałem ale w minimalnym stopniu, teraz jest koszmar. Cokolwiek zjem = odbijanie, palenie w przełyku, do tego stopnia, że jak przełykam pokarm to dosłownie czuję jak zostaje w gardle, odbijanie nawet na czczo, przed jedzeniem czy po łyku wody, a jak nie odbijanie to dosłownie czuję wszystko w przełyku, do tego mocna chrypa. Zakładam że za szybko wskoczyłem na taki rodzaj pożywienia, ale dziwie się że skutki utrzymują się aż tak długo, bo już kilka dni a wróciłem do normalnego jedzenia. 6 miesięcy temu miałem gastroskopię robioną, przepukliny nie było, a dziwne gdyby pojawiła się tak nagle z dnia na dzień teraz. Żadne IPP czy inne leki nie mają tu sensu bo właśnie przez kilkumiesięczne stosowanie wcześniej nabawiłem się takiego SIBO a IPP tak czy siak to syf. Dietetyk poleciła mi to: https://allegro.pl/oferta/biolit-achillan-plus-75ml-11717568096 + Przewaga w diecie ciepłych, gęstych, nawilżających produktów, zupy warzywne, rosoły, gotowanie mięso. Tak czy siak czuję się fatalnie, nie mam chęci wymiotowania, ale ciężko mi cokolwiek jeść. Wiem, że nie znajdzie się pewnie osoba z takimi schorzeniami, ale czy miał ktoś kiedyś podobnie jeśli chodzi o aż tak nasiloną zgagę gdy zaczął jeść głównie białko + tłuszcz?
  • 12
  • Odpowiedz
  • 0
@Kokoszka99: albo czy zna ktoś jakieś sposoby, cokolwiek? Piję po kilka rumianków dziennie, z nadzieją że jakoś to złagodzi wszystko a za parę dni wróci do normy, choć czarno to widzę
  • Odpowiedz
@Kokoszka99: Mi też zgaga rujnowała życie. Ja jestem innym przypadkiem bo mam przepuklinę rozworu żołądkowo przełykowego i bez ipp nie jestem w stanie żyć ale jak ciebie męczy zgaga to jedzenie jajek i tłuszczy to jest okropny pomysł, tak samo jak picie rumianku, pij tylko wodę, odrzuć wszelkie herbaty czy zioła bo one tylko podrażniają przełyk i żołądek. Jak się ma refluks to ważne jest aby jadać mniejsze posiłki a częściej,
  • Odpowiedz
  • 0
@6aesthetic9: znaczy jedyne zioło które pije to właśnie rumianek i widziałem w internecie że to ma sens przy zgadze. No ale siemię lniane po prostu ruszę teraz, wodę piję codziennie 2+ litry. Liczę że za kilka dni będzie już lepiej ale dziwne że już 5 dni to się utrzymuje, teraz na przykład wstałem to czuję się tak samo jak po jedzeniu a jadłem 11h temu.
  • Odpowiedz
  • 0
@Wjolka: psychiatra = ssri więc odpada bo tego nie chcę ruszać, kwestia stresu to jedno i tego świadomy jestem ale ciężko mi zrozumieć że po tygodniu nawet odczuwam skutki uboczne w sumie zdrowego odżywiania, widocznie za duże posiłki jadłem i za dużo tłuszczu w nich było ale to trwało tylko kilka dni więc dziwie się że aż tak źle się czuję
  • Odpowiedz
  • 1
@Kokoszka99 Aaa no tak bo ssri to jedyna metoda leczenia.

wyeliminuj stres lub naucz się z nim obchodzić to objawy się uspokoją. Wolisz bez pomocy lekarza/terapeuty ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
  • 0
@Wjolka: współpracuję z dietetykiem klinicznym odnośnie SIBO już, 90% serotoniny w jelitach powstaje więc tego się trzymam, było lepiej ale przez ten refluks znowu się czuję źle, bo pierwszy raz w życiu tak mam. A co do psychiatry to co jeszcze prócz ssri co stosuje się 6-12 miesięcy? ;d Bo doraźnie brałem jakieś słabe benzo - tranxene ale to przed egzaminami na studia czy coś, kilka mies temu
  • Odpowiedz
@Kokoszka99: czy miałeś sibo potwierdzone testem oddechowym czy po prostu dietetyk stwierdził to na podstawie objawów i wywiadu zażywania IPP? Z jakiego powodu przyjmowałeś przewlekle IPP- czy wcześniej też pojawiała się zgaga? Przede wszystkim ogarnięcie stresu, spożywaj regularnie, nie pomijaj posiłków, staraj się zidentyfikować produkty, które najbardziej indukują zgagę i je wyeliminuj. Jeśli palisz- rzuć, nie pij alko, unikaj tłustych potraw. Po posiłku nie leż, jeśli po położeniu się spać zgaga
  • Odpowiedz
  • 0
@aiwprton: robiłem badanie organix gastro w alabie, na podstawie tego SIBO i lekkie SIFO mi wyszło, IPP miałem wcześniej jako leki osłonowe bo trochę nlpz przyjmowałem rok temu + antybiotyki na HP brałem to IPP też wtedy + też jakiś okres na zgagę miałem.
  • Odpowiedz