Wpis z mikrobloga

Dobry. Planuję zacząć (w właściwie to jestem na samym początku) #naukaprogramowania zaczynam od CS50 od #harvard bo słyszę mnóstwo opinii że to świetny początek, ale zastanawiam się jakie jeszcze źródła mogą mi dać największe korzyści. Nie wiem jeszcze czy się przebranżowię na programistę, czy tylko będę "trochę rozumieć kod", ale chcę spróbować, w swoim tempie, różnorodnych problemów które nie będą od razu skokiem do oceanu w sztormie, ale też nie będą rozwiązywane szablonowo.

Nie mam dużego wcześniejszego doświadczenia z programowaniem per se, ale zdarzyło mi się bawić projektowaniem parametrycznym, czy kiedyś, lata temu ogarniać jakieś proste problemy w pythonie (nic już prawie z tego nie pamiętam i chcę zacząć od zera)

Poza tym jaką działkę programowania mogę wziąć na pierwszy ogień, mimo wykształcenia inżynierskiego nie czuję się mocno w matematyce, szczególnie po latach bez używania w pracy bardziej skomplikowanych działań, ale chętnie się podciągnę, byle nie od razu z całek eliptycznych żydowską metodą #pdk

Co z darmowych źródeł polecacie na początek poza CS50, chodzi mi o kursy/apki/fora gdzie podejście jest holistyczne i nie wymaga 3 lat analizy matematycznej żeby się zabrać za kurs.

#pytaniedoeksperta #programista15k
  • 10
  • Odpowiedz
  • 1
@Majkel2008: Tak zdaję sobie z tego sprawę cały pomysł na naukę programowania wziął się u mnie z tego filmiku który mówi dokładnie to co Ty, co do matematyki to z jednej strony słyszałem że jest całkowicie zbędna programiście, jak i że jest najważniejszą rzeczą, podejrzewam że prawda leży gdzieś po środku, jednak chcę chociaż odświeżyć najważniejsze zagadnienia.
Nie chcę czytać książek bo to bardzo syntetyczne, ale chcę spróbować czegoś co nie
  • Odpowiedz
programowanie nie ma nic wspólnego z matematyką.


@Majkel2008: eee? To chyba potężny skrót myślowy. Oczywiście, że ma, tylko zazwyczaj nie na początku nauki.

rzuci wyzwanie, sprawdzi, a na koniec pokaże jak można rozwiązać problem w sprawny sposób.


@BDLK_IMPRTR Advent of Code sobie porozwiązuj. Masz sprawdzenie poprawności, różny poziom problemów i bardzo dużo rozwiązań w internecie w różnych językach.

Chociaż perfekcyjnością programów to się raczej nie przejmuj na początku. Oczywiście patrz na
  • Odpowiedz
tylko zazwyczaj nie na początku nauki.


@zwei: to zależy tylko i wyłącznie od specjalizacji. Jak robisz w logistyce to będziesz potrzebował matematyki cały czas. Ale jak robisz aplikacje e-commerce i specjalizujesz się w UX, to możesz całą karierę do najwyższego szczebla przejść znając tylko cztery podstawowe działania matematyczne.
  • Odpowiedz
@progressive: skoro frontendowiec może nie znać matematyki, to znaczy, że programowanie nie wymaga. Ty podałeś przypadek skrajny przypadek.
To tak jak bym Ci powiedział, że pisanie książek wymaga gry w piłkę nożną i jako przykład podał autobiografie znanego piłkarza.

No nie, większość programistów nie używa matematyki. A złożoność obliczeniowa to przykład od czapy, bo przecież to zagadnienie bardzo zaawansowane na poziomie seniorskim.
  • Odpowiedz
programowanie nie ma nic wspólnego z matematyką


@Majkel2008: Nie jest prawdą to, co piszesz. Po Twojej wypowiedzi mam wątpilwości, czy w ogóle jesteś programistą, a jeśli nim nie jesteś, to nie powinieneś wypowiadać się, jak ta praca wygląda i co jest potrzebne, a co nie jest. Jeśli natomiast jakimś cudem pracujesz jako dev, to nie chciałbym nigdy w życiu na swojej ścieżce spotkać takiego deva. Nauka matematyki, czy szerzej - rozwiązywanie
  • Odpowiedz