Wpis z mikrobloga

Czy oglądając mieszkanie prezentowane przez pośrednika mam prawny obowiązek podać nr PESEL oraz imię o nazwisko? Chodzi mi o wypełnienie formularza „potwierdzenie prezentacji nieruchomości”. Wiem ze agencje w ten sposób próbują sobie zagwarantować prowizje od sprzedaży - myślałem ze to jedyny powód istnienia tych formularzy, ale z tego co widze, to próbują to ubrać w jakieś ustawy. Dajcie znać jak to jest #prawo #nieruchomosci
  • 43
  • Odpowiedz
@skinny_pete: Oczywiście, że nie ma takiego obowiązku. Jak oglądasz samochód w komisie to zostawiasz nazwisko i PESEL? XD Pośrednicy tłumaczą to "bezpieczeństwem" w sensie, że ty możesz być złodziejem XD Ale chodzi tylko o prowizję i omijanie pośrednika. Jak właściciel sprzeda Tobie bez pośrednika to pośrednik ma dowód, że to on Ciebie znalazł.
  • Odpowiedz
@statystyczny_yt: Gdzieś czytałem, że jak właściciel sam znajdzie chętnego to pośrednik nawet jak ma najlepszą umowę nie może wziąć prowizji. Dlatego podpisują te "karty okazania lokalu" żeby w razie czego udowodnić, że to on znalazł chętnego.
  • Odpowiedz
@skinny_pete: @mickpl @statystyczny_yt znowu specjaliści się odezwali :)

Proszę, przekleje wam:

W pierwszej kolejności pośrednik musi wylegitymować zainteresowanego z uwagi na kwestię bezpieczeństwa. Nie wie przecież, kogo wprowadza do mieszkania czy domu. Jeśli okaże się, że w nocy doszło do włamania, to oglądający znajdzie się w kręgu podejrzanych. Ponadto potrzebujemy dowodu na wykonanie usługi dla sprzedającego. Jeśli dojdzie do transakcji, dom zostanie sprzedany, musimy mieć możliwość wykazać, że nabywca został przyprowadzony
  • Odpowiedz
W pierwszej kolejności pośrednik musi wylegitymować zainteresowanego z uwagi na kwestię bezpieczeństwa


@KromkaMistrz: czy pośrednik ma ustawowe prawo do wylegitymowania obywatela? Nie wiem, ale się domyślam.
  • Odpowiedz
  • 175
@KromkaMistrz: Ale naciągane XD No tak, policja nie może legitymować człowieka robiącego zdjęcia obiektom wojskowym, a pośrednik ma obowiązek XD legitymowania randoma oglądającego kwadrat. No broń cię panie nie chodzi o prowizję tylko o pranie brudnych pieniędzy XD
  • Odpowiedz
, policja nie może legitymować człowieka robiącego zdjęcia obiektom wojskowym, a pośrednik ma obowiązek


@mickpl: podobnie jak policjant nie może wejść do mieszkania bez nakazu a strażnik miejski w celu kontroli co spalasz w piecu już nie potrzebuje takowego
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: wytłumacz mi jedno bo to z tym praniem brudnych pieniędzy to jest taki bezbek że #!$%@?. Gdzie zgłaszasz transakcje powyżej kwoty 30 tysięcy złotych i na którym etapie siebie zgłaszasz że przez ciebie przechodzą pieniądze co do których nie znasz źródła pochodzenia? ( ͡° ͜ʖ ͡°) masz obowiązek zapytać się tego kto ci płaci skąd ma pieniądze i jak powie że z przestępstw to nie bierzesz
  • Odpowiedz
@Papa_Denke: @mickpl pokazywanie nieruchomsoci na sprzedaż/wynajem to wykonywanie usługi zgodnie z podpisana umowa pośrednictwa. Wiec zachodzi interes w legitymowaniu klienta przy wykonywania obowiązków. Nie wińcie mnie - to nie ja to wymyśliłem. I wciąż się z tym zgadzam - mieszkania na sprzedaż stoja często puste. Co to za problem dla złodzieja przyjść, obejrzeć, zajrzeć w każdy kat mieszkania i potem w nocy się włamać skoro nikt nie wie kim jest? Uważacie
  • Odpowiedz
@Reanef: przy transakcji kupna-sprzedaży nie jestem strona a pośrednikiem wiec pieniądze przezemnie nie przechodzą. Co do prowizji - mamy zapis w umowie tak/nie który dotyczy źródła pochodzenia pieniędzy. Zarowno my jak i notariusz mamy obowiązek weryfikacji tego według ustawy. Jeśli powie ze pieniądze są z przestępstwa to mam obowiązek to zgłosić - jak się to zdarzy to dam Ci znać co zrobiłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: skoro nie masz nic wspólnego z pieniędzmi przy k-s to niby w jaki sposób weryfikujesz takie rzeczy? Ty nawet nie możesz gromadzić takich danych na dobrą sprawę bo podlegasz pod rodo i jestem pewien że nie masz fizycznej możliwości prawidłowej ochrony bazy danych osobowych która musisz w tym celu stworzyc. Nigdy nie słyszałem o żadnym przypadku współpracy pośrednika sprzedaży nieruchomości z organami skarbowymi.
  • Odpowiedz
@skinny_pete: ja zawszę przekręcam cyfry w peselu a dowód mówię że zapomniałem zresztą pośrednicy na ogół nie informują, że trzeba mieć dowód XD
nazwisko oczywiście zmyślam
  • Odpowiedz
@Reanef: i mam fizyczna możliwość gromadzenia danych bo jesteśmy w 100% przystosowani do RODO spełniając wszystkie obowiązki - od tego mamy prawnika który czuwa nad takimi rzeczami. Zapominasz ze Posrednik pośrednikowi nie równy. Ja nie pracuje w gowno biurze, nie robię zdjęć telefonem i nie prezentuje mieszkania w jeansach z dziurami :)
  • Odpowiedz