Wpis z mikrobloga

Jaki jest status teori fali pilotującej De Broglia Bohma? Jak odbierają ją fizycy. Wg wpisu na wiki daje dokladnie te same przewidywania co interpretacja kopenhaska. Z tego co rozumiem jest deterministyczna, kosztem nielokalnosci. Czy ta teoria ma jakieś zasadnicze niedomagania? Z tym wiaze sie drugie pytanie. Jak to jest z tą nielokalnoscia. Czy dobrze rozumiem, ze najpowszechniejsza interpretacja - kopenhaska nie wymaga nielokalnosci? Jesli tak czy tzw. stany splatane można wytlumaczyc bez przyjęcia nielokalnosci?
#fizyka @Clermont
  • 3
@TomAss83: Nie jest znane żadne działające i spójne sformułowanie kwantowej teorii pola w formalizmie de Broglie'a-Bohma (bo kwantowa teoria pola u samych swoich fundamentów jest stworzona jako teoria lokalna), więc - poza wąskim zakresem - nie daje tych samych przewidywań.
Z nielokalnością niestety jest ten problem, że nie każdy używa tego terminu w tym samym znaczeniu. Mechanika kwantowa jest lokalną teorią (w taki sam sposób jak wszystkie inne działające teorie fizyczne),
  • 0
@Clermont: Dziękuję. Postaram się zapoznać z artykułem. Co do tej ostrej nielokalności, to rozumiem, że nawet i ona nie narusza prędkości swiatła, w tym sensie że nie da się przesłać informacji szybciej niż c.
@TomAss83: Nielokalność w takim ścisłym sformułowaniu wiąże się właśnie z łamaniem niezmienniczości lorentzowskiej, które implikuje prędkości nadświetlne. Widziałem jakieś próby pogodzenia nielokalnej teorii de Broglie'a-Bohma z niezmienniczością lorentzowską, ale raczej nie spotkały się z powszechną akceptacją. Nie można pewnie powiedzieć, że wszystko zakończyło się klapą, ale sprawa nie jest nawet w połowie drogi do ostatecznego rozwiązania.

Tak na marginesie to zabawne, że jak się zagłębić w historię, to Bohm odrzucał mechanikę