Wpis z mikrobloga

jesli bog stworzyl swiat i caly wszechswiat i tu na ziemi ewolucja tez jest jego dzielem, chocby posrednio, to zastanawiam sie dlaczego przetrwanie na ziemi jest uzaleznione od siły, słabsi przegrywaja i ewolucja premiuje jednostki silniejsze, cwansze itd. czyli cały konstrukt jest oparty o bezwzględny brutalizm, zeby nie powiedzieć zło - zwierzeta, a wczesniej ludzie (w sumie nadal!) zabijały sie nawzajem by przez jakis czas dominowac nad jakims terytorium. ewolucja nie moze byc wynikiem "wolnej woli" - bo tak zło na swiecie tlumacza katolicy, ewolucja jest tworem niezaleznym od wolnej woli. troche dziwnie zaakceptowac ewolucje i jej wieloletnie ofiary w postaci zwierząt i ludzi oraz boga, ktory na to wszystko patrzy. trąci jakims sadyzmem :) takie luzne przemyslenia...

bardzo jestem ciekaw fikołków katolików. dawać :D

#religia #katolicyzm #chrzescijanstwo #gruparatowaniapoziomu #filozofia #ewolucja #nauka
  • 14
@presburger: Jeśli chcesz fikołków to idź poćwiczyć, a tematy religijne sobie odpuść. Jak za długo będziesz grzebał w tych tematach to staniesz się fanatykiem swojej idei albo dojdziesz do wniosku że kurde, wszystko jest możliwe, i że nic tak naprawdę nie wiesz. Zmarnujesz czas, który możesz przeznaczyć na naukę czegoś konstruktywnego.
@presburger: Nie forsuję żadnej tezy. Po prostu mam na myśli to, że przetrwanie osobnika nie zależy wyłącznie od jego wyrafinowanego arsenału. Organizmy też dostosowują się do środowiska naturalnego w którym się znajdują. Celem ewolucji jest przekazanie dalej genów, nie musi się tą wyłącznie wiązać z #!$%@? innego gatunku czy innych osobników swojego.

pocenie się
owłosienie
kolor skóry
@snnop93: Okej. Zgadzam się, ale te czynniki, nazwijmy je "niebrutalne" co mają przeforsować? Że ewolucja jest piekna jak fiołki i anielsko sobie trwa od tysięcy lat? Czynniki ktore wymieniłeś nie mają żadnego związku z brutalizmem, po prostu są to czynniki towarzyszące i nie znieniają faktu, jakim jest zagryzanie sarenki którą zauważy wataha wilków itd. itd. Ewolucja jest bezwzględna i nie bierze uwagę tych dupereli jak owłosienie, owłosienie nikogo nie krzywdzi. Chodzi
@presburger: Mogę, pochopnie oceniłem, nie widząc wcześniejszego komentarza do snnop93. Zaznaczam że nie jestem stricte katolikiem, choć przeczytałem pismo święte i uważam je za w pewnym sensie mądrą książkę. Wydaje mi się że z punktu widzenia pisma świętego sama walka o dominację(wliczając w to ofiary śmiertelne z ludzi) nie jest zła. W starym testamencie złe jest postępowanie wbrew woli Boga. Zabijanie Izraelitów przez egipcjan = zło, ale zabijanie innych narodów przez
@presburger: to może ja dodam moje przemyślenia.

Celem ewolucji nie jest przekazywanie genów, ani rozwój najsilniejszych, najbrutalniejszych, czy może raczej najlepiej przystosowanych osobników. To nie jest najszczęśliwsze określenie. Ewolucja w ogóle nie powinna być rozpatrywana w kategorii celu, bo to nie jest celowe działanie, tylko raczej opis zjawiska. Tak jakby się zastanawiać jaki cel ma tęcza albo trąba powietrzna ;)

Ale ogólnie to @presburger wiem co chciałeś wyrazić, tylko ewolucja chyba
@kubako:

Celem ewolucji nie jest przekazywanie genów, ani rozwój najsilniejszych, najbrutalniejszych, czy może raczej najlepiej przystosowanych osobników. To nie jest najszczęśliwsze określenie. Ewolucja w ogóle nie powinna być rozpatrywana w kategorii celu, bo to nie jest celowe działanie, tylko raczej opis zjawiska.

Bo rację ma @snnop93, że ewolucja niekoniecznie premiuje najbrutalniejszych, a najlepiej przystosowanych.


Celna uwaga - zgadzam się. Jednak często przecież to najlepsze przystosowanie idzie w parze z brutalnością.
Wydaje mi się że z punktu widzenia pisma świętego sama walka o dominację(wliczając w to ofiary śmiertelne z ludzi) nie jest zła. W starym testamencie złe jest postępowanie wbrew woli Boga. Zabijanie Izraelitów przez egipcjan = zło, ale zabijanie innych narodów przez wyznawców Boga już jest ok.


@Wilhelm_Zdobywca: Jak Kali ukraś krowy, to jest dobrze, ale jak Kalemu ktos krowy ukradnie to jest zle? ( ͡° ͜ʖ ͡°
@presburger: Nie usłyszysz niż bardziej zakręconego, postarałem Ci się wyjaśnić jak mogłem na bazie swojej wiedzy jak ja to rozumiem. A czy rozumiem? Po kilku latach grzebania w różnych religiach mogę z czystym sercem powiedzieć nie, nie rozumiem, dla tego napisałem w pierwszym poście, że lepiej odpuścić sobie grzebanie w takich rzeczach i żyć swoim życiem. Sprawa druga, to jeśli już chcesz w tym grzebać, to znalazłeś do tego nieodpowiednie miejsce.
@Wilhelm_Zdobywca:

lepiej odpuścić sobie grzebanie w takich rzeczach i żyć swoim życiem


rozumiem przesłanie, ale mirku, co jesli wlasnie sens moejmu zyciu nadaja takie spory i drążenie? ja wiem o co ci chodzi, ale wiesz, to jest w gadka w stylu "nie mow mi jak mam zyc". ja troche cie nie kumam, napisalem dwa zdania jakiejs małej luźnej rozkminki, a ty mnie do ksiedza na debate wysyłasz. a ja wole tutaj