Wpis z mikrobloga

Dopiero teraz wyklarowalo się kto jedzie i jaki termin. W zaleznosci jak nam czasowo wyjdzie to z kalskrony/Ystad, przez Malmo do Kopenhagi, ewentualnie przez Helsingborg. I Dalej albo Fehrman albo Rostock. Wszedzie będą promy jako alternatywa?
@Simfecstio z malmo do cph możecie wziąć pociąg i bez problemu przewieźć rowery (pociągi jeżdżą co 20min ok 120dkk za bilet).
Jeśli chcecie jechać przez helsinborg-helsingør, jest możliwość wzięcia rowerow na prom i cena ok 50dkk. Jeśli chodzi o ruch rowerowy przez most to nie możesz wjechać rowerem.
@Simfecstio to tak w skrócie. Dla mnie ładniej przez helsinborg i później promem do DK. Wiec polecam bardzo. Który prom dokładnie masz na myśli w ciągu drogi E47 (SE-DK, czy DE-DK)? W których miejscowościach?
Odnośnie spania na dziko z tego co się orientuje to nie jest to powszechne i nie widziałem dużo ludzi rozbijających się w DK ale nie jestem 100% pewien czy zakazane. Wiec jesli chodzi o noclegi to polecam airbnb
@01-bula: DE-DK,Droga e47 Rodbyhavn do Puttgarden lub e55 z Gedser do Rostock. My w DK tylko jedna noc tak jak w SE. Raczej na dziko bo ceny dla Polaka troche zabójcze :) Tym bardziej ze mamy sprzet do spania na dziko a znalazlem super stronke:
https://udinaturen.dk/map-page?scExtIds=1150,1303,6586_4-5,1152&adScIds=
A w Szwecji jest te specyficzne prawo gdzie mozna spac na dziko. A takie w sumie pytanko trochę dziwne. Jak z bezpieczeństwem? Bo mimo wszystko
@Simfecstio jeśli chodzi o DK to jest bardzo bezpiecznie, przynajmniej dla mnie. Dania jakby nie było ma jedna z ostrzejszych polityk migracyjnych ostatnimi laty i nie powiedziałbym żeby było dużo jakichś incydentów, także tutaj bym się nie obawiał. A jeśli chodzi o prom to one pływają dosyć często (co 30/45 min) tutaj znajdziesz szczegóły:
Bilety chyba coś ok 50 eur kosztują
https://www.scandlines.com
@Simfecstio tak dokładnie, zapomniałem dodać. Tutaj kupujesz zazwyczaj w porcie bo nie potrzebujecie nie wiadomo ile miejsca żeby wejść na pokład. I w sezonie ceny mogą być trochę wyższe. Tutaj widzę ze dla wchodzących pieszo w okresie letnim to 20eur i ta opłata za rower co wspomniałeś :)
  • 0
@01-bula no tak. więc nie jest źle. a jak się mieszka w Skandynawii? Skandynawowie mają fajnie bo jednak wszędzie później wydaje się tanio. bardzo zachęca to do podróżowania. xd
@Simfecstio oni głównie na południe Europy śmigają (domki letnie w Hiszpanii to taki klasyk). No cenowo za granica może wydawać się taniej ale znam dużo localsow co żyją dość przeciętnie pracując, bo po prostu koszty życia maja wysokie i nie maja porównania z innymi krajami i prostu tutaj dużo wydają na usługi, ale napewno spokojniej się żyje
@Simfecstio słaby wybór jedzenia (Polska, Niemcy czy wschodnia Europa ma o wiele większy wybór rzeczy, przypraw itd). Pogoda (nie zawsze ale często wieje bardzo mocno ale w lato na szczęście jest przyjemnie), podatki na samochody (jeszcze nie posiadam ale w przyszłości będzie to nieuniknione). No i przy wyższych zarobkach, podatki idą tez w gore i w pewnym momencie różnica netto nie jest taka duża mimo ze brutto można zarabiać o wiele więcej
odatki idą tez w gore i w pewnym momencie różnica netto nie jest taka duża mimo ze brutto można zarabiać o wiele więcej (największa stawka podatkowa może być pow 52% ale to wiadomo już przy najwyższych dochodach i znam kilka osob któr


@01-bula: O to w Polsce jednak kazdy ma auto, stare ale jednak jest. Chociaż sam nie jestem fanem samochodów szczególnie w miescie to jednak na rybki z łódką nie
@Simfecstio jeśli chodzi o zostanie na stałe to nie wiem bo jestem stosunkowo młody i tutaj studia kończyłem. Na chwile obecna jestem przyzwyczajony do systemu i odpowiada mi klimat wiec obecnie narazie nie ale nie zamykam się tylko na jedno państwo