Wpis z mikrobloga

Ryczałt 12% i możliwość zwolnienia z VAT, nie przekraczając 200 tys rocznie.
(od sierpnia do końca roku (5 miesiecy) zostało 83 835,62 zł)

Założenia:
kwota netto na fakturze co miesiąc 17 000 (brutto 20 910), start działalności od sierpnia,
czyli do końca roku...
netto 85 000 <- tu nie jestem pewien, czy mam liczyć kwotę netto z faktury, czy zysk na czysto (wtedy bym nie przekroczył limitu). Jeśli kwota netto z faktury, to limit uprawniający do zwolnienia z VAT byłby przekroczony nieznacznie.

Pytania:
1) Czy ostatni miesiąc (grudzień) musiałbym wystawić fakturę na 20 910, aby wyjść tak jak w poprzednich miesiącach?

2) Rozumiem, że od stycznia znowu mam limit 200 tys... i w grudniu ta sama historia?

3) Co wybrałby pracodawca według was:
a) nie wybieram zwolnienia z VAT i wystawiam mu fakturę brutto na kwotę 20 910 (netto 17000)
b) wybieram zwolnienie z VAT i wystawiam fakturę na kwotę 19000?

#b2b #ryczalt #podatki #programista15k #kiciochpyta
  • 8
  • Odpowiedz
@RozQrw: po cholere ci zwolnienie z vatu jak nie sprzedajesz klientom detalicznym? Pracodawca nie zgodzi się na większą kwotę netto bo VAT nie jest i nigdy nie był jego
  • Odpowiedz
  • 0
@bonekropik
miła pani rekruterka mnie tym zaskoczyła, gdy podawałem kwotę w euro zaznaczając, że to będzie netto.
Stwierdziła, że mogę być zwolniony z vat, bo tak inni w firmie mają ( ʖ̯)
  • Odpowiedz
@RozQrw: Nie masz żadnych korzyści z bycia zwolnionym z VAT jeżeli nie sprzedajesz klientom detalicznym, ba, nawet masz negatywy, bo nie odliczysz VAT od zakupów. Idź do doradcy podatkowego jak tego nie ogarniasz
  • Odpowiedz
@RozQrw: a twój klient nie jest z EU xd? Wtedy jest reverse charge i nawet jak jesteś vatowcem to na fakturze nie ma vatu. Tylko to nie jest zwolnienie z vatu (możliwe, że rekruterka użyła takiego skrótu myślowego)

Jeśli nie sprzedajesz nic klientom detalicznym to bycie zwolnionym z VAT jest bez sensu
  • Odpowiedz
  • 0
@bonekropik
@Saly
dopytam się o ten reverse charge, dzięki za wskazówkę.
fakt, trochę nie ogarniam. Czyli jedyna wada to brak możliwości odliczenia vatu przy zakupie laptopa i telefonu raz na ruski rok?
  • Odpowiedz
@RozQrw: wada którego podejścia? Piszesz bardzo chaotycznie.

Jesteś VATowcem, plusy:
* możesz odliczać VAT za zakupy firmowe np. obsługę księgową albo elektronikę
* nie obowiązuję cię ten limit 200k
* możesz mieć VAT eu i wysyłać faktury zagraniczne
* jesteś na białej liscie VAT, generalnie jesteś taki jak 99.9% innych firm, więc mniejsza szansa na jakiś problem

Minusy:
* trzeba regulować vat. Nie tracisz żadnych pieniędzy, ale zawsze to jakaś czynność
  • Odpowiedz
  • 0
@bonekropik @Saly
Dzięki za pomoc, w sumie to lekko zagmatwana sprawa.
Klient ze Szwajcarii, więc poza UE, płacący w euro.
Przemyślę jeszcze sprawę i skontaktuję się z doradcą
  • Odpowiedz