Wpis z mikrobloga

Historyczna chwila. W wyścigu na orbitę Chińczycy wyprzedzili metanowe rakiety Muska (Starship od SpaceX) czy też Bezosa (New Glenn od Blue Origin).

Wideo i opis startu na Kosmonautyka.pl:
Pierwsza rakieta na metan osiągnęła orbitę!

Ciekawe? Dziękuję Ci za wykop!

#kosmos #historia #chiny #technologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #elonmusk #amazon #biznes #azja #newspace #rakiety #startyrakiet #startujacerakiety #geopolityka #spacex #lpg #gazziemny #metan #blueorigin #inzynieria
yolantarutowicz - Historyczna chwila. W wyścigu na orbitę Chińczycy wyprzedzili metan...

źródło: rakieta-nosna-zhuque-2-pierwszy-orbitalny-lot-na-metan

Pobierz
  • 67
  • Odpowiedz
@filip_k5: thx, dobra piguła wiedzy. Wynikałoby z tego ze chłodzenie tego paliwa to na tyle jest cholerny problem techniczny i finansowy, że nawet wydajność silnika i możliwośc wyniesienia na orbitę więcej w tej samej masie rakiety, tego nie rekompensuje.
  • Odpowiedz
@Pimenistka: no tak, Chiny wygrały wyścig w którym nikt, poza nimi, nie startował i obwieściły sukces XD SpaceX nie chodzi o wysłanie czegokolwiek na orbitę byleby pędzonego metanem, bo nawet teraz by to mogli zrobić, tylko o wysłanie reużywalnej rakiety której oba człony wrócą na ziemię w jednym kawałku, a to że, przy okazji, jest pędzone metanem, nie ma znaczenia.
  • Odpowiedz
@yolantarutowicz wyprzedzili xD nie trzeba mieć wiedzy żeby stwierdzić że to bzdura skoro firma licząca 8 lat wysyła pierwszą tego typu rakietę i już tym jednym startem wyprzedzają firmę która robi takie starty ale komercyjne i w samym tym jednym roki robi 61 startów samym falconem xD no litości...
  • Odpowiedz
@Pimenistka: przecież te rakiety startują z ziemi, paliwo spalają w kilka minut, a nawet jeśli potem dziąłaja na tym paliwie w kosmosie (a raczej silniki manewrowe są na środki - np hydrazyna) to chłodzenie tego to też nie problem - w sumie te gazy nie mają od czego pobierac temperatury.

Ja bardziej celowałem w to że takiego wodoru nie da się składowac bo przecieka przez wszystko i to problem techniczny.
  • Odpowiedz
@GlupiLogin: aha to rakieta muska nie spadła na ziemię przypadkiem? To nie szczyny to deszcz pada jeśli to amerykańskie xd
Poza tym gdzie widzisz fejk w wysłaniu lazika na ciemna stronę oraz stałej stacji kosmicznej? Masz jakieś info ze to nie jest prawda? Zapodaj, ciekawi mnie
  • Odpowiedz
news dotyczy rakiety na metan. To był test.

Wspólnie: to był test.


no ok, to był test i tym razem się udało, tylko co realnie to zmieni ?

Jeszcze raz: chiny jako pierwsze wysłały łazik na ciemna stronę księżyca.


USA wysłało człowieka na księżyc 50 lat temu ¯\(ツ)/¯ przecież USA to nie ZSRR czy CHRL tu się liczy ekonomia a nie względy ideologiczne gdyby chcieli łazik USA był by na ciemnej stronie
  • Odpowiedz
Tak samo głupio ci odpowiadam jak ty mi.


@Pimenistka: ale to Ty się spuszczasz nad osiągnięciami które inne kraje miały lata temu a jako jedyny argument masz bluzgi

Bez sensu jest dalsza rozmowa, wypad na czarno


dobry pomysł szkoda czasu na prymitywa
  • Odpowiedz
@Pimenistka: Która rakieta muska spadła na ziemię ostatnio, chiński shillu? Amerykanie jak coś deorbitują, to do oceanu, a chińczyki, to byle gdzie, spadnie na jakieś państwo? Mają to w dupie.
https://www.washingtonpost.com/world/2022/07/25/china-launches-rocket-space-station-tiangong/
Pierwszy stopień spada sobie z kosmosu niekontrolowany, gdzie spadnie to tam spadnie, wszyscy inni pod kontrolą deorbitują taki szajs do oceanów, u chińczyków - loteria.
https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/3082804/China-fakes-reports-from-space.html
Raport srajkonautów zanim w ogóle opuścili ziemię XD
Łazik na ciemnej stronie księżyca -
  • Odpowiedz
@GlupiLogin: ocean to nie ziemia kłamczuszku? @GlupiLogin widzę że przychodzisz tu z tezą, również zapraszam na czarno bo szkoda z betonem dyskutować xd tzn szkoda czasu jakby co.
Wyżej napisałem co daje księżyc. A skoro stacją orbitalna taką nic nie znacząca to co tak się spuszczasz nad amerykańska xdd
Wypad na czarno.
  • Odpowiedz
@Pimenistka: Naucz się czytać dzbanie, bo przekręcasz moje słowa. Rakieta wpadająca do oceanu nie zabije ludzi, spadająca #!$%@? wie gdzie na #!$%@? wie jakim kontynencie może. Tez #!$%@? na czarną listę, chiński shillu.
  • Odpowiedz